Magazyn dla rodziców i dzieci.

 

Place zabaw i ich pozytywny wpływ na rozwój dzieci

0
  27/05/2015  |   Kategoria Zabawa

Zapewnienie dziecku odpowiednich warunków do rozwoju leży nie tylko w gestii żłobka, przedszkola czy szkoły. Dbanie o pozytywny rozwój psychofizyczny dziecka spoczywa także na jego rodzicach. Istnieje wiele form aktywności, których wdrożenie w codzienne życie dziecka pomaga mu w dalszym rozwoju. Poszukując sposobów na zapewnienie odpowiedniego rozwoju dziecka warto jest wybrać się na przydomowy lub osiedlowy plac zabaw.

Place zabaw i ich zalety

Zapewnienie dziecku odpowiednich warunków do rozwoju leży nie tylko w gestii żłobka, przedszkola czy szkoły. Dbanie o pozytywny rozwój psychofizyczny dziecka spoczywa także na jego rodzicach. Istnieje wiele form aktywności, których wdrożenie w codzienne życie dziecka pomaga mu w dalszym rozwoju. Poszukując sposobów na zapewnienie odpowiedniego rozwoju dziecka warto jest wybrać się na przydomowy lub osiedlowy plac zabaw.

Plac zabaw to idealne miejsce do zabawy dla dziecka. Przebywanie i zabawa na nim posiadają wiele zalet. Przede wszystkim wpływają pozytywnie na rozwój fizyczny dziecka (czego nie można powiedzieć np. o oglądaniu telewizji czy graniu w gry komputerowe). Ruch na świeżym powietrzu pomaga we wzroście oraz we wzmacnianiu układu mięśniowego i kostnego, a także sprzyja właściwej pracy mózgu oraz całego układu nerwowego poprzez zapewnienie odpowiedniej ilości bodźców. Dzięki dostępnym na nim sprzętom, plac zabaw uczy kontrolować swoje ciało, rozwija zmysł równowagi i pozwala poznać swoje ograniczenia. Plac zabaw to także doskonałe miejsce do rozwijania umiejętności społecznych. Uczestnicząc we wspólnej zabawie na świeżym powietrzu z rodzicem czy też z innymi dziećmi, dziecko uczy się kreatywności, współpracy oraz rywalizacji zdobywając jednocześnie umiejętność nawiązywania kontaktów co będzie bardzo ważne w szkole, jak i w dorosłym życiu. Można wręcz powiedzieć, że plac zabaw stanowi swoistego rodzaju preludium do dalszych aktywności życiowych dziecka.

Jakie urządzenia można znaleźć na placach zabaw i jak można się na nich bawić wspólnie z dzieckiem?

Place zabaw wyposażone są w szereg sprzętów umożliwiających urozmaiconą zabawę wspólnie z rodzicem, jak i z innymi dziećmi. Do najpopularniejszych urządzeń na placu zabaw należą z pewnością piaskownice, domki, bujaczki, zjeżdżalnie, huśtawki dwuosobowe, a także drabinki czy ścianki do wspinania. Niekiedy są one połączone w jeden zestaw pozwalając dziecku na szybką zmianę aktualnej zabawy, a nawet na organizowanie zawodów.

Dziecko może bawić się na placu zabaw samodzielnie lub pod okiem rodzica. Szczególnie dużo frajdy i możliwości daje wspólna zabawa z rodzicem. Z dzieckiem na placu zabaw można bawić się na wiele różnych sposobów. Idealnymi sprzętami dla ojca i dziecka na placu zabaw są bujaczki i huśtawki dwu osobowe. Bujaczka daje duże możliwości jeśli chodzi o siłę i długość bujania. Odpychając dziecko w odpowiednim tempie można sprawić mu dużą radość, ale jednocześnie także uspokoić (szczególnie w przypadku małych, kilkuletnich dzieci) oraz wyćwiczyć zmysł równowagi. Jeśli chodzi zaś o huśtawkę dwuosobową, to doskonałe miejsce do złapania wspólnego kontaktu z dzieckiem i rozwoju jego ciała. Odpychanie się w górę i spadanie uczy dziecko współpracy oraz ma doskonały wpływ na wzrost jego siły fizycznej. Będąc świadomym, że jako rodzic mamy większą wagę od dziecka, warto jest mu nieco pomagać w trakcie zabawy. Dzięki temu nabierze ono oprócz tego nieco więcej pewności siebie.

Kolejną lokalizacją na placu zabaw idealną do wspólnych zabaw jest piaskownica. Zabawa w piaskownicy sprzyja kreatywności i rozwojowi dziecka pod względem umysłowym dając duże pole do popisu jeśli chodzi o odmianę zabawy. W piaskownicy można lepić babki i figurki, układać tory dla resorówek, czy budować zamki (także z fosą, z przyniesionej do tego celu wody). Możliwości są w tej kwestii bardzo duże, a pomoc dziecku w osiągnięciu zamierzonego efektu sprawia mu wiele radości. Pomoc rodzica przydaje się także przy zabawie na zjeżdżalni. Niektóre dzieci boją się zjeżdżać samodzielnie. Asekurując ich zjazd poprzez odebranie dziecka na dole lub zapewnienie odpowiedniego odepchnięcia sprawiamy, że dziecko czuje się bezpieczniej i może się dzięki temu poczuć bardziej pewnie. Asekuracja jest oprócz tego potrzebna podczas wspinania się dziecka po drabince lub ściance oraz podczas korzystania z mostu zwodzonego. Satysfakcja z osiągniętego celu daje dziecku niezwykłą frajdę, a taka zabawa pomaga również w rozwoju jego kości i mięśni.

Przy organizowaniu zabaw dla dziecka na placu zabaw warto zadbać o to by były one urozmaicone, ale z drugiej strony nie można także zabraniać dziecku zabawy przez dłuższy czas przy sprzęcie jednego rodzaju. Jeśli dziecko np. preferuje piaskownicę lub zjeżdżalnię, warto jest zadbać o to by wypełnić takie zabawy ciekawymi pomysłami, które wpłyną na kreatywne myślenie, ale także zainteresowanie się zabawami przy innych sprzętach na placu zabaw.

indeks Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia.


0 komentarzy



Skomentuj


Odpowiedz


(wymagane)