WIOSENNY PROBLEM – ALERGIA

0
952

Małymi kroczkami rozpoczyna się długo wyczekiwana wiosna. Jednak poza przyjemnościami takimi jak ciepłe dni i liczne promienie słoneczne, niesie ze sobą również popularny problem zdrowotny – alergię. W ostatnich latach obserwuje się powiększenie grupy alergików wśród dzieci.

Co zatem jako rodzice powinniśmy wiedzieć o alergii by nie dać się jej zaskoczyć?

Wiosną uczulają głównie rośliny. Te  zaczynają pylić już w zimie np. leszczyna, czy olcha. Od maja do lipca pylą trawy i zboża, które są bardzo często powodem uczuleń. Następna w kolejności jest bylica, na którą  również sporo osób ma alergię.

Musimy być świadomi, że nie każda roślina powoduje alergię. Uczulają tylko te z pyłkiem  zawierającym substancje uczulające. Musi być lekki i posiadać odpowiedni kształt ziaren, aby mogły unosić się w powietrzu przez dłuższy czas. Ziarna takich roślin mają średnicę 15–50 mikronów i nie są widoczne gołym okiem. Alergia na pyłki ujawnia się około 2–3 roku życia dziecka, choć zdarza się, że pierwsze objawy widoczne są już u niemowląt. Jak się objawiają? Otóż uczulone maleństwo na dworze jest bardzo nerwowe, płacze i widać, że wyraźnie coś je drażni. Jest to spowodowane faktem, że jest narażony na wdychanie uczulających go pyłków.

Musimy być czujni, gdyż alergię spowodowaną pyłkami łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Typowe objawy tej postaci alergii to:

Katar sienny

Z noska dziecka nieustannie kapie wydzielina, której jest  bardzo dużo. Naturalnie przeszkadza dziecku w jedzeniu, podczas snu i zabawy. Taki stan nazywany jest nieżytem nosa. Może się objawiać również w inny sposób – wydzieliny nie ma, ale nosek jest „zablokowany” i utrudnia normalne oddychanie.

Brak powonienia

Sytuacja spowodowana „zablokowaniem” nosa.

Zapalenie spojówek

Zazwyczaj występuje przy katarze siennym. Oczka łzawią i swędzą. Można zaobserwować wyraźne przekrwienie i obrzęk powiek. Dziecko ma  światłowstręt. Objawy nasilają się po wyjściu na świeże powietrze.

Gorączka sienna

Maleństwo może mieć stany podgorączkowe lub nawet niewysoką gorączkę -do 38°C.

Uporczywe kichanie

Zazwyczaj są to ataki kichania, czyli kichnięcia kilkakrotnie „pod rząd”.

Nieustający kaszel

Może świadczyć o rozwijaniu się astmy oskrzelowej.

Stany pseudogrypowe

Część alergików odczuwa bóle mięśni i kości. Zgłasza poczucie ogólnego rozbicia,podobnie jak w przypadku typowej grypy.

 

Zatem jak odróżnić objawy przeziębienia od tych spowodowanych alergią?

To, co je odróżnia to powtarzalność. Jeżeli maluszek co roku na wiosnę ma katar , kaszel, czy problemy ze spojówkami, wówczas  możemy  podejrzewać, że są spowodowane  uczuleniem. Dla pewności warto założyć notesik, w którym będziemy zapisywać kiedy dziecko miało wspomniane objawy i po roku sprawdzić czy powtórzą się w tym samym czasie. Do tego momentu powinniśmy być czujni wybierając pokarmy, kosmetyki, czy nawet ubrania dla maluszka, gdyż może się okazać, że ma uczulenie na zawarte w nich alergeny. Wybierając rzeczy dla maleństwa najlepiej sięgać po te antyalergiczne. Obecnie każdy sklep dla dzieci ma je w swojej ofercie.

Jeśli jednak po roku zauważymy powtarzalność objawów, wówczas powinniśmy udać się do pediatry z prośbą o skierowanie do alergologa lub od razu umówić się na wizytę prywatną do specjalisty.Alergolog zaleci wykonanie testów z krwi lub skórnych, które wykażą, czy i  na co maluszek jest uczulony.

Jeśli alergia zostanie zdiagnozowana, koniecznie trzeba ją leczyć. Przede wszystkim należy unikać pyłków alergenów. Jeśli występują przykre dolegliwości, dziecko będzie musiało przyjmować doustnie leki przeciwhistaminowe, które  hamują reakcję alergiczną.W określonych przypadkach stosuje się aerozole do nosa lub leki w formie wziewnej, najczęściej w formie inhalacji.

 

Czy istnieje sposób na trwałe wyleczenie alergii?

Jedynym skutecznym sposobem leczenia alergii na pyłki jest tzw. odczulanie, czy inaczej immunoterapia swoista. Polega na podawaniu, pod kontrolą lekarza, coraz większych dawek alergenów, do momentu aż organizm się na nie uodporni. Dawki mogą być podawane podskórnie, podjęzykowo lub doustnie. Odczulanie trwa około pięciu lat. Może się wydawać, że to bardzo długo, ale mamy nieomal pewność efektów. Bowiem skuteczność immunoterapii przy alergii na pyłki jest bardzo wysoka i wynosi ponad 90%! Obecnie dostępne są już szczepionki, które jednocześnie odczulają przeciw pyłkom kilku roślin. Zatem jeśli dziecko ma uciążliwe objawy, naprawdę warto zdecydować się na odczulanie. Istnieje ogromna szansa na całkowite wyleczenie, a także na to, że alergi aprzestanie się u niego rozwijać , a przede wszystkim, że nie dojdzie do astmy. Odczulanie można rozpocząć już u pięciolatków. Przeprowadza się je wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię