5 mitów o rozszerzaniu diety niemowlaka

0
1407

Rozszerzanie diety niemowlaka to przełomowy moment – nie tylko dla samego dziecka, ale również rodziców. Jest kolejnym etapem rozwojowym, ponieważ pozwala na odkrywanie świata – tym razem poprzez poznawanie bogactwa smaków. Zanim jednak przystąpisz do rozszerzania diety niemowlęcia, poznaj najpopularniejsze mity dotyczące tego tematu – niech nie będą przeszkodą w prawidłowym postępowaniu.

Chociaż schemat żywienia niemowląt podlega ciągłym zmianom, główne zasady pozostają niezmiennie. Mimo tego wokół tematu narosło wiele mitów. Mitów, które wprowadzają chaos i sprawiają, że rozszerzanie diety niemowlaka budzi mnóstwo wątpliwości

Rozszerzanie diety niemowlęcia należy rozpocząć dopiero w 6. miesiącu życia dziecka

Zgodnie z schematem żywienia niemowląt z 2016 roku rozszerzanie diety należy rozpocząć nie wcześniej niż po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia  nie później niż w 26. tygodniu życia.

Zanim zdecydujemy się wprowadzić do diety malucha pokarmy inne niż mleko mamy należy obserwować jego gotowość.  Po ukończeniu 4. miesiąca życia u większości niemowląt dojrzewa zdolność przyjmowania pokarmów stałych. Dzieci nabywają umiejętność siedzenia z podparciem, zaczynają kontrolowanie ruchów głowy oraz mogą być gotowe do jedzenia z łyżeczki. Należy jednak pamiętać, że rozwój każdego dziecka przebiega indywidualnie, więc decyzję o wprowadzeniu pierwszych dodatkowych pokarmów skonsultuj z pediatrą.

Rozszerzanie diety należy zacząć od owoców

Zgodnie z tym, co pokazuje schemat żywienia niemowląt, rozszerzanie diety zaleca się rozpocząć od warzyw. Wprowadzenie owoców należy przesunąć w czasie. Dlaczego?

Warzywa są mniej słodkie, więc ich smak może być gorzej odbierany, jeśli dziecko jako pierwszy pozna smak owoców. Należy pamiętać, że dziecko rodzi się z preferencją smaku słodkiego, aby z łatwością akceptować smak mleka mamy. Podawanie owoców w pierwszej kolejności może więc zwiększać ryzyko, że maluch odrzuci smak brokułów, ziemniaków czy kalafiora. Potwierdzają to także badania naukowe – niemowlęta, u których rozszerzanie diety rozpoczęto od owoców, niechętnie sięgały po warzywa w późniejszym okresie.

Do 1. roku życia nie można podawać glutenu

Opóźnianie momentu wprowadzania produktów zawierających gluten nie znajduje medycznego uzasadnienia – z pewnością nie zmniejsza to ryzyka alergii pokarmowej oraz celiakii. Należy więc postępować zgodnie z obowiązującym schematem żywienia, rozszerzając dietę niemowlaka o gluten w dowolnym okresie, ale przed ukończeniem 12 miesiąca życia.

Decydując się na rozszerzenie diety niemowlaka o produkty zawierające gluten, należy dokładnie obserwować reakcję organizmu malucha. W razie wystąpienia niepokojących objawów (np. biegunki, wysypki) koniecznością jest natychmiastowa konsultacja pediatryczna lub alergologiczna.

Jeśli dziecko nie akceptuje danego smaku, można go pominąć

W trakcie rozszerzania diety niemowlaka bardzo często dochodzi do sytuacji, w których maluch odrzuca nowe smaki. Nie jest to jednak powód do tego, aby zaprzestać podawania tego typu pokarmów.

Smaki dziecka podlegają ciągłym zmianom, a reakcja odmowna zwykle jest wynikiem obaw przed nieznanym.

Jeżeli dziecko odmawia spróbowania brokułów, dyni czy ryby, wróć z tym produktem w kolejnych dniach. Czasem potrzeba od kilku do kilkunastu prób, by przekonać malucha do nowego smaku. Prędzej czy później maluch nabierze ochoty na poznanie nowego produktu.

Posiłki niemowlaka można doprawiać solą

O ile Ty nie wyobrażasz sobie zjeść nieposolonych ziemniaków czy ogórków, tak dziecko dopiero rozpoczyna odkrywanie smaków. Niemowlęta odczuwają smaki inaczej niż starsze dzieci i dorośli. Dlatego posiłki dla dziecka należy przygotować z myślą o jego specjalnych potrzebach- o odpowiedniej jakości oraz bez dodatku soli. Tym bardziej, że unikanie soli jest korzystne dla zdrowia dziecka teraz, a także w wieku dorosłym.

 

Warto rozprawić się z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi rozszerzania diety niemowlaka. Dzięki temu będziesz mógł – jako rodzic – już od pierwszych miesięcy kształtować w maluchu odpowiednie nawyki żywieniowe. Twoje postępowanie teraz zaprocentuje w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię