Dlaczego warto napisać swój Plan Porodu?

0
759

W październiku 2012 roku zaczął obowiązywać w Polsce standard opieki określający procedury postępowania w opiece nad kobietą i dzieckiem podczas ciąży fizjologicznej, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 1100). Według powyższego Rozporządzenia kobieta powinna stworzyć swój Plan Porodu, który powinien być częścią dokumentacji ciężarnej. Pomimo tego, że jest to dokument wymagany nie każda kobieta go opracowuje. Sytuacja taka wynika z tego, że kobiety nie zawsze widzą sens napisania planu, uważają bowiem, że nikt go nie przeczyta. Czasem kwestionują zasadność pisania planu porodu, ponieważ nie da się go przecież dokładnie przewidzieć i zaplanować.

Niestety sama nazwa dokumentu nie wydaje się trafiona. Zdecydowanie lepiej jest podejść do spisania go w formie preferencji porodowych. Każda ciężarna kobieta ma swoje oczekiwania względem porodu i dotyczą one naprawdę wielu ważnych kwestii.

Poniżej wymienię kilka argumentów przemawiających za stworzeniem swojego planu porodu.

  1. Poród kobieta pamięta przez całe życie. Z reguły planujemy ważne dla nas wydarzenia, jak np. ślub i przyjęcie weselne, podróż życia. Zależy nam, by wszystko przebiegało tak, jak to sobie wcześniej wymarzymy. Wprawdzie nie jesteśmy w stanie zaplanować całego porodu, ale możemy starać się, by był on jak najbardziej zbliżonych do naszych oczekiwań.
  2. Skłania kobietę do stworzenia własnej wizji porodu. Wizualizując swój poród w stanie głębokiego relaksu pozbywamy się wielu obaw i lęków.
  3. Ułatwia personelowi medycznemu zapoznanie się z Twoimi oczekiwaniami. Plan jest punktem wyjścia do rozmowy z położną, która będzie się Tobą zajmować podczas porodu. Może zdarzyć się tak, że w trakcie porodu personel się zmieni. Plan pozwoli przekazać następnej położnej Twoje preferencje.
  4. Ułatwia spakowanie rzeczy do szpitala. Przykładowo, możesz wypisać w Planie, z jakich naturalnych metod łagodzenia bólu chcesz korzystać lub co sprawi, że wzrośnie Twoje poczucie bezpieczeństwa. Będzie to dla Ciebie podpowiedź, że chcesz zabrać ze sobą np. TENS i swoją ulubioną muzykę.
  5. Pozwala wybrać miejsce porodu najbardziej odpowiadające Twoim oczekiwaniom. Jeżeli Twoim marzeniem jest poród w wodzie, to będziesz szukała szpitala, w którym istnieje taka możliwość. W przypadku, gdy rozważasz korzystanie z określonych metod łagodzenia bólu porodowego również wybierzesz miejsce, gdzie są one dostępne (np. znieczulenie zewnątrzoponowe).

Jak powinien wyglądać Plan Porodu, aby personel chętnie się z nim zapoznał?

  1. Powinien zawierać Twoje dane: imię i nazwisko, termin planowanego porodu oraz opcjonalnie dane lekarza/położnej prowadzącej ciążę.
  2. Powinien znaleźć się w nim to, co dla Ciebie jest najważniejsze
  3. Powinien być czytelny i przejrzysty. Dobrym sposobem jest podział na trzy części: czyli zawierać Twoje preferencje dotyczące: I, II i III okresu porodu oraz czasu bezpośrednio po narodzinach dziecka do momentu przeniesienia na oddział położniczy.

Tworząc Plan Porodu można skorzystać ze specjalnych generatorów dostępnych na portalach internetowych. Często jednak powstające w ten sposób dokumenty są bardzo obszerne i nie zachęcają personel do wnikliwej analizy. Generatory można z powodzeniem wykorzystać do opracowania wstępnego szkicu (zyskuje się pewność, że o niczym się nie zapomniało) i potem stworzyć już skróconą własną wersję planu i go wydrukować. W stworzeniu planu może pomóc Ci Twój lekarz lub położna prowadząca ciążę. Również pomocna może być Doula, która zna zwyczaje panujące na poszczególnych porodówkach.

Z doświadczenia wiem, że ważny jest też moment, w którym przekazujemy nasz Plan. Powinien on trafić bezpośrednio do położnej, która będzie się nami zajmować podczas porodu. Zaraz po przyjęciu na oddział personel musi uzupełnić dokumentację medyczną oraz wykonać zlecone badania. Warto więc zaczekać na dogodny moment, kiedy to położna będzie miała czas zapoznać się z naszymi preferencjami i spokojnie je z nami omówić.

Podsumowując, stworzenie Planu Porodu pozwala przemyśleć wiele kwestii związanych z porodem, ułatwia przekazanie personelowi medycznemu naszych preferencji. Pisząc go nic nie tracicie, a możecie wiele zyskać.

Artykuł napisany we współpracy z Anną Pomajdą – właścicielką centrum dla kobiet w ciąży – RodziceBezObaw.pl

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię