Olej i margaryna

0
1069

Tłuszcz to składnik większości przepisów na wszelkie wypieki, w tym np. chleb.

Rola tłuszczu: dzięki jego zawartości wypieki są wilgotniejsze i mniej się kruszą.

Tłuszcz bezmleczny: osoby z alergią na mleko i przetwory mleczne mają do dyspozycji kilka produktów zastępczych. W ich skład wchodzi zazwyczaj olek rzepakowy, palmowy lub kokosowy. Zawsze powinno się czytać skład produktu na opakowaniu. Czyste margaryny są zazwyczaj pochodzenia roślinnego, ale wszelkiego rodzaju miksy mogą zawierać pewną ilość tłuszczu zwierzęcego.

Margaryna: to tłuszcz nadający się do wszystkich wypieków. Niektórzy uważają nawet, że ciasto francuskie z zawartością margaryny ma lepszą strukturę i jest bardziej kruche niż to, które zawiera masło. Margaryny mogą mieć różną konsystencję, w zależności od typu tłuszczów, które zawierają. Do wypieków najlepsze są te twarde, które używamy do ciast drożdżowych, do chleba, słodkich bułek oraz ciasteczek.

Margaryna kanapkowa: ta miękka margaryna nadaje się do przygotowania kremu tortowego lub nadzienia. Nie zaleca się używania jej do ciasta na herbatniki i chleb. Jest także zbyt miękka do ciast, które wymagają rozwałkowania.. Warto pamiętać, że do pieczenia nie nadają się margaryny niskotłuszczowe.

Margaryna w płynie: to dobra alternatywa do tłuszczów stałych. Jej płynna konsystencja sprawia, że wyjątkowo dobrze sprawdza się  w przepisach, które wymagają rozpuszczenia tłuszczu (100 ml płynnej margaryny odpowiada 100 gramom margaryny stałej). Nadaje się też do natłuszczania foremek.

Olej: używamy w ten sam sposób co płynnej margaryny. Wyjątkiem są ciasta kruche, piaskowe i biszkoptowe, gdzie lepiej sprawdza się margaryna. Olek używamy do smażenia pączków i podobnych ciastek. Ostatnio odkryto, że doskonale sprawdza się on przy wypiekaniu chleba (o ile jest neutralny w smaku). Chleb z dodatkiem oleju jest wilgotny i ma delikatną strukturę.

Przechowywanie: olej, masło i margaryna to produkty bardzo delikatne i niezbyt trwałe. Łatwo wchłaniają także zapachy innych potraw. Należy chronić je przed działaniem światła i powietrza. Przechowujemy je w lodówce, najlepiej w temperaturze 4-6C. Należy także zadbać, by były one szczelnie zamknięte w pojemniku lub dokładnie opakowane. Margarynę i masło można zamrozić.

 

 

 

[box_warning]Wyrabianie ciasta z użyciem mocno schłodzonego masła lub margaryny może być czasami kłopotliwe. Jeśli tłuszcz jest bardzo twardy, pokrój go na plasterki i pozostaw w temperaturze pokojowej na papierze do pieczenia prze kilka chwil.[/box_warning]

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię