Joga dla cukrzyków

0
1434

Cukrzyca jest chorobą, która pojawia się coraz częściej. Niektórzy rodzą się z nią i od dziecka są pod opieką lekarzy, inni nabywają jej w wyniku chorób albo niezdrowego stylu życia. Wiąże się z szeregiem skutków ubocznych, którym można zapobiegać lekami, lecz nie tylko.

Czym jest cukrzyca?

Pod nazwą cukrzyca kryje się choroba metaboliczna, z którą związany jest wyższy poziom glukozy we krwi. Wyróżnia się dwa typy cukrzycy – cukrzycę typu I i cukrzycę typu II. Za wysoki poziom glukozy odpowiadają problemy z wytwarzaniem insuliny przez trzustkę, defekty tego elementu ciała mogą spowodować rozwój choroby. Im wyższa jest glukoza, tzw. hiperglipemia, tym większe szkody może wyrządzić w organizmie. Wraz z rozwojem choroby pojawiają się zaburzenia w działaniu niektórych narządów. Dotyczy to przede wszystkim nerek, serca, a także oczu. Osoby borykające się z bardzo zaawansowaną cukrzycą mogą nawet stracić wzrok.

Cukrzyca typu II

Podział cukrzycy na typy I i II wynika z różnego rozwoju oraz przebiegu choroby. Najczęściej spotykana jest cukrzyca typu II. Wiąże się z nią niewielka wrażliwość tkanek organizmu na wytarzaną przez trzustkę insulinę. Jest to insulinooporność, która powoduje, że trzustka jest zmuszona do wytwarzania większej liczby insuliny, przekraczającej jej możliwości produkcyjne. Może doprowadzić do uszkodzenia trzustki, co w efekcie może doprowadzić do zaniechania wytwarzania insuliny przez organ.

Jednym z charakterystycznych objawów cukrzycy typu II jest pojawienie się otyłości, która pojawia się nawet, jeśli dieta nie jest przesadnie bogata w cukry, tłuszcze oraz inne szkodliwe składniki spożywcze.

Aktywność fizyczna w cukrzycy

Ćwiczenia i szeroko pojęta aktywność fizyczna, to poza prawidłową dietą dążącą do utrzymania wagi, podstawowe działanie podczas leczenia cukrzycy. Bez niej, może dojść do rozwoju znaczącej otyłości, która nie tylko utrudni codzienne funkcjonowanie, lecz także doprowadzi do nowych chorób i komplikacji związanych z cukrzycą. Żeby do tego nie dopuścić konieczne jest podjęcie działań ruchowych. Bardzo dobrze, zamiast forsującego joggingu oraz aerobiku, sprawdzi się joga.

Najnowsze badania pokazują, że osoby cierpiące na cukrzyce mogą skutecznie poradzić sobie z problemami z nadwagą, jak również z innymi dolegliwościami stosując pozycje z jogi, czyli asany.

pexels-photo-large

Poprawa cukru we krwi

Cukrzyca powoduje, że stężenie glukozy w organizmie jest nieodpowiednie, co może powodować nagłe problemy z funkcjonowaniem, osłabienie, a nawet zapaść. Niezbędne jest pilnowanie na bieżąco stanu glukozy, przez co chore osoby muszą na bieżąco sprawdzać jaki jest stan ich krwi.

Regularne ćwiczenie jogi pozwala na zredukowanie stężenia cukru we krwi. Jest to najważniejsza z korzyści, jakie płyną z rozpoczęcia ćwiczeń. W trakcie wykonywania spokojnych, relaksacyjnych pozycji krew jest pobudzana do krążenia oraz lepiej dotleniona. Dzięki temu, po dotarciu do wszystkich narządów poprawia ich funkcjonowanie i tym samym, zwiększenie wchłaniania glukozy. W taki sposób zmniejsza się jej ilość we krwi i codzienne badania pokazują znacznie lepsze wyniki.

Łagodzenie stresu

Na powiększenie stężenia glukozy we krwi duży wpływ ma stres. Może on doprowadzić do szybszego rozwoju choroby, komplikacji, a także rozwoju powikłań typowych dla cukrzycy, zwłaszcza chorób serca i naczyń krwionośnych. Joga to skuteczny sposób na dobry i co najważniejsze, długotrwały relaks. Pomimo że w obiegowej opinii joga wydaje się dziwnym sposobem medytacji albo zestawem dziwnych póz, jednak jeśli wybierze się pozycje relaksacyjne, regulujące oddech oraz odprężające ma się możliwość zminimalizowania stresu oksydacyjnego. Jest to możliwe poprzez pobudzanie podczas ćwiczeń układu nerwowego, który hamuje pojawienie się nagłych napadów stresu, zarówno podczas ćwiczeń, jak i długo po ich wykonaniu. Regularne ćwiczenie jogi powoduje, że łatwiej uspokoić się na co dzień.

Joga i waga

Joga pozwala również na zmniejszenie nadprogramowych kilogramów, charakterystycznych dla cukrzycy, zwłaszcza już mocno rozwiniętej. Odpowiednie zestawy ćwiczeń pozwalają na utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Pozycje jogi nie są sposobem na szybkie, gwałtowne chudniecie, jednak pozwala na stopniowe zmniejszanie wartości BMI i utrzymanie go na odpowiednim poziomie, dostosowanym do wzrostu pacjenta. Dodatkowo ćwiczenia pozwalają na rozciągnięcie mięśni, co zwiększa ogólną sprawność fizyczną.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował Jakub Majcher – instruktor jogi oraz właściciel sklepu z akcesoriami i matami do jogi: jogastyl.pl/pol_m_Maty-do-jogi-157.html
Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię