Brzydki brzuch po ciąży- co robić?

1
939

Ciąża to cudowny czas, w czasie którego należy się dobrze odżywiać by dziecko miało wszystko czego mu potrzeba. Niestety, wiele kobiet przesadza i mogąc sobie odpuścić nadmiernie tyją, lub dziecko genetycznie jest bardzo duże. Powoduje to rozciągnięcie skóry brzucha, która po porodzie staje się obwisła i nie do zaakceptowania przez młodą matkę.

Pierwszym krokiem w celu uzyskania ładnego brzucha są ćwiczenia. Zaraz po porodzie nie należy przesadzać i zrobić sobie jakiś czas wolne. Gdy już czujesz się pełna sił i nie odczuwasz żadnego bólu czy dyskomfortu powinnaś zacząć ćwiczyć. Jest wiele popularnych ćwiczeń dostępnych w Internecie w formie filmów instruktażowych lub opisów. Dla większej motywacji można się również zapisać na zajęcia w grupie.

Pomocne również będą masaże brzucha, których głównym zadaniem jest rozbicie tkanki tłuszczowej, co pozwoli organizmowi szybciej ją spalić. Działanie kremów nawilżających czy oliwek już po urodzeniu na niewiele się zda, gdyż problem leży w tkance tłuszczowej i nadmiarze skóry, nie w poziomie jej nawodnienia.

Jeśli jednak sumienne ćwiczenia i masaże nie pomagają warto pomyśleć o medycynie estetycznej. Dla samego usunięcia nadmiaru tłuszczu można wybrać się na zabiegi lipolizy, które wykonywane mogą być różnymi metodami. Niestety, im droższa metoda tym bardziej nowoczesna a tym samym lepsza. Są to zabiegi zupełnie nieinwazyjne i bezbolesne, jednak nie są w stanie poradzić sobie z nadmiarem skóry który powoduje nieestetyczne fałdy.

Tutaj ratunkiem jest operacja plastyczna zwana abdominoplastyką. Zabieg trwa od 2-5 godzin w zależności od tego jak bardzo jest rozległy. Można zdecydować się różne jej rodzaje, najpopularniejsze są całkowita i częściowa plastyka brzucha.

Abdominoplastyka całkowita wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i najczęściej trwa dłużej. Zabieg polega na nacięciu skóry w linię W w taki sposób, aby blizna pooperacyjna znajdowała się poniżej linii majtek. Następnie chirurg może zszyć mięśnie i powięź tak aby były ładnie napięte kształtując brzuch i talię. Później, jeśli pacjentka sobie zażyczy, można usunąć nadmiar tłuszczu metodą liposukcji. Jeśli wiadomo, że te działania wciąż nie zniwelują efektu nadmiaru skóry, można ją usunąć w odpowiednich miejscach i umiejętnie zszyć.

Zabieg częściowy polega na tym samym, jednak nacięcie jest mniejsze, więc chirurg ma dostęp jedynie do dolnych części mięśni brzucha. Taki zabieg wykonany może być w znieczuleniu lędźwiowym, czyli taki, w którym pacjentka może być świadoma podczas operacji ale nie czuje bólu.

Rekonwalescencja po takiej operacji plastycznej trwa długo, bo 3-6 miesięcy. W tym czasie nie można wykonywać nadmiernego wysiłku fizycznego ani podnosić ciężkich przedmiotów, gdyż może to spowodować rozejście się szwów. Takie powikłanie nie jest niebezpieczne dla pacjenta, jednak spowoduje, że efekt zabiegu nie będzie tak korzystny jak się spodziewaliśmy. Ponadto zabronione jest palenie papierosów, gdyż nikotyna powoduje skurcz naczyń. Taki skurcz może się skończyć martwicą w okolicach rany pooperacyjnej. Należy również liczyć się z bólem, który z czasem przechodzi w tylko lekki dyskomfort, oraz opuchlizną. Powikłania te mogą się utrzymywać nawet dłużej niż pół roku. Blizna pooperacyjna z czasem zmienia kolor z czerwonej w cienką, srebrną linię, która może być prawie niewidoczna.

Ratować nasz brzuch możemy na wiele sposobów, jedne wymagają więcej motywacji, inne dużych funduszy. Jedno jest pewne- nie ma się czego bać, należy po prostu o siebie zadbać.

Dr n. med. Artur Śliwiński, Art Medical Center

Łóżka dla dzieci

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię