Mini przewodnik po makaronach

0
1851

Masz ochotę na makaron z sosem czy sałatkę? Nie wiesz jaki makaron wybrać – długi, krótki, prosty czy karbowany, cienki czy gruby a może kolorowy? Oto mini przewodnik po makaronach!

BUCATINI – kształtem przypomina spaghetti. Ma 25-30 cm długości oraz 3 mm średnicy. Jego charakterystyczną cechą jest przechodząca przez środek każdej nitki niewielka dziurka (stąd wzięła się jego nazwa – bucatini po włosku znaczy „dziurę”). Powinien być gotowany we wrzące osolonej wodzie nie dłużej niż 10 min. Podaje się go na gorąco z różnymi sosami pomidorowymi, warzywnymi i typowo włoskimi wędlinami: pancettą (suszonym boczkiem) i szynka parmeńską. Pasuje też z serami, jajkami, anchois i sardynkami.    

 

 

 

PAPPARDELLE – długie pasy makaronu o szerokości 2-3 cm. Występuje w formie mocno skręconych, poplątanych kłębków. Mogą mieć proste lub karbowane krawędzie. Można je podawać do zup, mięs warzyw oraz serów. Dobre też z sosem pomidorowym. Gotujemy 8-14 minut w zależności od grubości.  

 

     

 

 

CAPELLI D’ANGELO – „włosy anioła”, czyli makaron bardzo cienki, często sprzedawany zwinięty w gniazdka lub zbity w nitki. Używany głównie do zup i dań dla dzieci. Czasem przyrządzany z lekkim sosem na bazie oliwy z krewetkami. Gotuje się go błyskawicznie, wystarczą 2-3 minuty.        

 

 

 

 

SPAGHETTI – najpopularniejszy, długi, cienki, okrągły makaron. W Polsce popularne jest spaghetti krótkie 30-40 cm, włoskie to 80-100 cm. Gotuje się je 8 – 12 minut w osolonej wodzie. Podaje się go z gorącymi sosami mięsnymi, pomidorowymi, grzybowymi, serowymi, warzywnymi, z rybnymi i owocami morza.        

 

 

 

 

FETTUCCINE – ma kształt długich płaskich pasków o różnej szerokości. W postaci surowej są one zwinięte w nieregularny kłębek. Bardzo często jest dodawany do zup oraz podawany na gorąco z sosami na bazie śmietany i sera. Gotuje się go 6-10 minut.      

 

 

 

 

 

TAGLIATELLE – w kształcie długich pasków o szerokości 0,5 – 1 cm, szorstkie i porowate. Tradycyjne tagliatelle podawane jest z sosem bolognese oraz startym parmezanem. Dobrze komponuje się również z wołowiną, cielęciną i orzechami lub pomidorami i bazylią. Często barwione. Gotujemy ok. 8 minut.      

 

 

 

FUSILLI (lub BUCATI) – inaczej świderki. Występuje w wersji długiej albo krótkiej. Fusilli to świderki (nazwa wzięła się od włoskiego słowa oznaczającego nagwintowaną lufę broni palnej) o różnej grubości. Dostępne są w naturalnym żółtym kolorze, a także barwione na czerwono, pomarańczowo, brązowo lub zielono. Doskonale smakują z różnymi gorącymi sosami, w daniach z mięsem , warzywami, rybami i owocami morza. Wyjątkowo dobrze nadają się do sałatek. Gotujemy ok. 8 minut.  

 

 

ZITI – dosłownie „dziewice”, grube długie rurki tradycyjnie podawane na weselach na południu Włoch. Używane głównie do zapiekania z sosami mięsnymi i serem. Gotujemy ok 12 minut.      

 

 

 

 

LINGUINE – długie jak spaghetti ale spłaszczone, z zaokrąglonymi końcami. Podaje je się najczęściej z sosami typu pesto oraz owocami morza. Gotujemy ok. 10-12 minut.      

 

 

 

SPAGHETTINI – bardzo cienkie spaghetti (grubsze jednak niż capellini), podawane głównie z lekkimi sosami z prawie surowych, grubo pokorojonych warzyw i owoców morza. Gotujemy ok. 3 minuty.        

 

 

 

 

CONCHIGLIE – makaron w kształcie muszli różnej wielkości. Małe i średnie muszelki dobrze komponują się z ciężkimi gorącymi sosami mięsnymi, śmietanowymi, serowymi, nadają się także do sałatek i zapiekanek. Duże są idealne do faszerowania na zimno i na gorąco. Gotujemy ok. 8-12 minut.        

 

 

 

 

RIGATONI – grube, szerokie, twarde i karbowane rurki długości ok. 6 cm. Idealne do gorących, gęstych sosów mięsnych i serowo-śmietanowych. Gotujemy ok. 12 min.        

 

 

 

 

FARFALLE – przypomina kokardki o ozdobnych, falistych krawędziach. Ma ok. 2,5 cm szerokości oraz 5 cm. długości. Należy do najpopularniejszych włoskich makaronów. Ze względu na atrakcyjny kształt używany do sałatek. Podajemy na zimno i na gorąco, na wytrawnie i na słodko, do zup i do zapiekanek. Często barwione. Gotujemy ok. 8 min.    

 

 

 

RUOTE – dekoracyjne, różnej wielkości, zwykle różnokolorowe kółka ze szprychami. Najdrobniejszych można używać do zup np. pomidorówki, średnich i grubszych do sałatek. Nie nadają się do polewania sosami – ani na ciepło, ani na zimno, gdyż mają dużo dziur i sos po nich spływa. Nie poleca się ich także do zapiekania. Gotujemy ok 8-10 minut.    

 

 

 

LUMACHE – ma charakterystyczny kształt, przypominający muszlę ślimaka. Dostępny w różnych rozmiarach. Wykorzystywany jest do przyrządzania zarówno wykwintnych (np. z sosem truflowym) jak i prostych dań. Bardzo często serwowany z zupami. Nadaje się także do zapiekania oraz podawania z mięsem, serami i warzywami. Gotujemy ok. 8-12 minut.      

 

 

 

ORECCHIETTE – przypomina kształtem małe, okrągłe muszelki. Mają one lekko pofałdowaną powierzchnię – na brzegach ciasto jest grubsze a pośrodku cieńsze. Długość ok. 2 cm. Tradycyjnie serwuje się je jako dodatek do zup lub sosów mięsnych. Bardzo dobrze komponuje się z pieczarkami i czosnkiem, pomidorami, rukolą i tuńczykiem. Dostępne także w wersji kolorowej. Gotujemy ok. 8-12 minut.      

 

 

 

PENNE – zwykle średniej wielkości rurki, puste w środku i ścięte na końcach, czasem używa się też nazwy „pióra”. Podawany najczęściej jako dodatek do mięsnych dań głównych, ale także do zup, sosów, zapiekanek oraz sałatek. Doskonale komponują się z owocami, warzywami, mięsami, rybami, owocami morza oraz sosami typu pesto.. Dostępne także kolorowe i razowe z pełnoziarnistej mąki. Gotujemy ok. 8-12 minut.      

 

 

 

CANNELLONI – duże rurki o średnicy 2-3 cm i długości 8-10 cm, czasem dostępne w różnych kolorach. Najczęściej nadziewa się je rozmaitymi farszami, np. mielonym mięsem, jarzynami a następnie polewa sosem pomidorowym lub beszamelowym i zapieka w piekarniku. Na koniec całość posypuje się startym żółtym serem. Mogą być podawane zarówno na ciepło jak i na zimno, słodko i ostro.      

 

 

 

 

RAVIOLI – to dwa prostokąty lub koła (rzadziej trafiają się trójkąty lub romby) z ciasta makaronowego wypełnione odpowiednim farszem i sklejone. Najczęściej faszeruje się je serem i mięsem ale bardzo często spotyka się ravioli nadziewane szpinakiem, pomidorami lub grzybami a nawet owocami. Bardzo dobrze smakują polane odpowiednio dobranym do nadzienia sosem, na słodko jak i na ostro. Podawane jako samodzielne dania oraz jako dodatek do zup i sałatek. Gotujemy 8-15 minut.    

 

 

TORTELLINI – podobne do naszych uszek pierożki z ciasta makaronowego. Tradycyjnie nadziewa się je farszem mięsnym , grzybowym i serowym i podaje na gorąco z sosem pomidorowym i parmezanem.        

 

 

 

 

  [box_warning]Dobry makaron produkowany jest z twardej odmiany pszenicy: DURUM.

 

[/box_warning] [box_warning]Nigdy po odcedzeniu makaronu nie hartuj go, tzn. nie przelewaj zimną wodą – w ten sposób spłuczesz z niego skrobię, która skleja go z sosem. Przelewamy makaron zimną wodą tylko gdy używamy go do sałatki.[/box_warning]      

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię