Zaskakujące fakty dotyczące rozwoju dziecka – skoki rozwojowe

0
774

Obserwowanie rozwoju dziecka to fascynująca przygoda. Każdy dzień przynosi coś nowego. Zwłaszcza w pierwszym roku życia, kiedy dziecko błyskawicznie rośnie i dynamicznie się zmienia. Zobacz, z jakimi zaskakującymi momentami musisz się liczyć w tym czasie.

Regres, ale dlaczego?

Każdy rodzic w naturalny sposób cieszy się z osiągnięć dziecka. Docenia każdą najmniejszą zmianę, która sprawia, że maluch staje się bardziej samodzielny.

Niestety w trakcie tego procesu napotyka na chwile regresu, czyli okresy, kiedy dziecko zdaje się „zapominać” o swoich osiągnięciach. Nagle maluch nie potrafi tego, co było proste dwa czy trzy dni wcześniej. Rodzic może czuć się rozczarowany, a nawet zniecierpliwiony wizją czekania, aż dziecko powróci do poprzedniego punktu. Tymczasem warto wiedzieć, że to normalne zjawisko, po którym czeka na nas nagroda.

Jeśli widzisz regres w zachowaniu dziecka, najprawdopodobniej masz do czynienia ze skokiem rozwojowym. O to sygnały świadczące o tym, że dziecko przechodzi skok rozwojowy  (według sosrodzice.pl): „Dziecko staje się marudne, gorzej je, gorzej śpi. Zdaje się nie pamiętać o tym, czego nauczyło się wcześniej. Domaga się częstego noszenia oraz towarzystwa rodzica. Jeśli jest karmione piersią, może domagać się częstszego jedzenia. Maluch bywa wyobcowany, nieśmiały, łatwo się irytuje, zachowuje się inaczej niż zwykle. Można mieć wrażenie, że jest całkowicie inne.”

Tydzień cudów

Okres skoku rozwojowego może być wielkim wyzwaniem dla rodziców. Dziecko staje się marudne, „trudne”, mama czy tata mogą tracić cierpliwość. Wiedza o tym, że wkrótce będzie lepiej, pozwala przetrwać trudny czas.

Holenderscy lekarze Frans Plooj i Hetty van de Rijt mówią o tych trudnych momentach jako o tygodniach cudów. Dlaczego? Ponieważ bardzo szybko pozwalają one osiągnąć dziecku kolejny etap zaawansowania. Maluch po skoku rozwojowym zaskakuje nowymi umiejętnościami. W bardzo krótkim czasie „dorośleje”, „dojrzewa” – co stanowi wielki powód do dumy zarówno dla niego, jak i rodziców.

Kiedy można spodziewać się skoków rozwojowych?

Prawdą jest, że każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie. Z drugiej strony badacze i lekarze wyróżniają pewne okresy, które się pojawiają u każdego malucha miej więcej w tym samym czasie. Ramy ich wystąpienia są dość szerokie, jednak poznanie punktów przełomowych pozwala przygotować się na to, co ma nastąpić w niedalekiej przyszłości.

I tak pierwszy skok rozwojowy występuje u niemowlaka już w 5 tygodniu życia. Właśnie wtedy dziecko niejako „przebudza się”, zyskuje coraz większą świadomość, zauważa coraz więcej rzeczy naokoło siebie. W tym momencie dochodzi również do bardzo dynamicznego wzrostu organów wewnętrznych i obwodu główki dziecka.

Kolejne tygodnie i skoki rozwojowe datuje się na 8 tydzień życia, 12, 19, 26, 37 i 46 tydzień życia. Czego można się podczas nich spodziewać? Jak zachowuje się dziecko i jakie nowe umiejętności w danych okresach uzyskuje? Więcej na temat zmian w rozwoju dziecka w poszczególnych tygodniach przypadających na skoki rozwojowe przeczytasz w tym artykule.

Skoki rozwojowe wyznacza się także w drugim i trzecim roku życia. Ich obecność w kolejnych latach życia dziecka świadczy o fascynującym rozwoju każdego małego człowieka.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię