Walcz z próchnicą u dziecka! Może ona opóźnić jego rozwój.

0
708

Jeśli wydaje Ci się, że Twoje dziecko rośnie zbyt wolno, koniecznie udaj się z nim do dentysty. Najnowsze badania wskazują, że to właśnie próchnica może wpływać hamująco na rozwój fizyczny dzieci. Im więcej chorych zębów tym dziecko jest mniejsze i mniej waży. Pora przestać lekceważyć problem próchnicy u dzieci, nawet jeśli dotyczy on tylko zębów mlecznych.

Kłopoty z zębami oznaczają kłopoty ze zdrowiem w ogóle, a zwłaszcza u dzieci. Najbardziej negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu dziecka i jego rozwój ma próchnica. Jak pokazują badania, dzieci, których stan uzębienia pozostawia wiele do życzenia wolniej rosną od rówieśników.

W celu wykazania zależności pomiędzy rozwojem dziecka a stanem jego zębów, dokonano zestawienia zdrowia jamy ustnej dzieci ocenionej w skali DMFT (określającej wskaźnik zębów zaatakowanych przez próchnicę, usuniętych bądź wypełnionych) z wynikami pomiarów wagi oraz wzrostu. Rezultaty badań jednoznacznie wykazały związek pomiędzy stopniem zaawansowania próchnicy a tym ile mają wzrostu i ważą dzieci.

dentysta dla dzieci

Nasuwa się jeden wniosek nie szczotkujesz zębów – nie rośniesz. To dbałość o higienę jamy ustnej ma podstawowe znaczenie, a priorytetem rodziców powinno być dbanie o nią i wyrabianie takiego nawyku o samego dziecka. Ważne, żeby w dziecku wyrobić przyzwyczajenie codziennego mycia i nitkowania zębów. To minimalizuje ryzyko powstania próchnicy oraz chorób dziąseł. Warto wypracować także nawyk mycia zębów po posiłku.

Codzienna higiena jamy ustnej to jednak nie wszystko. Świadomi rodzice powinni także chodzić z dzieckiem regularnie na wizyty kontrolne do stomatologa. Dlaczego? Aby jak najwcześniej wykrywać i leczyć ewentualne nieprawidłowości. Wbrew obiegowym opiniom, dbać należy także o zęby mleczne. Do skutecznej ich ochrony konieczne jest poddawanie ich fluoryzacji zwiększającej odporność szkliwa. Innym pożytecznym zabiegiem jest lakowanie zębów trzonowych i przedtrzonowych,zarówno mlecznych, jak i stałych. Ten prosty zabieg może zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy aż o 90 %.

Cały proces dbania o zęby, a tym samym troski o prawidłowy rozwój dziecka, powinien być wspomagany także odpowiednią dietą. To na rodzicach ciąży obowiązek dbania o to, by dieta ich dzieci zawierała jak najmniej produktów szkodliwych dla zębów. U dzieci starszych ważne jest wyrabianie zdrowych nawyków i uświadamianie wpływu tego, co się je na to w jakim stanie są zęby. Postaraj się ograniczyć spożywanie przez twoją pociechę produktów zawierających duże ilości cukru na przykład słodyczy i gazowanych napojów. To właśnie cukry są idealną pożywką dla bakterii odpowiadających za powstawanie próchnicy.

prochnica

Jak już było wspomniane, błędne jest przekonanie, że nie ma potrzeby leczyć zębów mlecznych. To właśnie te zęby, z uwagi na mniejszy stopień zmineralizowania i specyficzną budowę,są o wiele bardziej narażone na szybki rozwój próchnicy. Nie ma co czekać, aż chore mleczaki same wypadną, bo nieleczona w nich próchnica może doprowadzić do chorób zębów stałych.

Dbałość o higienę jamy ustnej i wyrabianie prawidłowych nawyków w tej kwestii jak się okazuje jest sporym problemem w naszym kraju. Dane statystyczne wskazują bowiem, że prawie 60% trzylatków ma próchnicę, a skala problemu wzrasta wraz z wiekiem dzieci. Zatrważający jest fakt, że 9 na 10 uczniów ma zęby, które wymagają leczenia. Z powodu próchnicy dochodzi do przedwczesnego wypadnięcia zębów mlecznych a pozostałe zęby się przesuwają albo nowe zęby wyrastają w złych miejscach i tak tworzą się wady zgryzu.

Artykuł przygotowano we współpracy z lpustomatologia.pl/stomatologia-dziecieca/

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię