Aby nasze ulice wyglądały lepiej: kosze na śmieci

0
1350

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo przestrzeń, w której się znajdujemy, kształtuje nasze samopoczucie. Dotyczy to nie tylko wnętrz naszych mieszkań oraz miejsc, w których pracujemy. Ważne jest także to, jak ukształtowana i urządzona została przestrzeń publiczna, w której na co dzień funkcjonujemy. Można pokusić się o stwierdzenie, że ulica, którą codziennie chodzimy do pracy w pewien sposób kształtuje w nas przekonanie o tym kim jesteśmy jako członkowie danej społeczności.

Jeśli wokół jest brudno, ławki mają połamane oparcia, chodniki są krzywe, a kosze na śmieci przypominają najsmutniejsze czasy PRL-u, będzie to się w pewien sposób odbijało na naszym postrzeganiu rzeczywistości. W tę wiedzę dobitnie jest wyposażony każdy przykładający się do swojej pracy architekt krajobrazu.

kosz na śmieci

Kosze na śmieci muszą być estetycznie dopasowane do przestrzeni publicznej, w której mają się znajdować.

Na zdjęciu: nowoczesne, dopasowane designem do otoczenia publiczne kosze na śmieci. źródło: Eco-Market.pl

Kosze na śmieci wydają się nam na co dzień niewidoczne. Jeśli jednak są one za małe, gdy oszpecają otoczenie lub gdy nie ma ich w ogóle w tych miejscach, w których są potrzebne, wówczas problem staje się dla nas dotkliwy. Architekci planujący przestrzeń miejską spędzają zwykle dużo czasu nad wybraniem odpowiednich koszy na śmieci oraz nad tym, aby umiejscowić je w sensownych miejscach.

Dziś przyjrzymy się, jakie narzędzia i możliwości mają architekci kształtujący naszą przestrzeń miejską w zakresie koszy na śmieci.

W procesie produkcji koszy na śmieci, oprócz ciekawego designu, zwraca się szczególną uwagę na jakość zastosowanych materiałów budulcowych. Kosze muszą być wytrzymałe na trzaskające mrozy, promieniowanie słoneczne oraz na działania wandali.

Z jakich materiałów powinien być kosz na śmieci?

Ze względu na wymóg wytrzymałości, który kosze na śmieci muszą spełniać bezwzględnie, większość z nich ma stalową lub żeliwną konstrukcję. Kosze uliczne muszą opierać się na nóżkach, które oddzielają ich dno od ziemi. Zapobiega to gromadzeniu się wilgoci i zgnilizny pod powierzchnią kosza. Nóżki mogą mieć różną długość: jedne mogą być przeznaczone do kotwienia w ziemi, inne – krótsze – tworzą wraz z kubłem konstrukcję przeznaczoną wyłącznie do postawienia kosza na ziemi.

48

Kosz na śmieci dopasowany estetycznie do otoczenia.

Nóżki kosza służą tutaj do podtrzymywania kosza na podwyższeniu. 

Jak wiadomo,  zakotwiczenie kosza w ziemi sprawia, że jest on bardziej stabilny. Stabilność jest ważnym elementem w przypadku koszy o niskiej wadze, a także w przypadku tych koszy, które znajdują się na otwartym terenie. Stabilności koszom nadaje także betonowa konstrukcja. Inne rozwiązanie konstrukcyjne, stosowane w przypadku koszy na śmieci to przymocowanie ich konstrukcji do płyty betonowej dołączonej do zestawu. Płyta betonowa tego rodzaju może być jednocześnie przymocowana do podłoża za pomocą kotwy lub słupka rozporowego.

Nowoczesne kosze na śmieci do miejsc publicznych wyposażone są w systemy mocujące nie tylko do podłoża, ale można je też przytwierdzić do ściany, lampy miejskiej oraz do innych mało standardowych miejsc.

kosz

Jedne z najbardziej stabilnych i trwałych

modeli to betonowe kosze uliczne, źr.: Eco-Market

Odporność na uszkodzenia

Kosze na śmieci znajdują się zwykle w miejscach eksponowanych na długotrwałe działanie słońca i deszczu. Dlatego ważne jest, aby były zbudowane z materiałów odpornych na blaknięcie oraz pękanie pod wpływem mrozów.  Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy kosze na śmieci zbudowane są z materiałów kolorowych, gdzie kolory spełniają funkcje stricte dekoracyjne. Sposobem na nadanie koszom większej żywotności jest wtedy sposób nakładania farby: robi się to za pomocą specjalnych wtryskiwaczy oraz używa się specjalnej farby. Stal konstrukcyjna jest wówczas ocynkowana lub wzmocniona specjalnymi preparatami antykorozyjnymi.

 

Zabezpieczenie przed wilgocią

Kolejną istotną rzeczą w przypadku koszy na śmieci jest zabezpieczenie przed wilgocią gromadzącą się w ich wnętrzach błyskawicznie po większych opadach deszczu lub śniegu. Najprostszym rozwiązaniem jest zainstalowanie w ich konstrukcji pokryw. Pokrywy mogą występować w postaci daszków dobudowanych nad kubłem lub w postaci zintegrowanej obudowy z otworem przeznaczonym do wyrzucania śmieci. Daszek zapobiega wpadaniu wód opadowych do środka. Dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią stanowi też często perforowana powłoka kubła: wyposażona w otwory, które zapewniają przepuszczalność powietrza. Dzięki temu częściowo niweluje się problem gromadzenia się wilgoci, a co za tym idzie: odkładania się zapachów w koszu.

kosz uliczny

Perforowana powłoka kubła w koszu na śmieci

zabezpiecza jego wnętrze przed gromadzeniem się wilgoci. 

Wygoda użytkowania

Przy doborze koszy na śmieci do przestrzeni publicznej bierze się również pod uwagę wygodę ich opróżniania. Pracownicy służb komunalnych mają znacząco ułatwioną pracę, gdy opróżnianie kosza przebiega w maksymalnie zautomatyzowany sposób. Opcja przechylania kubła kosza, wyjmowane wkłady oraz przesuwany daszek nie tylko ułatwiają wyjmowanie zawartości ze środka, ale też pozwalają na szybsze i bardziej dokładnie czyszczenie ulicznego pojemnika na śmieci.

49

Czynność opróżniania koszy na śmieci powinna być zautomatyzowana.

Na zdjęciu: kosz uliczny z wyjmowanym wkładem

Wybierając kosze na śmieci, należy dostosować ich design do miejsc, w którym mają się znajdować. Czasy, gdy uliczny pojemnik na śmieci był jedynie prostym, blaszanym odrapanym kubłem odeszły już do przeszłości. Krajobraz naszych ulic i skwerów miejskich wzbogacony został o piękne, drewniane kubły uliczne, dopasowane do pozostałych elementów małej architektury. Ciekawostką są także kosze na śmieci z tworzyw sztucznych o oryginalnej fakturze. Na uwagę zasługują też nowoczesne, utrzymane w minimalistycznym stylu kosze metalowe: błyszczące i chromowane.

Zapisz

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię