Pielęgnacja cery podatnej na alergie

0
1555
Pielęgnacja cery podatnej na alergie

Pielęgnacja skóry ze skłonnościami do alergii jest dużym wyzwaniem. Na ogół skóra alergiczna źle znosi zdecydowaną większość kosmetyków, a nawet zbyt twardą wodę. Dużym zagrożeniem dla jej stanu jest nawet codzienne śniadanie czy obiad, bo wiele elementów codziennego jadłospisu może wywołać reakcję alergiczną, a czasem są to takie składniki, których nigdy o to byśmy nie podejrzewali. Skóra tego typu musi być pielęgnowana w odpowiedni sposób. Trzeba starannie dobrać wszystkie kosmetyki, a przede wszystkim preparat myjący, peeling dla alergików i odpowiedni krem.

Niektórzy rodzą się już z cerą podatną na alergie. U innych bywa tak, że w którymś momencie życia skóra staje się alergiczna i trudno powiedzieć, czym jest to spowodowane. Bardzo często człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, iż jego skóra wymaga już równie szczególnej pielęgnacji – prędzej pomyśli, że stała się nieco bardziej wrażliwa. Właściwe zdefiniowanie rodzaju skóry pozwoli na wdrożenie kosmetyków, które odsuną niebezpieczeństwo wystąpienia alergii. Odpowiedni preparat myjący, peeling dla alergików, a nawet krem mogą zapobiec wielu problemom.

Skóra wrażliwa i alergiczna… czym się różnią?

Oba rodzaje skóry łatwo pomylić, bo objawy oraz reakcje skórne są bardzo podobne, a czasem wręcz identyczne. Posiadając skórę wrażliwą lub alergiczną, można odczuwać pieczenie, swędzenie albo nawet ból podobny do tego towarzyszącego delikatniejszemu oparzeniu. Często pojawiają się wysypki lub zaczerwienienia. Zarówno cera wrażliwa, jak i alergiczna mają umiejscowioną tuż pod skórą siatkę naczynek krwionośnych, co sprawia, że bardzo łatwo mogą one ulegać uszkodzeniom. Do tego lipidowe i rogowe warstwy naskórka mają zmienioną, słabszą strukturę lub wręcz są uszkodzone.

Podstawową różnicę pomiędzy skóra alergiczną a skórą wrażliwą można jednak dość łatwo wskazać. Gdy mamy do czynienia z cerą wrażliwą, to reakcja skóry następuje niemal natychmiast po kontakcie z substancją drażniącą. Jeśli więc użyty zostanie kosmetyk, reklamowany jako peeling dla alergików, a będzie on posiadał w składzie elementy drażniące, to trzeba liczyć się z natychmiastową reakcją skóry. Pieczenie oraz swędzenie mogą pojawić się natychmiast po nałożeniu preparatu na buzię.

W przypadku skóry alergicznej reakcja zwykle nie następuje od razu. Zwłoka może być kilkugodzinna lub nawet kilkudniowa. Może się też tak zdarzyć, że dopiero drugi kontakt z preparatem alergizującym wywoła reakcję skóry – wówczas można być pewnym, że nie jest to nadmierna wrażliwość skóry, tylko, niestety, jej alergia.

Podstawa pielęgnacji – krem i peeling dla alergików

Pielęgnacja skóry alergików w zasadzie nie różni się od standardowej pielęgnacji każdej cery. Jednak kosmetyki powinny być dobieranie bardzo starannie. Muszą one posiadać cechy preparatów hipoalergicznych, a zatem być pozbawione sztucznych aromatów czy barwników. W czasie czynności pielęgnacyjnych należy unikać twardej, chlorowanej wody. Do mycia twarzy można używać mleczka dedykowanego nawet skórze atopowej.

Skóra alergiczna nie może zostać potraktowana żadnym peelingiem drobnoziarnistym, a tym bardziej gruboziarnistym. Peeling dla alergików powinien być enzymatyczny, czyli taki, jaki rozpuszcza martwy naskórek, nie zaś ściera go. To bardzo ważne. Użycie preparatu zawierającego jakiekolwiek granulki może spowodować bolesne konsekwencje. Dobierając peeling dla alergików, warto zdecydować się na krem z tej samej linii pielęgnacyjnej. Krem powinien być wyposażony w filtr przeciwsłoneczny, który dodatkowo zabezpieczy skórę przed działaniem szkodliwych promieni UV.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię