Atopowe zapalenie skóry u dzieci – przyczyny, objawy, przebieg, leczenie

0
1177

Atopowe zapalenie skóry u dzieci nazywane jest inaczej alergicznym zapaleniem skóry. Jest to rodzaj wyprysku, który wygląda jak wysypka o drobnych krostkach, mogących jednak zawierać ropę i pękać. Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, która występuje obecnie coraz częściej. Lekarze wskazują, że choruje na nią już około 20% dzieci.

1. Atopowe zapalenie skóry u dzieci – przyczyny

 
Pojawienie się atopowego zapalenia skóry u dziecka spowodowane jest pewnymi predyspozycjami genetycznymi. Dziecko jest bardziej narażone na to schorzenie, jeżeli w rodzinie występowały już choroby o podłożu alergicznym (katar sienny, astma). Wiadomo zatem, że atopowe zapalenie skóry ma związek z nieprawidłowym działaniem układu immunologicznego. Zaburzenia mechanizmów regulacyjnych powodują nadprodukcję przeciwciał do nadprodukcji przeciwciał IgE, które kierowane są przeciw cząsteczkom uznawanych przez organizm za niebezpieczne (alergenom). Dokładne przyczyny choroby nie są jednak jeszcze do końca poznane.

2. Atopowe zapalenie skóry u dzieci – objawy

U małych dzieci atopowe zapalenie skóry objawia się zmianami skórnymi, które zlokalizowane są przede wszystkim na twarzy, szyi, ramionach i nogach. Wysypka ta jest uporczywie swędząca, co prowadzi często do tak silnego drapania, że na skórze powstają rany. Co więcej, skórę atopową bardzo łatwo podrażnić, czego skutkiem jest jej zaczerwienienie i łuszczenie. Czynnikiem drażniącym może być choćby kurz, szorstki materiał, sierść czy nawet mydło.

3. Atopowe zapalenie skóry u dzieci – przebieg

W przebiegu atopowego zapalenia skóry wyróżnia się trzy fazy. Pierwsza z nich obejmuje okres od 3-6 miesiąca życia dziecka do jego 2 roku zycia. Występuje wówczas wysypka grudkowo-pęcherzykowa oraz rumień – zwykle na policzkach i owłosionej skórze głowy dziecka. Druga faza choroby może się rozwinąć z fazy niemowlęcej lub pojawić się pomiędzy 3 a 12 rokiem życia. W tej fazie zmiany skórne powstają głównie w zgięciach stawowych i na grzbietach rąk bądź stóp, a skóra dziecka staje się zgrubiała, szorstka. W trzeciej fazie choroby, u młodzieży, wysypka może obejmować relatywnie dużą powierzchnię skóry.

4. Atopowe zapalenie skóry u dzieci – leczenie

Atopowe zapalenie skóry u dzieci wymaga wizyty u lekarza dermatologa. Zaproponuje on odpowiednie leki, które ograniczą rozprzestrzenianie się wysypki, takie jak łagodzące maści, czy leki antyhistaminowe zmniejszające reakcję alergiczną. W przypadku występowania na skórze dziecka poważnych ognisk zapalnych może być konieczne podanie leków przeciwzapalnych. Najczęściej lekarze zalecają również natłuszczanie skóry chorego specjalnym emolientem, nawet 3-4 razy dziennie. Wskazane będzie też regularne nawilżanie powietrza w pokoju dziecka, a także stosowanie jedynie delikatnych, hipoalergicznych środków myjących i proszków do prania. Należy pamiętać, że choć u większości dzieci symptomy choroby zanikają pod koniec okresu dojrzewania, niemal jedna trzecia chorych walczy z atopowym zapaleniem skóry przez całe życie.

Źródło: https://www.febumed.com.pl/Luszczyca-u-dzieci-przyczyny-leczenie-i-opinie-specjalistow-blog-pol-1520249926.html

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię