Jaką zabawkę kupić maluszkowi?

0
872

Niemowlęta rozwijają się bardzo dynamicznie. Człowiek nie zmienia się tak intensywnie w żadnym innym okresie swojego życia. Rodzice muszą zapewnić dziecku optymalne warunki, aby mogło ono swobodnie trenować nowe umiejętności. Warto stymulować maluszka poprzez odpowiednie zabawki.

Zabawki dla niemowląt są zawsze oznakowane i zawierają informację o sugerowanym wieku dziecka. Dobrze dobrane nie tylko zapewniają radosne chwile, ale też pobudzają rozwój. Każde dziecko ma swój gust i własne tempo rozwoju, jednak w pierwszym roku życia wszystkie zdrowe niemowlęta robią podobne postępy. Dzięki temu możemy podzielić zabawki dla niemowląt na kilka grup wiekowych.

Pierwszy miesiąc

Pole widzenia u osesków jest zawężone do 20-30 centymetrów. Dziecko ma ograniczone możliwości i tylko w tej odległości widzi wyraźnie. Jest w stanie rozróżniać tylko kontrastujące kolory (np. biały i czarny). Zabawki na tym etapie powinny mieć proste kształty i zdecydowane kolory. Noworodki oczywiście nie potrafią chwytać i utrzymywać przedmiotów w rączkach, dlatego możemy powiesić obok łóżeczka obrazek w czarno-białą kratkę, zamontować w łóżeczku biały ochraniacz w czarne grochy, przywiesić czerwony balonik w zasięgu wzroku itp.

Dwa, trzy miesiące

Dwu i trzymiesięczne maluszki widzą już całkiem dobrze – warto to wykorzystać. To odpowiedni czas na zamontowanie kolorowej karuzeli nad łóżkiem. Na rynku dostępne są różne modele – z figurami geometrycznymi, pluszakami, nakręcane lub elektroniczne. Najlepsze są wersje połączone z pozytywką. W ten sposób maluszek stymuluje zarówno wzrok, jak i słuch.

Czwarty miesiąc

Czteromiesięczny niemowlak zaczyna intensywnie trenować chwytanie i interesuje się wszystkim, co jest wokół niego. Trzeba pomóc maluszkowi w jego treningach – wybierajmy zatem grzechotki z wygodną rączką, plastikowe lusterka, gryzaczki.

Szósty miesiąc

Półroczny bobas nie potrafi już spokojnie leżeć. Bezustannie próbuje się przekręcać na plecy, brzuch, interesuje się swoimi nóżkami, wkłada do buzi rączki, próbuje chwytać wszystko, co znajduje się w jego zasięgu, a nawet siadać. Sześciomiesięczny maluch lubi wszystko co grzechocze, szeleści i wydaje interesujące dźwięki. Odpowiednie zabawki dla niemowląt na tym etapie to grające maskotki i maty edukacyjne oraz książeczki fakturowe.

Siódmy i ósmy miesiąc

Dziecko zaczyna raczkować – wszędzie go pełno! Wstaje na nóżki i szybko upada. Wszystko musi koniecznie zbadać swoim językiem, dlatego zabawki na tym etapie nie mogą mieć małych elementów, aby dziecko ich przypadkowo nie połknęło. Wciąż lubi maty edukacyjne, ale największą uwagę zwraca na zabawki, którymi może rzucać (to dobry czas na miękkie piłeczki) oraz manipulować (zabawki z przyciskami, pokrętłami, dźwigniami).

Roczne dziecko

Dziecko jest sprawne, potrafi chodzić (choć jeszcze nieporadnie), chce rysować, jest bardzo energiczne. Zabawki dla rocznego lub prawie rocznego maluszka to książeczki w twardej oprawie, zabawki do kąpieli, duże klocki, proste układanki (np. z kilku elementów), zabawki interaktywne, wyrzutnie piłeczek. Dobrym pomysłem będzie klasyczny jeździk (bez pedałów).

zabawki-dla-niemowlat

Artykuł został przygotowany we współpracy ze sklepem dla dzieci mamaplus.pl, oferującym m.in. zabawki dla niemowląt oraz akcesoria dla rodziców.

Zapisz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię