Ogród Botaniczny w Łodzi ze względu na swój obszar jest jednym z największych w Polsce.Całość zajmuję ok. 23 ha powierzchni. Historia tego miejsca sięga  lat  60. i 70. XX w. według projektu inż. Henryka Tomaszewskiego.

Dzisiejszy Ogród Botaniczny składa się 9 działów tematycznych: arboretum, dział flory polskiej, dział roślin leczniczych, dział zieleni parkowej, ogród japoński, alpinarium, dział systematyki roślin zielnych, dział biologii roślin oraz dział kolekcji roślin ozdobnych. Zainteresowaniem zwiedzających cieszy się przede wszystkim cudowny ogród japoński z pięknie kwitnącymi wiosną magnoliami i wiśniami oraz dział roślin ozdobnych z okazałą kolekcją róż. Starsi goście preferują także dział roślin leczniczych, na którym rośnie ok. 230 gatunków ziół. Dla ambitnych turystów przygotowano 5 ścieżek dydaktycznych z tablicami informacyjnymi. Na trasie „Czasoprzestrzeń przyrodnicza” można poznać różne typy i zasady działania zegarów słonecznych, dowiedzieć się więcej o zależnościach pór roku i ich wpływie na roślinność.

Oprócz ekspozycji stałej na terenie łódzkiego Ogrodu Botanicznego i Palmiarni co roku odbywają się cykliczne wystawy przyrodnicze, m.in.: Tajemniczy świat storczyków, Święto roślin wrzosowatych, Grzyby znane i mniej znane, Epifity tropików, Rośliny mięsożerne. Jedną z najbardziej znanych jest coroczna, wiosenna wystawa tulipanów, chętnie odwiedzana przez mieszkańców miasta Łodzi i okolic.

 

CENNIK

  • bilet normalny        5,00 zł
  • bilet ulgowy              3,00 zł
  • abonament miesięczny ulgowy na okaziciela       20,00 zł
  • opłata za przewodnika wycieczek    40,00 zł