Ciąża a probiotyki – o czym pamiętać

0
1552

Czy przyjmowanie probiotyków w trakcie ciąży jest bezpieczne? W jakich sytuacjach warto sięgać po preparaty lub produkty probiotyczne i czym kierować się przy wyborze? Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się jak wesprzeć naturalną florę bakteryjną organizmu w tym wyjątkowym czasie.

Probiotyk w trakcie ciąży – możliwe korzyści dla zdrowia przyszłej mamy i dziecka

Preparaty lub produkty probiotyczne zawierają w składzie żywe mikroorganizmy, które pozytywnie wpływają na zdrowie gospodarza. Każdy szczep probiotyczny, dopuszczony do stosowania przez ludzi, musi być dobrze przebadany pod względem bezpieczeństwa oraz określonych właściwości. Mimo to, u kobiet ciężarnych często pojawiają się obawy, czy mogą je przyjmować bez szkody dla zdrowia dziecka. Czy istnieją badania naukowe, potwierdzające ich skuteczność i bezpieczeństwo? Jak wykazano do tej pory, probiotyki nie powinny stanowić zagrożenia dla ciąży, nie powodują ryzyka poronienia, przedwczesnego porodu, nie przyczyniają się także do powstania wad płodu ani nie wpływają na masę urodzeniową dziecka. Jednocześnie specjaliści wypowiadają się na ich temat ostrożnie, gdyż szczepów probiotycznych jest dużo i potrzebnych jest więcej badań, które zweryfikują działanie każdego z nich. (1)

W jakich sytuacjach mogą pomóc probiotyki? Otóż są skuteczne m.in. w przypadku biegunki infekcyjnej, zespołu jelita drażliwego, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, waginozy bakteryjnej czy infekcji dróg moczowo-płciowych. Zarówno probiotyki dopochwowe w czasie ciąży, jak i probiotyki doustne, są z sukcesem stosowane w terapii zaburzeń zdrowotnych, jak i w celu ich zapobiegania. Badania sugerują nawet, że stosowanie w trakcie ciąży probiotyków łącznie z edukacją dietetyczną ciężarnych, zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej. (1,2)

Antybiotyk w trakcie ciąży – jak zmniejszyć ryzyko powikłań antybiotykoterapii?

Antybiotyk a ciąża – to temat bardzo złożony. U kobiet ciężarnych każdy lek stosowany jest ze szczególną ostrożnością, co dotyczy również antybiotyków. Zakażania bakteryjne wymagają leczenia antybiotykami pod okiem lekarza, który dobierze dla Ciebie bezpieczny lek, w bezpiecznej dawce.(3) Pamiętaj jednak, że antybiotyk, oprócz niszczenia bakterii powodujących chorobę, ma niestety negatywny wpływ na naturalną mikroflorę jelitową. Bardzo typowym powikłaniem antybiotykoterapii jest biegunka. Dlatego właśnie zaleca się probiotyk przy antybiotyku, gdyż dostarczane wraz z preparatem dobroczynne szczepy bakterii umożliwiają ochronę naturalnej mikroflory oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia biegunki.(1) Nowoczesne preparaty, zwane synbiotykami, oprócz probiotyków zawierają też prebiotyki, stanowiące pożywkę dla „dobrych” bakterii (dobrym przykładem jest Proviterol Duo).

Jak brać probiotyk podczas ciąży?

Probiotyki przy antybiotyku, a także w trakcie terapii innych problemów zdrowotnych, odgrywają istotną, ochronną rolę. Jednak pamiętaj, aby nie dokonywać przypadkowych wyborów w tym zakresie. Zapytaj lekarza, jaki preparat Ci poleca i poproś o dokładne wskazówki dotyczące jego przyjmowania. Nie przekraczaj zalecanych dawek oraz nie bierz żadnych środków na własną rękę. Podobnie postępuj, jeśli z powodu infekcji intymnej musisz przyjmować probiotyki dopochwowe.(2)

Profilaktycznie możesz także sięgać po żywność, która stanowi naturalne źródło probiotyków. W czasie ciąży dieta odgrywa istotną rolę, dlatego nie zapomnij wpleść w jadłospis takich produktów, jak jogurt, kefir albo kiszonki, gdyż występujące w nich szczepy probiotyczne to naturalny sposób na wsparcie mikroflory jelitowej i jednocześnie – zmniejszenie ryzyka rozwoju infekcji.(4)

Źródła:

 

  1. Probiotics During Pregnancy. http://americanpregnancy.org/pregnancy-health/probiotics-during-pregnancy/ Data dostępu: 20.05.2018
  2. Woźniakowska E. i wsp. Strategie probiotyczne w ginekologii i położnictwie – State of the Art 2015. Forum Położnictwa i Ginekologii, 12-16
  3. Butler Tobah Y. Is it safe to take antibiotics during pregnancy? https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/expert-answers/antibiotics-and-pregnancy/faq-20058542 Data dostępu: 20.05.2018
  4. Getting Probiotics Naturally During Pregnancy. http://americanpregnancy.org/naturally/getting-probiotics-naturally-during-pregnancy/ Data dostępu: 20.05.2018

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię