Rowery dziecięce: jak dobrać właściwy rozmiar?

0
42

Wielu rodziców prędzej czy później staje przed dylematem, jakiej wielkości rower kupić dziecku, by poruszało się na nim wygodnie i bezpiecznie. Oto nasze wskazówki, czym się kierować przy wyborze dwuśladu.

Od czego zacząć?

Dla malucha w wieku do 3 lat najlepszy będzie rowerek trójkołowy. Na takim modelu maluch będzie pod okiem rodzica uczył się pedałować i kierować. Tego rodzaju rowerki mierzą zwykle od 75 do 90 cm (jest to wysokość ramy), z kołami wielkości 12 cali. Mówiąc o maluchach, rowerki dla nich powinny być maksymalnie proste i bezpieczne. Alternatywą dla trójkołowego pojazdu może być rowerek biegowy do nauki jazdy – czyli taki bez pedałów, na którym równowagę utrzymuje się siłą nóg.

 

Rowery dla starszych dzieci

Jeśli interesują nas konkretne liczby – dla dziecka o wzroście 95-105 cm najlepsze będą koła wielkości 12”, gdy wzrost wynosi 105-115 cm – będzie to 14”, 110-120 cm – 16”, 115-130 cm – 18”, a dla 13-140 cm – 20”. Modele 14” to pojazdy dla dzieci w wieku 3-5 lat. Rowery takie powinny być solidne i bezpieczne, a do tego łatwe w obsłudze, by mały rowerzysta szybko opanował sztukę pedałowania, kierowania i jazdy na 2 kółkach. Kolejny etap to rower 16” dla przedszkolaków w wieku 5-6 lat, który następnie można zastąpić modelem 20” dla trochę starszych dzieci w wieku 6-8 lat. Gdy nasza pociecha wyrośnie i z tego nabytku, pomyślmy o rowerze 24”. Tej wielkości rowery są często prezentami komunijnymi. Posłuży on dziecku, dopóki nie wyrośnie nam ponad 145 cm, bo wtedy już może przesiąść się na normalny rower dla dorosłych. Rowery dla starszych dzieci wyposażone są zwykle w liczne dodatki, stanowiące dodatkowe atrakcje dla ich użytkowników.

 

Nie tylko rozmiar jest ważny

Kiedy już dopasujemy rowerek do wieku dziecka i jego wzrostu, upewnijmy się również, czy nasza pociecha opanowała odpowiednie umiejętności niezbędne do bezpiecznego kierowania pojazdem. Zwróćmy uwagę, czy dziecko potrafi płynnie wsiadać i zsiadać z roweru, skręcać czy hamować. Z kolei jeśli chodzi o pozycję małego rowerzysty, ważne by dziecko swobodnie sięgało stopami podłoża. Dobrze jest też wyposażyć pociechę w ochraniacze i kask, dzięki czemu będzie bezpieczniejsze podczas nauki jazdy. Rower odpowiedni do wieku i umiejętności dziecka warto jest poszukać w Internecie. Zaglądając na strony internetowe takich sklepów jak Pro-Bike z Wrocławia, znaleźć można szczegółowe informacje o poszczególnych modelach rowerów oraz ich ceny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swojeimię