Kocia kondycja na piątkę z plusem

0
902

Jeśli komuś się wydaje, że kot to jedynie puchowa kulka „do miziania” i stworzenie samowystarczalne to jest w ogromnym błędzie. Otóż ta puchowa słodka kuleczka, pozostawiona samej sobie potrafi zmienić się nagle w potężną, nabuzowaną złymi emocjami, często powolną kulę. Aby tego uniknąć, musimy zadbać o urozmaicenie kociego czasu. Jak zrobić to najlepiej?

Skąd się biorą niegrzeczne koty?

Coraz częstszymi bywalcami gabinetów weterynaryjnych oraz zwierzęcych behawiorystów, stają się właściciele kotów. Powód? – „nagle” na ich oczach sympatyczny pan Mruczek, zmienia się w bestię, która atakuje znienacka, załatwia się poza kuwetą, niszczy wszystko, co popadnie, a do tego traci wigor i równie „nieoczekiwanie” zapada na nerki. Wbrew pozorom te wszystkie kocie problemy, wcale nie pojawiły się znikąd ani ot tak sobie. Za ich wystąpienie odpowiedzialni są … sami właściciele, którzy zaniedbali swojego pupila, obstając przy stanowisku, iż nabyli indywidualistę i zwierzaka samowystarczalnego. Faktycznie – koty nie lubią, gdy się im narzuca swoją wolę, ale nie jest to jednoznaczne z pozostawieniem ich całkowicie bez opieki. Towarzystwo człowieka w życiu kota, jest wręcz obowiązkowe i sprzyja nie tylko budowie prawidłowych interakcji z futrzakiem. Zapobiega też nieprawidłowościom związanym z jego rozwojem psychofizycznym. Kot pozostawiony wiele godzin w samotności, po pewnym czasie odzwyczaja się od towarzystwa swoich właścicieli i zaczyna „żyć po swojemu”. Wtedy zaczynają się nie tylko kocie wyprawy w nieznane, ale również – wymienione wcześniej – ataki agresji, niszczenie przedmiotów czy załatwianie się poza kuwetą.

Jak pomóc mruczkowi wrócić do równowagi?

Rozwiązania są, co najmniej dwa. Pierwsze to zadbanie o kocie zabawy pod nadzorem i w towarzystwie człowieka. Koty uwielbiają wręcz zabawy związane z ich wrodzonym instynktem myśliwego. Włączając się w kocie zabawy musimy jednak pamiętać, by samemu nie wcielać się bezpośrednio w rolę ofiary. Lepiej posłużyć się tutaj wędką lub patykiem z zawieszonymi na końcu zabawkami czy piórkiem. Najlepsze zabawki dla kota to również takie, które zmuszają zwierzaka do aktywnego poszukiwania jego „ofiary”. Można posłużyć się w tym celu nakręcanymi zabawkami lub … zwykłymi latarkami bądź laserkami. Koty uwielbiają podążać za wiązką światła.

Drugie to skorzystanie z profesjonalnych porad, jakich nie brak na portalu kociarze.pl. Witryna przeznaczona jest dla wszystkich posiadaczy, jak i miłośników tych uroczych czworonogów. Za pośrednictwem artykułów takich jak na przykład https://www.kociarze.pl/artykul/jakie-zabawki-sa-najlepsze-dla-mojego-kota/9, można się dowiedzieć, jak samemu zrobić najlepsze zabawki dla kota.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię