Jakie czynniki rozważyć przy wyborze domu spokojnej starości?

1
1281

Umieszczenie swoich rodziców w domu zapewniającym całodniową opiekę zazwyczaj jest całkowicie konieczne. Dzieje się tak ze względu na brak czasu wynikający z naszych codziennych obowiązków zawodowych. Nie jesteśmy bowiem w stanie zapewnić odpowiedniej pielęgnacji, co dodatkowo utrudnia ewentualna choroba rodzica. Co zatem brać pod uwagę, poszukując odpowiedniego miejsca do profesjonalnej opieki?

Jak wybrać profesjonalny dom spokojnej starości

Pierwszą czynnością jaką powinniśmy dokonać wybierając dom opieki jest upewnienie się, czy interesująca nas placówka posiada odpowiedni wpis do rejestru. Każdy ośrodek opiekujący się osobami w podeszłym wieku musi bowiem posiadać zezwolenie nadane z rąk wojewody danej miejscowości.

Sprawdzimy to bardzo łatwo, udając się na stronę internetową regionalnego ośrodka polityki społecznej. Jeżeli dany ośrodek nie posiada stosownego zezwolenia, wtedy będzie to oznaczało, że działa nielegalnie, a tym samym z dużym prawdopodobieństwem nie jest w stanie zapewnić należytego poziomu opieki.

Po zweryfikowaniu powyższego wymogu, warto wziąć pod uwagę tylko te placówki pomocowe, które znajdują się stosunkowo blisko naszego miejsca stałego pobytu. Pozwoli to w razie konieczności szybko odwiedzać rodzica, co może być istotne zwłaszcza w pierwszych miesiącach po jego przeprowadzce.

Może jednak okazać się, że w naszej najbliższej okolicy nie działa ośrodek, który zatrudnia personel odpowiednio wykwalifikowany pod kątem objawów chorobowych. Tylko w takiej sytuacji zasadne jest rozważenie pobytu w bardziej odległych domach opieki.

Liczy się przede wszystkim kadra ośrodka

Zależy nam na pewno na tym, aby jesień życia naszych ukochanych staruszków była czasem spokojnym i radosnym. Zanim więc dokonamy ostatecznego wyboru ośrodka, koniecznie odwiedźmy go wspólnie z przyszłym mieszkańcem. Zwróćmy baczną uwagę na atmosferę panującą pośród podopiecznych oraz na linii personel-podopieczni. Stosunki pomiędzy nimi powinny być przyjacielskie i całkowicie podmiotowe. Nie może być miejsca na wymuszanie czegokolwiek czy stosowanie przemocy słownej.

Mieszkaniec domu opieki zwykle potrzebuje na czas pobytu odpowiedniego wsparcia psychologicznego oraz warunków umożliwiających rozwój duchowy. Zwróćmy zatem uwagę na to, czy w ośrodku jest zatrudniony psycholog i duchowni oraz czy znajduje się na jego terenie kaplica modlitewna.

W przypadku zaś ciężkiej choroby naszego rodzica nie mniej ważna jest również obecność na terenie ośrodka kadry lekarskiej oraz pielęgniarek. Dopilnujmy koniecznie tego, aby na pewno rodzic otrzymywał wszelkie niezbędne leki, a także miał dostęp do systematycznych badań lekarskich.

Wyposażenie domu spokojnej starości

Nie mniej istotne jest ponadto profesjonalne wyposażenie wnętrza i obejście, jakie posiada dom opieki. Bezwzględnie muszą się więc w nim znaleźć wygodne łóżka rehabilitacyjne, windy, poręcze (również w łazience), a także koniecznie materace zapobiegające powstawaniu odleżyn. Tylko obecność tych wszystkich elementów umożliwi bezpieczny pobyt osobie w podeszłym wieku.

Nasz rodzic nie poczuje się jednak w ośrodku dobrze, jeżeli będzie on przypominał surowy budynek szpitalny. Zapewnijmy mu zatem placówkę wyposażoną w pełen zieleni i kwiatów ogród, a także proponującą zabiegi relaksacyjne. W najbardziej luksusowych domach opieki znajdują się ponadto dodatkowe udogodnienia, takie jak chociażby telewizor plazmowy, biblioteka, czy też elegancka kawiarnia.

Zapytajmy o opinię stałych mieszkańców oraz samego zainteresowanego

Może się jednak zdarzyć taka sytuacja, że na pierwszy rzut oka wszystko będzie wyglądało idealnie, ale okaże się, iż to wyłącznie pozory. Nie zapominajmy zatem o tym, aby koniecznie zapytać obecnych mieszkańców danej placówki o ich zdanie na temat obowiązujących warunków. Zadajmy pytania na temat codziennego jadłospisu, relacji z personelem, organizacji czasu wolnego. Takie informacje będą zapewne znacznie bardziej wiarygodne, aniżeli nasze pierwsze wrażenie.

Na koniec dajmy także możliwość wypowiedzenia się samemu rodzicowi. Kto wie, czy akurat on nie zauważy czegoś, co niespodziewanie umknie naszej uwadze. Po dokonaniu ostatecznego wyboru domu opieki, pamiętajmy koniecznie o utrzymywaniu z rodzicem stałego kontaktu. Tylko w ten sposób w porę dostrzeżemy wszelkie nieprawidłowości i w razie konieczności przeniesiemy go do innego ośrodka.

Materiał przygotowany przez działający jako NZOZ dom opieki Kaśmin przyjmujący pacjentów z Warszawy i jej bezpośrednich okolic.

Łóżka dla dzieci

1 KOMENTARZ

  1. Ja na starośc nie chcę sama w domu siedzieć i nie chcę by dzieci musiały się mną aż tak przejmować. Niech one żyją w kwiecie wieku i spełniają się, a ja będę szczęśliwa w gronie innych staruszków, codziennie będe sobie z nimi gawędziła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię