Czym kierować się przy wyborze okapu kuchennego?

2
1712

Kuchnia jest sercem domu. To miejsce gdzie zbiera się cała rodzina na wspólnym posiłku, które sprzyja rozmowom i pogłębia więzi między najbliższymi. Dlatego przykładamy tak dużo uwagi do umeblowania kuchni, doborze kolorystyki mebli, stylu, dodatków i sprzętu AGD. Obok niezbędnej lodówki, zmywarki i palnika, jednym z podstawowych sprzętów, który musi znaleźć się w kuchni jest okap. Proces gotowania to numer jeden źródła zanieczyszczeń w domu. Celem okapu jest uchwycić dym, zapach, tłuszcz, wilgoć i ciepło tuz przy źródle ich wydostawania się, zanim rozpłyną się po mieszkaniu. Dzięki temu chronimy meble, ściany i inne sprzęty kuchenne przed tłustym osadem, unikamy rozprzestrzeniania się zapachów po całym domu i zapobiegamy zawilgotnieniu ścian. Co równie istotne, okap może dodatkowo podkreślić stylistykę kuchni, stanowiąc jej swoistą ozdobę.

Okap wentylacyjny czy pochłaniacz.

Niechciane elementy dymu, zapachu, wilgoci i ciepła najszybciej będą wydalone przez okap wentylacyjny. Zasysane powietrze odprowadzanie jest przez szyb wentylacyjny. To najskuteczniejsza forma eliminacji wszystkich niepożądanych oparów z kuchni. Wentylacyjny okap jest praktyczny i wygodny, nie musimy pamiętać o okresowej wymianie filtra (jak w przypadku pochłaniacza), a zapachy i wilgoć nie wracają do mieszkania.

Pochłaniacz natomiast pobiera powietrze, które filtruje i oczyszcza, wdmuchując je potem z powrotem do pomieszczenia. Pochłaniacze skutecznie eliminują tłuszcz i zapach, ale trzeba pamiętać o regularnej wymianie i czyszczeniu filtrów. Gorzej radzą sobie z usuwaniem wilgoci i ciepła z pomieszczenia. Ich plusem jest niewielki rozmiar, dzięki czemu pasują do każdej małej kuchni.

Rodzaje okapów kuchennych

  • Okap podszafkowy – często spotykany w niewielkich kuchniach , gdzie liczy się maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Te samodzielnie wiszące okapy montujemy pod szafką lub bezpośrednio do ściany. Są to najczęściej pochłaniacze, z funkcją pobierania powietrza, filtrowania go i po oczyszczeniu wdmuchuje je ponownie do kuchni. Nie muszą być one podłączone do szybu wentylacyjnego. Minusem okapów podszafkowych jest ich dość słaba wydajność. Nie zaleca się więc montowania ich w dużych kuchniach lub aneksach kuchennych otwartych na jadalnię.
  • Okap kominowy – inaczej zwany przyściennym. To samodzielnie wiszący okap montowany nad kuchenką, tuż przy ścianie. Wyróżnia się charakterystycznym pionowym kominem, który służy jako maskownica rury odprowadzającej zanieczyszczenia wprost do szybu wentylacyjnego. Okapy kominowe są najczęściej spotykane, zazwyczaj posiadają stalowe wykończenia i nowoczesne kształty. Dostępne także w wersji rustykalnej do kuchni w stylu: „country kitchen”. Są łatwe w czyszczeniu. Okap kominowy dobieramy wzorem do stylu kuchni. Minus – nad okapem nie możemy zamontować szafki.
  • Okap wyspowy – przypominają okapy kominowe bazując na podobnej konstrukcji: podstawa plus rura odprowadzająca. Jednak te okapy montujemy nie do ściany, ale do sufitu. Okap wyspowy przeznaczony jest do dużych pomieszczeń, gdzie palniki grzewcze znajdują się na tzw. wyspie kuchennej. Te modele dostępne są w różnych wzorach i kształtach, są droższe od innych typów okapów ale i najczęściej posiadają bardziej zaawansowane funkcje.
  • Okap teleskopowy – to urządzenie do zabudowy montowane na dnie szafki kuchennej. Cały mechanizm okapu teleskopowego mieści się w części podszafkowej. Ten typ charakteryzuje się ruchomą listwą, wysunięcie której powoduje uruchomienie urządzenia, zapalanie świateł i zwiększenie powierzchni pochłaniającej. Wsunięcie listwy do pozycji wejściowej wyłącza pracę okapu. Okapy teleskopowe są wydajniejsze do podszafkowych, gdyż podłącza się je do wylotu wentylacyjnego. Dodatkowym atutem jest możliwość wykorzystania szafki w której zamontowano sprzęt. Polecany dla tych, którzy chcą mieć wydajny okap bez eksponowania go ( jak w przypadku okapów kominowych).

 

Wydajność i rozmiar okapuokapy-toflesz (3)

Wydajność maksymalna podawana przy produkcie w metrach sześciennych informuje nas o ilości powietrza jaką okap filtruje w ciągu godziny. Ten parametr uwzględniamy dopasowując moc okapu do wielkości pokoju. Pomiar dotyczy pomieszczenia zamkniętego, jeśli więc mamy kuchnię otwartą na salon musimy wziąć pod uwagę objętość obydwu pomieszczeń. Im większa moc okapu tym może wzrastać głośność jego pracy. Upewnij się przed zakupem jaką ilość decybeli wytwarza okap przy maksymalnej wydajności.

Okapy dostępne są zazwyczaj w standardowych szerokościach: 60 cm i 90 cm. Wybierając nietypowy rozmiar kierujmy się zasadą, że okap powinien być co najmniej tej samej szerokości co palnik.

Pamiętajmy o filtrach.

Filtry wpływają na wydajność pracy okapu. Trzeba pamiętać o ich regularnym czyszczeniu bądź wymianie. Ich zadaniem jest ochrona silnika przez zabrudzeniem.

  • Filtry metalowe – przeciwtłuszczowe metalowe siatki na których osiada tłuszcz. Chroni to silnik oraz wewnętrzną obudowę przed nadmiernym zabrudzeniem. Metalowe filtry są bardzo skuteczne, wytrzymałe i nie trzeba ich wymieniać. Łatwo myjemy je pod wodą z płynem do zmywania lub pierzemy w zmywarce.
  • Filtry węglowe – polecane gdy nie możemy podłączyć okapu do wentylacji. Niezbędny w okapach o funkcji pochłaniacza. Skutecznie eliminuje zapachy. Wymieniamy go raz na rok.
  • Filtry fizelinowe – to przeciwtłuszczowe filtry wykonane ze specjalnej włókniny. Spotykane głównie w okapach podszafkowych. Wymieniamy co trzy-cztery miesiące.

 

Sposób sterowania okapem.

Sterowanie mechaniczne – pracą silnika, uruchamianie oraz oświetlenie sterujemy za pomocą suwaków i przycisków. To najprostsza obsługa okapu, rzadko ulegająca awarii.

Sterowanie elektroniczne – całość obsługiwana przez panel dotykowy. To zaawansowana nawigacja posiadająca więcej opcji pracy okapu.

Czym jeszcze kierować się przy wyborze okapu kuchennego?

Pomyślmy o oświetleniu. Każdy model ma inaczej umiejscowione żarówki oraz inne natężenie światła. W lepszych modelach światło padające na płytę grzewczą można regulować czy ustawiać czasowo. Fajnym rozwiązaniem jest czasomierz w okapach sterowanych elektronicznie. Można np. ustawić najwyższą moc pracy na 10 minut, potem okap przechodzi w tryb średniego natężenia. I zwróćmy również uwagę na materiał z którego został wykonany okap, głównie pod względem utrzymania go w czystości. Mycie komina i głównego urządzenia powinno być łatwe i szybkie.

Gdzie kupić dobry okap?

Do wyboru mamy sklepy stacjonarne i internetowe. Warto rozejrzeć się w kilku miejscach, poprzeglądać strony w Internecie i wybrać okap, który odpowiada zarówno naszemu gustowi, spełnia wszelkie postawione wymagania techniczne , jak i jest atrakcyjny cenowo. Nie zaszkodzi zasięgnąć porady znajomych i rodziny, personelu sklepu i poczytać artykuły tematyczne. Godne polecania są produkty polskiego producenta wysokiej jakości okapów kuchennych. Na stronie www.toflesz.com można zobaczyć ich modele. To niezwykle bogata i oryginalna oferta. Futurystyczny, jak i klasyczny design, najwyższa jakość oraz zaawansowane rozwiązania technologiczne wyróżniają produkty tej marki, dając możliwość wyboru spośród wielu wzorów, kolorów i kształtów okapów kuchennych.

Łóżka dla dzieci

2 KOMENTARZE

  1. Kupując okap trzeba pamiętać o dwóch najważniejszych rzeczach: głośność urządzenia na najmniejszym obiegu nie może wynosić więcej niż 56decybeli, a wydajność okapu (czyli jego optymalne wchłanianie) musi być dostosowane do wielkości kuchni w m2 i jej wysokości mnożonej przez 6. Reszta, czyli dizajn, to czy ma być wyciąg czy pochłaniacz – to już kwestia dogadania się:) Tutaj więcej info: goo.gl/0g1YNJ 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię