Tajniki cesarskiego cięcia

0
810

Okazuje się, że cesarskie cięcie jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów operacyjnych, ponieważ co czwarty noworodek przychodzi na świat właśnie tą droga. Cesarskie cięcie jest najczęściej stosowane w celu zmniejszenia ryzyka związanego z naturalnym porodem. Jednak w prywatnych placówkach nie trzeba mieć skierowania od lekarza prowadzącego ciążę, a zabieg cesarskiego cięcia nie musi zostać wykonany ze wskazań medycznych. Jak wygląda przebieg cesarskiego cięcia?

Jak wygląda cesarskie cięcie, czyli przebieg oraz koszty

Jeśli cesarskie cięcie jest planowane, to zazwyczaj kobieta zostaje przyjęta do szpitala dzień przed datą planowanej operacji. Cała procedura związana z przyjęciem do szpitala wygląda tak samo jak w przypadku naturalnego porodu. Należy udać się do izby przyjęć, wypełnić dokumentację medyczną, uzyskać zapisy KTG i USG. Pacjentkę czeka też oczywiście badanie. Istotną różnicą jest konieczność konsultacji z anestezjologiem, który odpowiedzialny jest za znieczulenie. W tym celu potrzebny jest komplet badań, w skład których wchodzi grupa krwi, morfologia czy też układ krzepnięcia krwi. Podczas konsultacji powinna zostać poruszona kwestia rodzaju znieczulenia. Przed operacją konieczne jest ogolenie owłosienia łonowego

Przygotowania do cesarskiego cięcia

W dniu operacji cesarskiego cięcia wykonuje się lewatywę w celu przygotowania układu pokarmowego. Przed operacją zakłada się wenflon i często także podaje się profilaktycznie antybiotyki, aby nie doszło do zakażenia. Pacjentce zakłada się również cewnik Foleya do pęcherza moczowego. Pacjenta natomiast musi założyć jednorazową koszulę do operacji. Gdy znieczulenie zacznie działać, można przystąpić do wykonania poziomego nacięcia. W zależności od tego, na jaki rodzaj znieczulenia się zdecydowano, pacjentka może, ale nie musi być przytomna. Nie należy jednak obawiać się bólu nawet w przypadku, kiedy to przyszła mama jest przytomna. Kobiety, które przeszły tego typu poród twierdzą, że czuły jakieś działania w brzuchu, ale nie odczuwały bólu.

Znieczulenie zewnątrzoponowe uniemożliwia zobaczenie przebiegu operacji, ale pacjentka świadomie w niej uczestniczy, czyli może rozmawiać i zadawać pytania w trakcie. Zabieg taki trwa najczęściej od 45 do 60 minut, ale zależy to od paru czynników. To ile będzie trwał zabieg cesarskiego cięcia, zależy od rodzaju znieczulenia, a także czasu trwania danej ciąży. Nie bez znaczenia jest również doświadczenie lekarza przeprowadzającego zabieg oraz struktura bloku operacyjnego. Jeśli podczas naturalnego porodu dojdzie do konieczności cesarskiego cięcia, to wówczas dziecko powinno zostać wydobyte w przeciągu trzydziestu minut. Zwykle wydobycie malucha trwa 5-15 minut i jest możliwość dotknięcia go przez matkę. Niestety nie ma na to reguły, ponieważ niektóre placówki nie dają możliwości dotknięcia pociechy tuż po wydobyciu go z macicy. Oczywiście podczas operacji na bieżąco monitorowany jest stan ogólny pacjentki oraz położniczy. Po operacji podawane są nawodnienie i środki przeciwbólowe.

Więcej na stronie: http://cesarskieciecie.net.pl/cesarka/sie-przygotowac-cesarskiego-ciecia/

Koszt cesarskiego cięcia

Ile kosztuje cesarskie cięcie? Koszt cesarskiego cięcia na życzenie w prywatnych szpitalach może wynosić 7-11 tysięcy złotych. Są oczywiście przypadki, gdzie cesarskie cięcie jest wskazane ze względów medycznych. Najczęściej jest proponowane przy pierwszym porodzie, gdy dziecko jest ułożone miednicowo, co wiąże się z długim i trudnym porodem. Niestety NFZ nie refunduje cesarskiego cięcia, jeśli nie ma do niego wyraźnych wskazań medycznych, więc znalezienie lekarza i pokrycie kosztów spoczywa na przyszłych rodzicach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię