Magazyn dla rodziców i dzieci.

 

5 typowych objawów ciąży

0
  18/04/2016  |   Kategoria Zdrowie

Ciąża to dla organizmu kobiety czas wyjątkowy. Już na samym początku tzw. stanu błogosławionego, ciało daje do zrozumienia przyszłej mamie, że ta będzie musiała przygotować się na szereg zmian w codziennym funkcjonowaniu. Na pierwszych etapach ciąży zaobserwować można szereg objawów, które wskazują, że za około dziewięć miesięcy na świecie pojawi się nowy człowiek. W jaki sposób objawia się ciąża? Oto 5 typowych oznak brzemienności.

Pierwsze objawy ciąży są bardzo często ignorowane przez kobiety i mylone z różnymi dolegliwościami (np. zatruciem pokarmowym). Jednak jednoczesne wystąpienie kilku typowych symptomów stanu błogosławionego powinno zostać od razu odczytane przez przyszłą mamę, jako oznaka nadchodzącego macierzyństwa. U niektórych kobiet początkowe sygnały o zajściu w ciążę mogą pojawić się nawet tydzień po zapłodnieniu. Najczęściej jednak ciążowe dolegliwości dają o sobie znać w okolicach 5-6 tygodnia. Co dzieje się z organizmem przyszłej mamy na samym początku stanu brzemiennego? Oto 5 typowych objawów zajścia w ciążę.

 1. Brak planowanej miesiączki

Jednym z pierwszych objawów, jaki zaobserwuje u siebie kobieta na początku ciąży, to brak planowanej miesiączki. Symptom ten jest wynikiem zapłodnienia komórki jajowej, która zagnieździ się w macicy. Bardzo często przyszłe mamy mylą krwawienie miesięczne, z tzw. krwawieniem implantacyjnym, które spowodowane jest właśnie zagnieżdżeniem się zarodka. Ten typ plamienia trwa jednak krócej od miesiączki i jest zdecydowanie mniej obfity.

2. Nudności oraz wymioty

Drugim typowym symptomem ciąży, który obserwuje się niemal u każdej brzemiennej kobiety, są wymioty i nudności. Najczęściej nasilają się one wczesnym rankiem (tuż po przebudzeniu) oraz wieczorem. Nierzadko wywołane są one mocnym aromatem lub smakiem spożywanego w danej chwili posiłku. Nudności i wymioty wywołuje tak naprawdę hormon hCG (gonadotropina kosmówkowa) produkowany przez zarodek. O intensywności tych objawów decydują względy indywidualne – każda kobieta nieco inaczej przechodzi przez pierwszy etap ciąży i możliwe jest, że poranne mdłości wcale nie dadzą się mocno we znaki

3.  Nadwrażliwość piersi

Już nawet kilka dni po zapłodnieniu komórki jajowej, kobieta może odczuwać niezbyt przyjemne mrowienie i tkliwość swoich piersi. Objaw ten bardzo łatwo pomylić z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Z każdym kolejnym tygodniem ciąży piersi jednoznacznie będą wskazywały na to stan brzemienny. W okolicach ósmego tygodnia bardzo łatwo zaobserwuje się pierwsze znaczące powiększenie się biustu, a wokół brodawek zaczną pojawiać się tzw. ujścia gruczołów łojowych.

 4. Ogólne zmęczenie organizmu

Na początku ciąży wiele kobiet uskarża się na ogólne osłabienie i zmęczenie organizmu. Bardzo często występuje uczucie senności oraz braku energii do działania. Stoi za tym gwałtowny wzrost progesteronu w organizmie. Objaw ten potęgować mogą stres oraz brak apetytu. Ten drugi nierzadko towarzyszy wcześniej opisanym nudnościom i wymiotom.

5. Parcie na pęcherz

Początek ciąży często objawia się również częstszymi niż dotychczas wizytami w toalecie. Te związane są z uciskiem nad spojeniem łonowym. Objaw ten nasila się głównie w okolicach 6 tygodnia. Oprócz tego nierzadko dochodzi do grzybicy pochwy. O infekcje nietrudno w tym czasie, gdyż ciężarna ma osłabioną odporność, a sam narząd (dokładnie śluzówka pochwy) ulega przekrwieniu.

JZ
Więcej informacji o ciąży znajdziesz na: www.babyboom.pl/ciaza.html.


Autor

MK
MK


0 komentarzySkomentuj


Odpowiedz


(wymagane)