Pielęgnacja skóry atopowej

1
723

Atopowego zapalenia skóry nie da się wyleczyć, jednak – dzięki odpowiedniej pielęgnacji i eliminacji czynników, które nasilają jego objawy – można znacznie złagodzić przebieg tej choroby.

AZS daje o sobie znać najczęściej około 3. miesiąca życia dziecka, a zmiany zapalne mogą być bardzo bolesne. Liczne zaczerwienienia, chropowate plamy, łuski i sączące się ranki pokrywają zwłaszcza buzię, rączki i nóżki. Widok wszystkich tych zmian skórnych oraz bezradność wobec cierpienia maluszka sprawiają, że to choroba niezwykle trudna także dla rodziców, dlatego tak ważna okazuje się odpowiednia wiedza na jej temat – każde działanie, które może przynieść ulgę dziecku jest bowiem na wagę złota.

Co trzeba wiedzieć o AZS?

Przyczyny atopowego zapalenia skóry są bardzo złożone, jednak największe znaczenie odgrywa czynnik genetyczny. Układ odpornościowy osoby cierpiącej na AZS posiada dziedziczą skłonność do reagowania nadwrażliwością na alergeny, które dla innych są nieszkodliwe – zaktywizowany odpowiada bardzo ostrym stanem zapalnym, w efekcie czego dochodzi do pojawienia się zmian skórnych. Proces ten mogą wywołać antygeny znajdujące się zarówno w pokarmach, jak i otoczeniu dziecka. Kiedy na ciele maluszka zaobserwujemy oznaki stanu zapalnego, powinniśmy usunąć możliwie najwięcej czynników, które mogą prowadzić do jego zaostrzenia, a jednocześnie podjąć działania przyczyniające się do łagodzenia obecnych objawów. Jak to zrobić? Przede wszystkim wyeliminujmy z diety dziecka oraz karmiącej piersią mamy wszystkie produkty, które powszechnie uznaje się za alergizujące (m.in. krowie mleko, orzechy, czekoladę, cytrusy i truskawki, jaja, ryby, cielęcinę i wołowinę). Aby uniknąć dodatkowych podrażnień skóry, do prania ubranek używajmy hipoalergicznego proszku. Same ubranka natomiast powinny być uszyte z oddychającej bawełny. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że na kondycję skóry atopowej wpływ ma także domowe otoczenie maluszka – ważne jest odpowiednie nawilżenie, a nawet temperatura powietrza, która powinna wynosić około 19-20˚C. Ponadto mieszkanie powinno być często wietrzone, a przede wszystkim sprzątane – roztocze kurzu oraz sierść zwierzęca to alergeny mogące wywołać silną reakcję immunologiczną.

Kluczowe znaczenie pielęgnacji

Odpowiednia dbałość o skórę dziecka stanowi najważniejszy element walki z AZS. Podstawowym kosmetykiem pielęgnacyjnym jest tzw. emolient, czyli preparat natłuszczająco-nawilżający, którego zadanie polega na redukowaniu objawów zapalenia. Krem emolient (np. Mustela) należy stosować dwa razy dziennie. Najlepiej zainwestować w całą serię kosmetyków przeznaczonych do skóry ze skłonnością do atopii (np. STELATOPIA), ponieważ zostały opracowane specjalnie pod kątem jej złożonych potrzeb – nie tylko intensywnie ją nawilżają, zwalczając ekstremalną suchość, ale także łagodzą uczucie swędzenia, koją  podrażnienia i  uzupełniają poziom lipidów.

Dzięki właściwej pielęgnacji jesteśmy w stanie złagodzić objawy atopowego zapalenia skóry i sprawić, że z czasem ustąpią. Jej znaczenie jest kluczowe, ponieważ to właśnie ona stanowi podstawową formę zwalczania AZS – środki farmakologiczne są w tym przypadku ostatecznością.

Łóżka dla dzieci

1 KOMENTARZ

  1. Ja kupuję tylko olejek do kąpieli z balneum idealnie nawilżą delikatną skórę maluszka, poza tym zmieniła dietę i liczę że te problemy skórne się skończą;(

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię