ZBRODNIA I KARA. Fiodor Dostojewski.

0
987

Arcydzieło, które tak naprawdę mogło nigdy nie powstać. Kiedy Dostojewski zabierał się za pisanie, efektem miała być książka o zgubnych skutkach alkoholizmu. Na szczęście wydawca wykazał się nieugiętym charakterem i nie pozwolił pisarzowi na taką tematykę. Wtedy Dostojewski postanowił napisać pamiętnik zabójcy, w którym opisywałby on nie tylko swoje zbrodnie, ale i siebie samego. W rezultacie zrezygnował z narracji pierwszoosobowej obawiając się, że świat przedstawiony z punktu widzenia tylko jednej osoby nie będzie obiektywny. I tak narodziła się ZBRODNIA I KARA. Powieść, w której odnajdziemy wątki etyczne, filozoficzne, psychologiczne. Autor wnikliwie bada świadomość bohatera, analizuje nie tylko zbrodnię, ale i jej konsekwencje.

 trrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Dostojewski urodził się w 1821 roku w Moskwie. Ukończył Szkołę Inżynieryjną w Petersburgu, ale zrobił to na wyraźne życzenie ojca, który chciał synom zapewnić przyszłość. Nigdy nie brał pod uwagę pracy w wyuczonym zawodzie, ale też nie wiedział, co tak naprawdę chce w życiu robić. Bez stałego zajęcia jego sytuacja finansowa nie przedstawiała się dobrze. Aby ja poprawić uprawiał hazard, ale z miernym skutkiem. Postanawia więc zostać literatem i w 1845 roku kończy swą pierwszą powieść „Biedni ludzie”, która zyskuje uznanie krytyków i publiczności.

 rtttttttttttttttttttttttttttt

Życie pisarza nie toczy się jednak łatwym i przyjemnym torem. Zaintrygowany poglądami Pietraszewskiego, zaczyna uczestniczyć w spotkaniach organizowanych w domu socjalisty. Zdarzyło się, ze na jednym z nich Dostojewski przeczytał list Bielińskiego do Gogola. List, który przez władze carskie uznany został za wywrotowy. W związku z tym Dostojewskiego, jako wroga systemu, aresztowano i skazano na karę śmierci przez rozstrzelanie. O mały włos, a doszłoby do egzekucji. Na szczęście w ostatniej chwili wyrok zamieniono na czteroletnie zesłanie na Syberię. Efektem pobytu na katordze było nawrócenie pisarza, który mocno związał się z religią prawosławną.
Co ciekawe, po latach, gdy Dostojewski poślubia Marię Isajew, a on sam carskim dekretem zostaje oficerem (po katordze został obowiązkowo wcielony do wojska, jako szeregowiec) – władze przydzieliły pisarzowi „dyskretną” ochronę – śledziła go tajna policja. Kłopoty polubiły pisarza. Po siedmiu pozbawionych szczęścia latach umiera jego żona, kilka miesięcy później jego ukochany brat, Michał. Dostojewski wraca do hazardu. Musi szybko zdobyć pieniądze, gdyż zobowiązał się pomagać w utrzymaniu rodziny zmarłego brata (wiąże się z tym także spłata długów Michała). Dochodzi do sytuacji, w której za własne i bratnie długi może trafić do więzienia. W tej sytuacji zgadza się na oszukańczą propozycję Fiodora Stełłowskiego, któremu odstępuje prawa do wydawania swych utworów.
Dopiero, gdy zwiąże się z Anną Grigoriewną Snitkin, odzyska radość życia. Druga żona przeżyła pisarza aż o trzydzieści osiem lat, ale to właśnie jej opiece zawdzięczał Dostojewski spokój, który pozwolił mu pracować nad kolejnymi utworami.

 trrhbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb

ZBRODNIA I KARA to historia Rodiona Raskolnikowa, ubogiego studenta (właściwie byłego studenta), który zaplanował i wykonał egzekucję lichwiarki Alony Iwanowny. Przypadkowo zmuszony jest zabić także jej siostrę, Lizawietę. Do zbrodni przygotowuje się w sposób sumienny i systematyczny. Obserwuje kamienicę, w której mieszka ofiara, liczy kroki, do palta przyszywa specjalną pętlę na siekierę, pracuje nad atrapą papierośnicy, która ma ułatwić mu dostanie się do mieszkania lichwiarki. Sama zbrodnia upaja go. Każdy ruch siekiery jest silniejszy i zadany z większą pewnością siebie. Rodion sprawdził, że nadaje się do wielkich czynów – potrafi odebrać komuś życie.
Tyle na początek. Teraz każdy powinien sam sięgnąć po książkę, aby przekonać się, co dzieje się w głowie bohatera. Dlaczego ma wyrzuty sumienia, jeśli jak sam wspominał, zamordowanie lichwiarki było darem dla społeczeństwa? To tak, jakby pozbył się wszy, której i tak wszyscy nienawidzą. Dlaczego bohater dzielił ludzi na zwykłych i niezwykłych? Do czego mają prawo ci drudzy?
Niezwykła lektura, która pozwala zerknąć w głąb siebie. Zapraszam.

Autor © :  Beata ,  napisz do autora : email

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię