Jak walczyć z objawami przeziębienia u dziecka?

3
887

Podwyższona temperatura ciała, ból gardła, uporczywy katar i kaszel – oto najczęściej spotykane objawy przeziębienia. W sezonie jesienno-zimowym jesteśmy bardzo podatni na tego rodzaju infekcje, a szczególnie dzieci, które nie zawsze przestrzegają zasad higieny i łatwo się zarażają. Jak możemy walczyć z uciążliwymi objawami?

Obniżamy gorączkę

Nie każdemu przeziębieniu musi towarzyszyć gorączka, jednak bardzo często jest ona jednym z objawów. Kiedy dziecko ma szkliste oczy, wypieki, rozgrzane czoło, czy też odczuwa suchość w ustach i osłabienie, przyczyną może być podwyższona temperatura ciała. Przyjmuje się, że prawidłowa temperatura wynosi do ok. 38 stopni Celsjusza u starszego dziecka oraz do ok. 37,5 stopnia Celsjusza u niemowlaka. Kiedy jest wyższa, możemy sięgnąć po odpowiednie leki zawierające np. paracetamol lub ibuprofen (jak np. Nurofen), co na gorączkę u dziecka sprawdza się najlepiej. Nie zapomnijmy o podawaniu dużej ilości płynów (chociaż odwodnieniem grozi bardziej np. grypa jelitowa u dziecka, to zwykłe przeziębienie z wysoką temperaturą również może mu sprzyjać).

Zwalczamy kaszel

Kaszel u dzieci pojawia się bardzo często w przebiegu przeziębienia. Najczęściej na początku możemy zaobserwować kaszel suchy, a z czasem przeradza się on w kaszel mokry, kiedy maluch wykrztusza spore ilości zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Warto pamiętać, że suchy kaszel u dziecka wymaga innego leczenia niż ten mokry. Na pierwszym etapie stosujemy środki przeciwkaszlowe, natomiast później wykrztuśne, pomagające pozbyć się wydzieliny. Szczególnym przypadkiem jest kaszel niemowlaka, który może być spowodowany także różnymi innymi czynnikami, jednak gdy nie przechodzi szybko, zawsze wymaga konsultacji lekarza pediatry.

Sposoby na katar

W infekcjach wirusowych katar u dzieci przybiera zwykle formę wodnisto-śluzowej wydzieliny, która po kilku dniach zaczyna gęstnieć. Jego pojawieniu się towarzyszą inne objawy, jak np. kichanie, drapanie w gardle czy uczucie zapchanego nosa. Musimy pamiętać o regularnym oczyszczaniu nosa (w przypadku kataru u niemowląt za pomocą „gruszki” lub specjalnego sprzętu). Istotne jest także nawilżanie zarówno samej śluzówki nosa, jak też powietrza w pomieszczeniu (możemy w tym celu użyć nawilżacza powietrza lub po prostu położyć wilgotny ręcznik na grzejniku). Podając dziecku dużo płynów, skutecznie rozrzedzimy wydzielinę i ułatwimy oddychanie.

Choć przeziębienie rzadko kiedy samo w sobie jest niebezpieczne, to jego objawy potrafią skutecznie uprzykrzyć życie naszemu maluchowi. Nauczmy się odpowiednio z nimi walczyć!

Łóżka dla dzieci

3 KOMENTARZE

  1. Jak synek choruje, to staram się przede wszystkim wzmocnić jego odporność. Do tego na gorączkę podaję mu ibufen, bo poza tym, że skutecznie obniża temperaturę, to też zwalcza stan zapalny i przez to wspomaga leczenie infekcji.

    • Też podaję ibufen, bo działa niezawodnie, a do tego nie zawiera cukru i sztucznych barwników, a moje dziecko niestety jest alergikiem i nie mogę ryzykować żadnych niepożądanych reakcji

  2. ja bym jeszcze podejrzewała przy braku kaszlu i kataru a przy wysokiej gorączce ząbkowanie, moja córka właśnie tak przechodziła ząbkowanie, dlatego szczególnie na noce podawałam jej milifen, syropek na bazie ibuprofenu który szybko obniżał gorączkę, a dziecko lepiej spało no i przy tym my także

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię