Kłopoty z pęcherzem u dziecka

0
716

Zapalenie dróg moczowych u najmłodszych dzieci zwykle wywołują zarazki, które dostają się do cewki moczowej z okolic odbytu. Objawy zakażenia są inne niż u dorosłych. Różnią się także u dzieci,  w zależności od wieku.

[box_light]Objawy, które mogą sugerować , że dziecko cierpi na zakażenie dróg moczowych:

  • niemowlęta: gorączka, która występuje bez oznak przeziębienia, utrata apetytu, niepokój, rozdrażnienie, częstsze niż zwykle oddawanie moczu, zmiana jego zapachu i koloru, wymioty, ulewanie, biegunka, brak przyrostu masy ciała
  • przedszkolaki: częstsze oddawanie moczu, pieczenie oraz ból podczas oddawania moczu, gorączka

[/box_light]

Jeśli objawy mogą wskazywać, że dziecko ma zapalenie dróg moczowych, jak najszybciej trzeba udać się do lekarza, ponieważ np. u niemowlaków zawsze dochodzi do infekcji całych dróg moczowych. Gdzie u starszych dzieci najczęściej zakażenie jest ograniczone tylko do zapalenia pęcherza. Lekarz zleci analizę ogólną moczu oraz posiew, czyli badanie określające rodzaj bakterii, które zaatakowały układ moczowy. Jeśli wyniki potwierdzą zakażenie, dziecko dostanie antybiotyk na 7-10 dni. Po skończonej kuracji ponownie trzeba zbadać mocz. Jeśli infekcje nawracają u dziecka, będzie ono skierowane na badanie USG, by sprawdzić ewentualne wady anatomiczne układu moczowego.

Jak zapobiegać zakażeniom dróg moczowych u dzieci:

  • często zmieniamy pieluszki: infekcje dróg moczowych może powodować za długie przetrzymywanie w pieluszce jednorazowej. Wtedy w środku namnażają się bakterie. By zmniejszyć ryzyko zakażenia, zmieniamy pieluszkę co 3 godziny, a jeśli zrobi kupkę zmieniamy od razu.
  • przestrzegamy higieny: zakażenia częściej dotyczą dziewczynek niż chłopców. Dlatego, ponieważ cewka moczowa dziewczynek jest krótsza i umiejscowiona blisko odbytu- przez co zarazki łatwiej wnikają do układu moczowego. I  tak ważne jest, by podczas przewijania i oczyszczania dziewczynki wykonywać ruchy od cewki moczowej do odbytu. Nigdy odwrotnie. U chłopców szczególnie istotne jest miejsce pod napletkiem, gdzie gromadzą się bakterie.
  • unikamy zaparć: zaparcia uniemożliwiają całkowite opróżnienie pęcherza, co może być przyczyną infekcji. Dlatego trzeba dbać, by w jadłospisie dziecka nie zabrakło błonnika.
  • ostrożnie z kosmetykami: niektóre płyny do kąpieli czy mydła mogą podrażniać miejsca intymne, szczególnie u dziewczynek. Wybierajmy te z atestami oraz unikajmy tych koloryzowanych i mocno pachnących.
  • dziecko powinno częściej pić: gdy dziecko mało pije, wytwarza mniej moczu i rzadziej siusia. To przyczynia się do zapalenia pęcherza. Odpowiednia ilość płynów (częste podawanie picia) oczyszcza nerki i pęcherz, dzięki czemu wszelkie bakterie zostaną wypłukane z dróg moczowych. Odpowiednie są napoje zakwaszające mocz, np. wodę z sokiem z cytryny, herbata czy sok z czarnej porzeczki, żurawiny  lub aronii. Kwaśne PH moczu utrudnia rozwój i namnażanie się bakterii oraz skraca czas infekcji.
  • właściwe nawyki w toalecie: gdy dziecko samo zacznie korzystać z ubikacji, trzeba je nauczyć, by dokładnie wycierało pupę (dziewczynka zawsze od przodu do tyłu).
  • częste siusianie: naucz dziecko, by odwiedzało toaletę od razu, gdy tylko poczuje potrzebę. Zastój moczu sprzyja zakażeniom. Nawykowe powstrzymywanie moczu może doprowadzić do zespołu ” leniwego pęcherza”. Rzadkie oddawanie moczu nie trenuje rozluźniania mięśni zwieracza, co skutkuje w przyszłości problemem z siusianiem.
  • unikamy wyziębienia: by nie przeziębić pęcherza, nie pozwalamy siadać dziecku na zimnej podłodze, w piaskownicy, na kamieniach, schodach czy krawężnikach.
Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię