Jak przygotować się na wiosenną wyprawę w góry?

0
966

Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami, dlatego najwyższa pora wrócić do swoich ulubionych aktywności, które w zimowym okresie odeszły w zapomnienie. Co roku setki osób wybiera się w góry, by móc napawać się pięknymi widokami, pooddychać świeżym powietrzem i spędzić czas na łonie natury. Jeśli zastanawiacie się nad tym, by dołączyć do nich w tym roku, sprawdźcie, jak dobrze przygotować się do wiosennej wyprawy w góry.

Sport na zdrowie

Chodzenie w góry to nie tylko wspaniały pomysł na spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi, ale aktywność fizyczna, która pozwoli nam zbudować muskulaturę i poprawić kondycję fizyczną. O plusach wypraw górskich nie trzeba nikomu przypominać – dotleniony organizm, duża dawka witaminy D, lepsza kondycja i silniejsze mięśnie nóg, brzucha czy pleców.

Nie każdy może jednak od razu wyruszyć na wielogodzinną trasę w góry. Może się wydawać, że jest to przecież tylko spacer, który nie może zmęczyć, ale nic bardziej mylnego. Przed pierwszym wyjściem w sezonie należy odpowiednio się przygotować. Dobrym pomysłem jest odbycie kilku dłuższych spacerów, wybranie się na jogging czy pójście na siłownię aby przygotować organizm do wysiłku, który będzie go czekał podczas wielogodzinnej wędrówki po górskich szczytach.

Program trasy

Przed wyjściem w góry powinniśmy szczegółowo zaplanować trasę za pomocą przewodników górskich lub specjalnych stron przygotowanych do obliczania tras, które można znaleźć bez problemu w Internecie. Podstawą jest dokładne obliczenie czasu podróży, aby nie okazało się, że zaplanowaliśmy wycieczkę, której nie zdążymy skończyć przed zmrokiem. Warto wziąć również poprawkę na to, że nasz osobisty czas może nie zgadzać się z czasem podawanym przez podręczniki, dlatego lepiej wybrać się na krótszą trasę i sprawdzić, jaki mamy poślizg czasowy.

Jeśli jesteście początkującymi piechurami, warto wspomnieć o kolorach tras górskich. Nie oznaczają one trudności, jak mylnie sądzi wiele osób, ale głównie ich długość i wartość krajoznawczą. Trasy czarne są krótkie, niebieskie najdłuższe, a czerwone prowadzą najbardziej atrakcyjnymi odcinkami pasm górskich.

Odpowiednie ubranie

Wyprawa w góry nie będzie jednak udana, jeśli nie postaramy się o odpowiednie ubranie. Trampki, japonki czy jeansowe spodnie nie nadają się na wyprawy górskie. Jeśli chcemy pokonać trudniejsze szlaki, na których zamiast trawy i asfaltu pojawią się ostre kamienie, konieczny będzie zakup obuwia trekkingowego.

Buty outdoorowe mogą być niższe lub wyższe, zasłaniające kostkę. Wyższe modele zapewniają dodatkową amortyzację kostki, jednak są cięższe i zazwyczaj mniej wygodne. Podczas wyboru butów należy je przymierzyć i wybrać taki rodzaj, w którym czujemy się najlepiej. Dobrze jest sprawdzić, czy obuwie posiada membranę, która zabezpiecza go przed przemoknięciem oraz mocne szwy i podeszwę.

Pamiętajcie o rozchodzeniu obuwia, żeby nie nabawić się bolesnych otarć w czasie wielogodzinnej podróży.

W góry najlepiej ubrać się warstwowo, na tak zwaną „cebulkę”. Jako pierwszą warstwę powinniśmy założyć bieliznę termoaktywną, która będzie dobrze odprowadzała wilgoć i dostarczała tlen do skóry. Jako drugą warstwę możemy założyć spodnie, które nie będą blokowały naszych ruchów. Możemy zdecydować się na specjalne spodnie przeznaczone do wypraw górskich, jeśli jednak nie jesteśmy pasjonatami, a planujemy wybrać się na kilka wycieczek w ciągu roku, powinny wystarczyć nam standardowe spodnie. Na bluzkę termoaktywną możemy założyć bluzę, która będzie zapewniała nam ciepło. Jeśli pogoda sprzyja, nie musimy zakładać nic więcej na siebie, jednak powinniśmy zapakować do plecaka kurtkę lub wiatrówkę, ponieważ pogoda w górach potrafi być kapryśna.

Podręczny niezbędnik

Poza ubiorem i przygotowaniem się do trasy powinniśmy zapakować i zabrać ze sobą plecak o szerokich wygodnych ramionach, aby jego całodniowe noszenie nie odbiło się negatywnie na naszym zdrowiu. Plecak powinien być dopasowany do naszych gabarytów, aby nie nadwyrężyć kręgosłupa.

Do plecaka powinniśmy włożyć przede wszystkim wodę i prowiant, gdyż w trakcie długotrwałych wędrówek po górach możemy nie mijać ani jednego schroniska, w którym kupimy posiłek. Poza tym powinniśmy mieć zawsze coś słodkiego, co doda nam sił w trudnych momentach, apteczkę, chusteczki, zapałki, kompas, mapę, krem z filtrem UV, scyzoryk, naładowany telefon oraz wspomnianą wcześniej kurtkę. Wspomniane rzeczy nie ważą wiele, a mogą nam często pomóc, a nawet uratować życie.

Udana wyprawa

Jeśli przygotowujecie się do pierwszej tegorocznej wyprawy w góry zaplanujcie trasę, zabierzcie wszystkie niezbędne rzeczy oraz pamiętajcie o ciepłym i komfortowym ubraniu. Wspólna wycieczka przyniesie wam z całą pewnością wiele radości i smaku przygody jeśli odpowiednio się na nią przygotujecie. Pamiętajcie, że najważniejszy jest dobry humor i pozytywne nastawienie, resztę można przygotować wcześniej.

Jeśli szukacie ubrań oraz butów idealnych w góry oraz do innych outdoorowych aktywności zapraszamy na naszą stronę www.sarafis.pl.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię