Różnica między dywanem a wykładziną

0
564

Podczas gdy określenia „wykładzina” i „dywan” są używane zamiennie, w rzeczywistości istnieje znaczna różnica między tymi dwoma. Obie opisują gruby kawałek materiału, zwykle utkany z naturalnych włókien, takich jak jedwab, wełna, juta i bawełna lub materiałów syntetycznych wykorzystywanych do celów dekoracyjnych. Zastosowane wzorce lub techniki mogą się różnić w dużym stopniu, w zależności od regionu lub roku, w którym dana wykładzina lub dywan zostały tkane.

Dywany

Termin dywan jest pochodzenia skandynawskiego, prawdopodobnie z języka staro-nordyjskiego, co oznacza „kudłaty pęk” lub surowiec, który prawdopodobnie był powiązany ze słowami „szmata” i „szorstki”. W języku angielskim słowo to zostało użyte po raz pierwszy w XV wieku, znacznie później niż jego odpowiednik, ale o podobnym znaczeniu. Dywany są zazwyczaj mniejsze  niż wykładzina. Konwencjonalnie, jeśli tkanina obejmuje przestrzeń o powierzchni około 40 stóp kwadratowych, uważa się ją za dywan. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest jednak to, że dywany zwykle mają krawędź zszywaną, w przeciwieństwie do wykładziny. Mogą być swobodnie przesuwane na podłodze, co jest wielką zaletą dla wielu osób, ponieważ dywany są łatwiejsze w transporcie i konserwacji. Zwykle dywany są umieszczane w centrum każdego mieszkania lub w pobliżu mebli, takich jak łóżka lub sofy.

Wykładziny

Słowo wykładzina (carpet) pochodzi od staro-francuskiego carpite, „ciężko zdobionego sukna”, lub włoskiego carpita, „grubej wełnianej tkaniny. Sam termin został po raz pierwszy użyty w języku angielskim w XIII wieku, w znaczeniu „grubej tkaniny” lub „obrusu”. Dopiero w XV wieku znaczenie zmieniło się na znane dziś – wykładziny podłogowe. Wykładziny charakteryzują się rozmiarem, często określanym jako rozciąganie od ściany do ściany i / lub zamocowanie w jednym miejscu. Podczas gdy wykładziny są zwykle układane na podłodze, w niektórych regionach świata, takich jak Rosja, są one używane jako pokrycia ścienne. Zwykle są dość grube, nadając im luksusowy charakter, gdy stąpasz po nich, w połączeniu z wykwintnym wzorem. Ręcznie tkane wykładziny mogą być bardzo drogie, a słynne perskie są najbardziej poszukiwane, a przez to najdroższe. Wykładziny produkowane maszynowo mają zwykle mniej unikatowe wzory, jednak ich niższa cena i precyzja wykonania to wszystko rekompensują. Ich konserwacja może być nieco bardziej kosztowna i czasochłonna niż w przypadku dywanów, czego można się spodziewać ze względu na ich rozmiar.

dywany-nowoczesne
http://m.sklep.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swojeimię