Kilka sposobów na chorobą lokomocyjną dzieci

2
714

Wiele dzieci podczas jazdy dopadają nudności, ból głowy i czasem nawet wymioty. Winę za to ponosi niedojrzałość błędnika, narządu równowagi. Na szczęście jest kilka sposobów na złagodzenie a nawet zlikwidowanie tych uciążliwych dolegliwości.

  • PODAJEMY LEKI – dla najmłodszych lekarz przepisze Diphergan. Uspakaja on organizm i likwiduje mdłości. Dla starszych (od 6 roku życia) podajemy na pół godziny przed wyjazdem Aviomarin (dostępny także w postaci gumy do żucia). Aviomarin może sprawić, że dziecko będzie lekko senne. Jeden z najlepiej sprawdzających się leków na chorobę lokomocyjną. Jest także duży wybór roślinnych środków, jak Lokomotive, Avioplant czy Zingerek. Ich skład bazuje głównie na imbirze, który znany jest ze swych właściwości przeciwwymiotnych.
  • NIE PRZEKARMIAMY – dziecko przed podróżą nie powinno być objedzone, może to skończyć się obfitymi wymiotami. Najlepiej wyruszyć ok. 1,5-2 godziny od jedzenia. podczas jazdy nie podajemy dziecku słodyczy i napoi gazowanych.
  • UCISKAMY NADGARSTKI – to sposób ze świata akupunktury. Trzeba na podróż założyć dziecku specjalnie dopasowane bransoletki (do kupienia w aptece, np. Avioopaski). Poprzez uciskanie nadgarstka stymulujemy jeden z punktów akupunkturowych, który hamuje odruch wymiotny. Uciska na ten punkt działa uspokajająco, rozluźnia ściany klatki piersiowej, co ułatwia oddychanie i przynosi ulgę w uczuciu mdłości.
  • ZAKLEJAMY PĘPEK – to z medycyny chińskiej Uciśnięcie pępka poprzez zaklejenie go plastrem pobudza okolicę odpowiedzialną za trawienie i pracę jelit, co redukuje objawy choroby lokomocyjnej.
  • AROMATERAPIA – często dzieciom pomaga wąchanie olejku miętowego, bazyliowego lub melisy. Przy pierwszych objawach nudności podajemy dziecku nasączoną chusteczkę pod nos i każemy głęboko oddychać.
  • NIE UBIERAMY CIEPŁO – przegrzanie potęguje uczucie mdłości. Ubierajmy dziecko na cebulkę, by bez problemu mogoł zdjąć kolejne warstwy. Ważne, by pasy nie uciskały za mocno brzuch i szyi.
  • SIEDZIMY PO ŚRODKU – jeśli jest taka możliwość niech dziecko siedzi na środkowym miejscu. Widząc przednią szybę będzie mogło śledzić nieruchomy pejzaż przed samochodem, a nie migający po bokach. Obserwowanie migających krajobrazów wzmaga nieprzyjemny odruch wymiotny.
  • ŚWIEŻE POWIETRZE – podczas jazdy można czasem otworzyć okno, by zniwelować nieprzyjemne zapachy wywołujące nudności, jak np. zapach jedzenia. Róbmy też często przerwy na 10-15 minut. To pomaga najlepiej.
  • ZAJMIJ CZYMŚ DZIECKO – można śpiewać z dzieckiem lub bawić się w różne gry słowne. Dobry pomysł to słuchanie w czasie jazdy bajek na CD. Ważne: dzieci, które mają chorobę lokomocyjną nie powinny oglądać bajek na przenośnym, małym DVD ani czytać w trakcie jazdy. Potęguje to nudności.

[box_info]Jeśli twoje dzieci źle znoszą jazdę zawsze miej w torbie foliowe torebki i zapas mokrych chusteczek oraz dodatkowe ubranie.[/box_info]  

Łóżka dla dzieci

2 KOMENTARZE

    • no chyba że masz mdłości w ciąży to wtedy angielskie opaski seaband bardzo się przydają. Żona sprawdzała i bardzo pomogło. Mają kilkadziesiąt testów klinicznych. Podobno pomagają też na mdłości przy migrenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię