Jesteś w ciąży? Pamiętaj o magnezie

0
843

Magnez jest jednym z najważniejszych minerałów w organizmie człowieka. Bierze udział w wielu procesach życiowych, ma wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego i krwionośnego, jest odpowiedzialny za przetwarzanie składników odżywczych, dostarczanych z pożywieniem, w energię. Czy kobietom w ciąży jest on potrzebny w szczególny sposób?

Rola magnezu w organizmie przyszłej mamy

Magnez jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdemu człowiekowi. Bierze udział w budowaniu tkanek i kości, wspiera funkcjonowanie układu krwionośnego i nerwowego, reguluje napięcie mięśni, zapobiega skurczom, wpływa na koncentrację, pamięć czy jakość snu. Czy magnez w ciąży jest rzeczywiście ważny?

Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego przebiegu ciąży oraz rozwoju płodu. Konieczny jest do produkcji białek, budujących organizm. Uczestniczy w tworzeniu i rozwoju układu kostnego płodu i znacząco przyspiesza proces kostnienia.

Bierze aktywny udział w budowie kory mózgowej podczas rozwoju płodu. Uczestniczy w stabilizacji materiału genetycznego. Chroni oba organizmy – matki i dziecka – przed zatruciami. Zapobiega skurczom, w tym przedwczesnym skurczom macicy. Tym samym jego wpływ na wydłużenie okresu ciąży jest nie do przecenienia.

Czy niedobór magnezu w czasie ciąży jest niebezpieczny?

W okresie ciąży zdecydowanie wzrasta zapotrzebowanie organizmu na magnez. Związane to jest ze zmianami hormonalnymi, zachodzącymi w organizmie przyszłej mamy. Magnez w ciąży potrzebny jest w większych ilościach zwłaszcza z powodu tworzenia się nowych tkanek łożyska i płodu. Gwałtowny wzrost zapotrzebowania na ten pierwiastek następuje od drugiego trymestru ciąży.

Objawami niedoboru magnezu są przede wszystkim zmęczenie, osłabienie oraz bolesne skurcze mięśni. Jednakże kobietę spodziewającą się dziecka powinny również zaniepokoić zaburzenia koncentracji czy wręcz zaniki pamięci, bezsenność, częste bóle głowy, arytmia czy kołatanie serca, czasem również nadmierne mdłości i wymioty.

Niedobór magnezu w czasie ciąży może prowadzić między innymi do nadciśnienia tętniczego, które zwiększa ryzyko wystąpienia rzucawki. Braki w ilości magnezu w organizmie mogą powodować kurcze mięśniowe i skurcze macicy, a w konsekwencji prowadzić do przedwczesnego porodu. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie do diety dużych ilości tego pierwiastka.

Jak zadbać o poziom magnezu podczas ciąży?

Podstawą dbałości o poziom magnezu w czasie trwania ciąży jest dobrze zbilansowana dieta. Należy wprowadzić do niej produkty pełnoziarniste, kasze (zwłaszcza gryczaną), płatki owsiane, migdały, orzechy, nasiona (pestki z dyni, nasiona słonecznika), warzywa (szczególnie szpinak), owoce (na przykład banany), ryby oraz naturalne kakao i gorzką czekoladę.

Jednak nawet dobrze zbilansowana dieta nie jest gwarancją odpowiedniego poziomu magnezu w organizmie. Konieczne może okazać się podawanie tego minerału w postaci suplementów lub produktów leczniczych. Ważne, by były to preparaty zawierające magnez w przyswajalnej formie (mleczanu, cytrynianu czy chlorku) oraz wzbogacone witaminą B6.

Obecność tej witaminy zwiększy wchłanianie pierwiastka, a także zapobiegnie nudnościom. Kobiety suplementujące równocześnie żelazo powinny pamiętać, by zachować minimum dwugodzinny odstęp pomiędzy przyjmowaniem poszczególnych minerałów. Nie wolno też zapomnieć o tym, że przyjmowanie suplementów w ciąży powinno odbywać się wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię