Trądzik młodzieńczy – do jakiego lekarza się udać

0
1003

Wiele młodych osób, będących w okresie dojrzewania, zauważa u siebie zmiany trądzikowe. Zwykle pojawiają się one na twarzy, choć zdarza się, że zajmują też dekolt i plecy. Zjawisko to okazuje się dosyć częste, ponieważ wiąże się nierozerwalnie ze zmianami hormonalnymi oraz nadmierną produkcją sebum, które zatyka pory skórne. Czasem walka z nieestetycznymi zmianami staje się coraz bardziej uciążliwa – wtedy też warto odwiedzić specjalistę.

Do kogo się wybrać?

Lekarzem, który potrafi rozpoznać nie tylko trądzik młodzieńczy, ale też inny typ zmian, występujących na ciele, jest dermatolog. Warto zdać sobie od razu sprawę z tego, że trądzik, w jakiejkolwiek postaci by nie występował, to po prostu choroba skórna, z którą trzeba się we właściwy sposób rozprawić.

Czasem wystarczą domowe sposoby, suplementy diety i kosmetyki, kupione w pobliskiej drogerii, a niekiedy sytuacja wymaga dokładnych oględzin ze strony fachowca, mogącego przepisać silniejsze środki, które okazują się jednym ratunkiem w danym przypadku.

Jaki stan skóry kwalifikuje do wizyty u dermatologa

Do dermatologa warto się zgłosić wówczas, gdy trądzik pojawi się zupełnie nagle, a nigdy wcześniej nie miało się do czynienia z żadnymi zmianami skórnymi tego typu.

Możliwe, że to, co za niego bierzemy, to ognisko zapalne innej choroby skórnej, którą zdiagnozować i leczyć będzie w stanie wyłącznie specjalista. Trzeba też zwrócić uwagę na to, czy na skórze nie pojawiają się grudki oraz cysty lub czy nie jest ona mocno zmieniona chorobowo. W takim wypadku lekarz przepisze właściwe leki, pozwalające wygoić się poszczególnym stanom zapalnym.

Niekiedy wypryski pojawiają się po spożyciu niektórych leków. Wtedy ingerencja lekarza jest jak najbardziej wskazana, by mógł oszacować, co tak naprawdę się stało i podać przyczynę takiego stanu.

Delikatne zmiany skórne – czy trzeba iść do lekarza?

Zdarzają się nastolatki, u których trądzik młodzieńczy przebiega bardzo łagodnie. Od czasu do czasu pojawiają się pojedyncze krostki, a w niektórych miejscach występują niewielkie zaskórniki. Skóra rzadko jest zaróżowiona, a jeśli występuje drobne zaczerwienienie, szybko schodzi.

Wtedy zazwyczaj wystarczy zastosować domowe, naturalne preparaty oraz kosmetyki, dostępne w pobliskiej drogerii. Nie ma więc potrzeby odwiedzania gabinetu dermatologicznego, ponieważ problem rozwiązujemy sami. Jeśli natomiast chcesz wiedzieć, jak pielęgnować skórę trądzikową, spójrz na: https://www.iwostin.pl/zaawansowana-pielegnacja/porady/porada-1/.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię