Jak wychować kota na porządnego domownika?

0
716

Przynosząc do domu kota jesteśmy nastawieni na same przyjemne aspekty jego obecności. Kot oczywiście potrafi być bardzo miłym towarzyszem przez długie lata, lecz na początku rzeczywistość może zostać zweryfikowana przez jego zachowania, które niekoniecznie nam się podobają. Należy wiedzieć, że koty drapią, hałasują, załatwiają swoje potrzeby w różnych miejscach, rzucają się na poruszające się przedmioty i robią wiele innych rzeczy, których naszym zdaniem nie powinny. Jak więc wychować kota, by żyć z nim w zgodzie?

Zrozumieć kota

Po pierwsze: koty, wbrew opinii zwolenników psów, są bardzo inteligentnymi stworzeniami. Prawdą jest natomiast powiedzenie, że chadzają własnymi ścieżkami. Koty są prawdziwymi indywidualistami. Można nawet powiedzieć, że nie dają sobie w kaszę dmuchać. To także doskonali obserwatorzy i potrafią nawiązać bardzo silną więź ze swoim opiekunem. Różnicą między psem a kotem jest to, że kot potrafi się obrazić, a raczej odpowiedzieć swym zachowaniem na złe traktowanie przez właściciela. Przykładem może być nawet załatwienie swojej potrzeby w miejscu przypisanym do danego domownika, na przykład na ulubiony fotel lub nawet buty. Jednak koty mogą również odczuwać smutek po utracie opiekuna, a także przejmować od niego pewne bardziej ludzkie zachowania, jak korzystanie z toalety czy otwieranie drzwi poprzez naciśnięcie łapką klamki. Udowadnia to po raz kolejny, że koty są mądre i można je odpowiednio wychować.

Jak nauczyć kota?dzieci-i-zwierzeta (25)

Indywidualizm kota polega przede wszystkim na tym, że gatunek ten ma silnie zakorzenione w sobie pewne zachowania, których nie sposób wyplenić. Nawet nie powinno się tego robić. Co kot robi? Kot poluje na przede wszystkim poruszające się przedmioty. Dlatego może skoczyć na firankę, co kończy się dziurą od jego pazurów, na nasze stopy poruszające się pod kołdrą, na muchę, pająka, różne zabawki dziecięce i wiele innych godnych, zdaniem kota, upolowania przedmiotów. Jeśli nie chcemy by je niszczył warto zapewnić mu własne zabawki, piłeczki, specjalne stojaczki ze sznurkami, czyli coś co będzie  mógł gonić, łapać i gryźć. Nie należy się zdziwić, jeśli kto przyniesie nam też mysz do domu. Wtedy należy go tylko pochwalić i przyjąć od niego prezent. Nie oznacza to jednak, że nie wiemy, jak karmić kota. W ten sposób bowiem troszczy się o swoich właścicieli, zapewniając im pokarm. Ważne jest by zapewnić kotu odpowiednią dawkę rozrywki. Kolejnym zachowaniem kota, z którym należy się pogodzić jest drapanie. To nie zabawa, a raczej potrzeba. Drapaniem kot rozciąga swoje mięśnie, ściera pazury oraz w taki sposób też oznacza swoje terytorium. By uchronić swoje kanapy, krzesła i inne meble przed ostrymi pazurami kota, należy po prostu postawić mu odpowiednie drapaki. Innego rozwiązania nie ma.

Kot słynie z czystości

Jedną z najważniejszych czynności, jakie wykonuje kot, jest mycie się. Każdy z nich poświęca na tę czynność wiele czasu w ciągu całego dnia. Koty również załatwiają swoje potrzeby tam, gdzie jest czysto. Dlatego pierwszym zadaniem, jakie stoi przed opiekunem kota, jest przygotowanie kuwety z piaskiem lub specjalnym żwirkiem. Taka kuweta powinna być również często wymieniana, ponieważ kot nie załatwi się do zanieczyszczonej, a raczej zrobi to obok i nie będzie to jego wina. A cała nauka kota korzystania z kuwety sprowadza się do jak najwcześniejszego pokazania mu jej. Małego kotka należy stawiać co jakiś czas na żwirku, aż w końcu załatwi potrzebę. Kilka takich czynności i kot pojmie jej przeznaczenie.

Karać?-Nie! Karcić?-Tak!

Tak jak w przypadku kuwety, tak też odnośnie innego zachowania, należy wszystkiego nauczyć kota od malucha. Dorosły kot jest praktycznie nie do ułożenia, więc kluczem jest młody wiek. Za każdym razem, gdy nasz pupil robi coś, co się nam nie podoba, należy go skarcić niskim i dosadnym „Nie”. Komendy powinny być krótkie i zawsze te same: „nie”, „zostaw”, itp. W żadnym wypadku nie można kota bić, ponieważ ten gatunek jest bardzo wyczulony na ból, a przez jego znany charakterek może skończyć się to wspomnianym już wcześniej odwetem na opiekunie. Kota można również nagradzać. Jeśli zrobi coś, co nam się spodobało, pojmie jakąś sztuczkę, zachowanie się poprawnie po raz pierwszy, można go pochwalić i nagrodzić głaskaniem lub smakołykiem. Np. na stronie purina-felix.pl można znaleźć specjalne smakołyki dla kota na raz, które mogą służyć na początku za nagrodę. Nie powinno się jednak przesadzać. Częściej pochwałę należy stosować w formie głaskania lub pochwałę słowną.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię