Moje dziecko ma ospę – pomocy!

0
764

Ospa wietrzna uważana jest za jedną z najbardziej zakaźnych chorób wieku dziecięcego, a w grupie szczególnego ryzyka znajdują się przedszkolaki. Ma zwykle przebieg łagodny i zazwyczaj nie powoduje powikłań, dlatego nie musisz wpadać w panikę, gdy zauważysz u dziecka swędzące pęcherze. Nie mniej skonsultuj się z lekarzem, który wykluczy obecność innych schorzeń oraz zaleci stosowanie odpowiednich preparatów.

Zanim pojawi się wysypka

Okres wylęgania choroby trwa od 14 do 21 dni, wówczas pojawiają się tzw. objawy zwiastunowe: ból głowy, biegunka, bóle mięśni, gorączka, a ponieważ są to symptomy charakterystyczne także dla wielu innych chorób, zwykle trudno jest zdiagnozować ospę wietrzną w pierwszym stadium jej rozwoju. W kolejnym etapie zauważalne są drobne czerwone plamki nieregularnie rozrzucone po ciele dziecka, także na owłosionej skórze głowy. Wysypka zwykle zaczyna się od pojedynczego wykwitu, a następnie pojawiają się kolejne, które ulegają szybkim zmianom – od różowej plamki, przez grudkę, aż do pęcherzyka otoczonego czerwoną obwódką. Charakterystyczne dla ospy jest występowanie wysypki w kilku rzutach, a dojrzewanie wykwitów trwa około 7 dni. Liczba pęcherzyków nie jest regułą, bowiem u jednych dzieci choroba przebiega łagodnie z kilkoma wykwitami, u innych występują setki krostek oraz wysoka gorączka. Warto wiedzieć, że zakażalność utrzymuje się około 2 dni przed pojawieniem się wysypki, aż do momentu odpadnięcia strupków.

Diagnoza: ospa wietrzna. Co dalej?

Popularna wiatrówka jest chorobą wirusową, dlatego w trakcie leczenia nie podaje się antybiotyków. Należy stosować preparaty łagodzące świąd oraz leki obniżające temperaturę. Wielu lekarzy zaleca, aby chore dzieci pozostawały w domu przez cały okres trwania choroby, a zatem przez około 2 tygodnie. W innym przypadku istnieje uzasadnione ryzyko zakażenia wszystkich znajdujących się w pobliżu.

Bardzo nieprzyjemnym i trudnym do zniesienia objawem schorzenia jest świąd. Warto dołożyć starań, aby maluszek nie drapał krostek, bowiem w ten sposób może dojść do nadkażenia bakteryjnego, przez co przebieg choroby będzie cięższy. Niektórzy pediatrzy sugerują przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, które łagodzącą przykre dolegliwości. Zalecane bywają także kąpiele w delikatnym roztworze nadmanganianu potasu. Jeśli natomiast pęcherzyki pojawią się w buzi, zrezygnuj z podawania dziecku kwaśnych napojów oraz herbatek.

Ospa wietrzna traktowana jest zwykle jako zło konieczne, choroba niemalże obowiązkowa – o łagodnym, choć nieprzyjemnym przebiegu. Na szczęście na wiatrówkę choruje się tylko raz w życiu. Wówczas organizm wytwarza taką ilość przeciwciał, która zabezpiecza przed ponownym zarażeniem. Jeśli Twoje dziecko zachoruje na ospę, koniecznie skonsultuj się z lekarzem i postaraj się możliwie skutecznie złagodzić nieprzyjemne objawy towarzyszące chorobie.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię