Ciekawe przesądy związane z dziećmi

0
1102

Niektóre straszne, niektóre wręcz śmieszne – przesądy na temat dzieci. Dotyczą zazwyczaj ich ewentualnych cech fizycznych, psychicznych, umiejętności oraz zdolności, ale również swym zasięgiem zahaczają o zjawiska nadprzyrodzone. Część z nich paradoksem sięgają zenitu. Sprawdź, jakie są najciekawsze zabobony związane z dziećmi.

Źródeł przesądów o dzieciach (zresztą nie tylko) należy doszukiwać się w starych wierzeniach ludowych. Interesujące jest jednak to, że niektóre do dziś cieszą się sporą popularnością. Roboczo można podzielić je na kilka tematycznych grup:

1. Przesądy w trakcie ciąży

Najpopularniejszym przesądem ciążowym jest ten, który zabrania kupować ubranek dla dziecka przed końcem trzeciego miesiąca stanu błogosławionego. Ma to bo wiem przynieść szeroko pojętego pecha. Przyszła mama nie powinna się profilaktycznie dzielić jedzeniem – w przeciwnym wypadku może zabraknąć jej pokarmu. Według przesądów groźne jest również wpatrywanie się w osoby nieurodziwe, co sprawi, że noworodek urodzi się wyjątkowo brzydki. A co grozi dziecku, gdy matka w czasie ciąży używa noża podczas jedzenia? Defekt w postaci… rozszczepu wargi.

2. Płeć dziecka

Najczęściej mówi się, że gdy podczas ciąży kobieta ładnieje, to urodzi syna. Córka bowiem „kradnie” urodę swojej matki. Innym sposobem przewidywania płci jest obserwacja brzucha ciążowego – opadnięty zwiastuje córkę a szpiczasty syna. Chłopiec podobno też zwiększa chęć na ostre jedzenie, natomiast dziewczyna domaga się słodkości. Płeć dziecka odczytuje się też z cech fizycznych ojca – jeśli ten śmiejąc się ma charakterystyczne dołeczki, to z pewnością doczeka się córki.

3. Włosy

Tu znów wszystko zaczyna się od ciąży. Jeśli nie chcesz łysego dziecka, nie patrz się na księżyc. Inny przesąd mówi, że jeśli matka podczas ciąży zafarbuje włosy, to potomek urodzi się rudy. Kolejnym ciekawym zabobonem jest zakaz czesania małego dziecka. Ta czynność bowiem ma sprawić, że zostanie ono niemową. Do pierwszego roku życia nie powinno się także obcinać włosów. Inaczej dziecko będzie głupie lub co najmniej nierozumne.

4. Zauroczenie i siły nieczyste

Zanim zaczniesz straszyć dziecko czarną wołgą, musisz uchronić je przed nieczystymi siłami nadprzyrodzonymi. Popularny przesąd o zauroczeniu mówi,  że należy przyczepić do wózka czerwoną kokardkę. Niektórzy rodzice chronią swoje dziecko również specjalnymi maskotkami lub zasłaniają twarz noworodka, by ten nie mógł spojrzeć w oczy osoby rzucającej urok.

Przesądy mówią również o diabłach. Dziecko nie powinno być pokazywane sobie w lustrze, bo właśnie w nim dostrzeże szatana. Inni wierzą, że bujanie pustej kołyski oznacza zabawianie diabła we własnej osobie.

5. Sny o dzieciach

Dzieci są również głównym tematem snów i mają swoje znaczenie w sennikach. Zazwyczaj symbolizuje ono coś pozytywnego. Noworodek śniący się przyszłej mamie oznacza szczęście i udany poród. Bawiące się dziecko we śnie to znak nadchodzącej radości. Wyśnione dzieci to także wyjście z trudnej sytuacji. Zwiastuje ono szansę na poprawę swojego losu.

Przesądów jest oczywiście dużo więcej. O tym, czy się sprawdzą w zasadzie decydujemy sami. Wierząc w zabobony podobno kierujemy na siebie ich sprawczą moc. Najważniejsze to chyba nie wpaść w paranoję, która zamiast pomóc, zaszkodzi i matce i dziecku.

Wojciech Chentkiewicz
Artykuł został przygotowany w oparciu o dział: Dziecko – znaczenie snu w iWoman.pl

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię