Magazyn dla rodziców i dzieci.

 

Leki a zdrowie intymne

8
  02/12/2014  |   Kategoria Zdrowie

Gdy realizujemy receptę na przepisany przez lekarza antybiotyk lub lek hormonalny, z reguły nie zastanawiamy się, jak dany środek farmakologiczny będzie oddziaływał na nasze zdrowie intymne. Interesuje nas przede wszystkim skuteczność preparatu – kwestię ewentualnych działań niepożądanych odkładamy na później lub wcale o niej nie myślimy. Czy słusznie?

Środki hormonalne a równowaga mikrobiologiczna organizmu

Prawidłowa flora bakteryjna, charakteryzująca się obecnością odpowiednio dużej liczby bakterii probiotycznych, pełni w organizmie kobiety liczne funkcje: usprawnia procesy trawienia, gwarantuje niskie pH pochwy i chroni drogi rodne przed nadmiernym namnażaniem się patogenów wywołujących infekcje.

W wyniku stosowania leków hormonalnych, takich jak tabletki antykoncepcyjne lub środki wykorzystywane w łagodzeniu objawów menopauzy, naturalna równowaga mikrobiologiczna może niestety ulec zaburzeniu, ponieważ zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety pociągają za sobą spadek liczby pałeczek kwasu mlekowego (Lactobacillus). Osłabiona flora bakteryjna nie jest w stanie skutecznie hamować wzrostu chorobotwórczych drobnoustrojów, dlatego prawdopodobieństwo rozwoju infekcji pochwy zaczyna rosnąć.

Antybiotyki – skuteczność za wysoką cenę

Zmniejszenie liczby bakterii probiotycznych w organizmie ma miejsce także podczas stosowania antybiotyków. Te silnie działające leki antybakteryjne niszczą bowiem nie tylko patogeny, ale także pozostałe, korzystne dla zdrowia bakterie. W rezultacie może dojść do znacznego wyjałowienia organizmu i osłabienia układu odpornościowego.

Jak objawia się zaburzenie równowagi mikrobiologicznej organizmu w trakcie i po antybiotykoterapii? Z reguły pierwszą oznaką osłabienia flory bakteryjnej są dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak ból brzucha, biegunka i nudności. Symptomy te pojawiają się, ponieważ niedobór dobroczynnych bakterii probiotycznych regulujących procesy trawienia niekorzystnie oddziałuje na przemianę materii.

O częściowym wyjałowieniu organizmu świadczą także niedyspozycje intymne: świąd i pieczenie pochwy, nieprawidłowa wydzielina z dróg rodnych oraz przykry zapach w okolicach narządów płciowych. Dolegliwości te wskazują bowiem na stan zapalny w pochwie, przed którym powinna uchronić kobietę obecność pałeczek kwasu mlekowego w drogach rodnych.

Jak wzmocnić florę bakteryjną?

Odbudowa osłabionej działaniem leków flory bakteryjnej to ważny element troski o zdrowie intymne, ponieważ dostarczenie do organizmu odpowiednio dużej dawki probiotycznych bakterii pomaga uniknąć infekcji pochwy, rozwijających się w wyniku zmniejszenia liczby pałeczek kwasu mlekowego.

Jak szybko i skutecznie zadbać o równowagę mikrobiologiczną swojego ciała? Już na początku terapii hormonalnej lub antybiotykoterapii należy zaopatrzyć się w preparat osłonowy, który ma w swoim składzie żywe szczepy bakterii probiotycznych. Bakterie te skolonizują przewód pokarmowy i zasiedlą pochwę, nadając jej właściwy, kwaśny odczyn. Najlepsze efekty przyniesie zastosowanie probiotyku zawierającego gruntownie przebadane bakterie (np. prOVag).


Autor

MK
MK


8 komentarzy


 1. ilona
   
  ilona

  Lucyno, probiotyki ginekologiczne także podczas menopauzy sa bardzo polecane, ja np stosuję invag bo jest dopochwowy i jeśli pojawią się u mnie jakieś nieprzyjemne dolegliwości szybko przynosi ulgę, pamietaj tylko żeby wybierać probiotyki pochodzące ze szczepów od polskich kobiet a do tego by miały wymagalność przechowywania w lodówce bo to świadczy o ich skuteczności
  • lucyna
    
   lucyna

   Dziękuję za odpowiedź, dziś byłam w aptece i właśnie pani magister zwróciła mi uwagę na to o czym piszesz, dziękuję!
 2. lucyna
   
  lucyna

  Brał ktoś w menopauzie? Pomaga?
  • gabi
    
   gabi

   Tak, polecam, stosowałam i Invag i Provag globulki i żel i zostałam póki co przy żelu na dłuższą metę. Przede wszystkim dobrze nawilża i łagodzi podrażnienia.
 3. lawenda
   
  lawenda

  Mi w aptece polecili provag dlatego właśnie, że jest najlepszy na bakterie nasze polskie. Nie wiem dokładnie jak to działa, ale podobno ma znaczenie duże.
  • drozd
    
   drozd

   Ma znaczenie, bo w różnych częściach świata ma się różną florę bakteryjną, więc trzeba wiedzieć jakimi bakteriami się ‚zasilić’
  • dubstep
    
   dubstep

   Dokładnie to samo mówiła mi moja pani doktor. Przy antybiotykach często miałam różne skutki uboczne, a jak wzięłam w zeszłym tygodniu ten provag, to jakby lepiej niż zwykle
 4. lona
   
  lona

  Temat na czasie, bo teraz wszyscy chorzy naokoło!

Odpowiedz


(wymagane)