25 tydzień ciąży – czas na wybór imienia?

0
946

Pewnie nieraz powtarzałaś sobie, kiedy to minęło? Jestem już w 25 tygodniu ciąży, do porodu zostało mi mniej niż do tej pory przeszłam…Zaskoczenie jest zrozumiałe. Ciąża to bowiem ten moment w życiu kobiety, kiedy naprawdę dużo się dzieje. Sytuacja zmienia się na bieżąco, dlatego również czas inaczej mija. Co przynosi nam 25 tydzień ciąży? Jak zmienia się dziecko, a jakim rewolucjom podlega organizm młodej mamy?

Dziecko: 25 tydzień ciąży

W każdym tygodniu Twoje dziecko się zmienia, rośnie, zwiększa się jego waga. Maluch ma coraz mniej miejsca w brzuchu i przyzwyczaja się do zmian, które na bieżąco obserwuje, czyli sytuacja wygląda podobnie jak u Ciebie.
Na tym etapie dziecko jest wielkości brukwi. Jest jeszcze dość szczupłe, jednak przez najbliższe tygodnie będzie systematycznie zwiększać swoją wagę. Maluch ma pomarszczoną skórę, która już wkrótce się wygładzi. Poza tym na głowie można zaobserwować włosy, na tym etapie widoczne najczęściej również w gabinecie lekarza na monitorze USG.

Imię dla dziecka

Gdy wkraczasz w 25 tydzień ciąży, najpewniej już znasz płeć dziecka (chyba, że chcesz, by pozostała dla Was niewiadomą). To również doskonały czas, by wybrać imię dla dziecka. Nie jest to zazwyczaj proste, bo to bardzo ważna decyzja, dlatego warto do tematu podejść rozsądnie i dać sobie czas na przemyślenia.
Można prześledzić historię rodzinną, nadając imię na cześć bliskiej nam osoby. Można również poszukać inspiracji w kalendarzu, sprawdzić, kiedy planowany jest poród, oceniając, kto w tym czasie obchodzi imieniny. Większość osób wybiera dzisiaj imię, które się podoba, inaczej kluczowe znaczenie ma gust.

Młoda mama: 25 tydzień ciąży

Jesteś aktualnie w drugim trymestrze ciąży. Uważa się, że to wyjątkowo wdzięczny okres dla przyszłych mam. Przykre symptomy początków ciąży już minęły, a ciężar – dosłownie i w przenośni – trzeciego trymestru jeszcze przyszłej mamy nie dotyczy.

25 tydzień ciąży to czas, kiedy nadal można się zachwycać grubymi i gęstymi włosami. Na tym etapie niemal nie wypadają, wszystko dzięki zmienionej gospodarce hormonalnej. Wykorzystaj ten czas, ciesz się pięknym wyglądem. Przy odrobinie szczęścia również Twoja skóra na tym etapie pozostanie gładka i pełna blasku.

Jeśli lekarz nie ma żadnych przeciwwskazań, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś ćwiczyła i korzystała z atutów aktywności fizycznej. Jednak uwaga, bądź ostrożna i staraj się słuchać tego, co sygnalizuje Twój organizm. Zatrzymaj się i odpocznij, jeśli doświadczysz bólu głowy, zawrotów, duszności. Poza tym ze względów bezpieczeństwa nie leż prosto na plecach, unikaj też sportów, w których istnieje większe ryzyko kontuzji. Podejdź do tematu na spokojnie, z wyczuciem i realną oceną sytuacji.

Miej więcej w tym okresie ciąży możesz spodziewać się testu przesiewowego w kierunku cukrzycy ciążowej. Badanie zaleca się wykonać między 24 a 28 tygodniem ciąży.

Poza tym na kolejnych wizytach lekarz będzie zlecał wykonanie badania krwi i moczu. To ważne, bo dzięki temu można szybko wyłapać ewentualne problemy zdrowotne, na przykład anemię z niedoboru żelaza. Niedokrwistość w ciąży to fizjologiczna kwestia, niekiedy pomocna jest zmiana diety, innym razem niezbędna staje się suplementacja. Decyzję podejmuje lekarz.

Zobacz również kalendarz ciąży na sosrodzice.pl

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię