Kolorowanki – jak oddziałują na malucha?

0
1933
Dzieci uczą się bardzo szybko, chłonąc wiedzę ze wszystkiego, co wydaje im się interesujące. Niekiedy nauka może nie być pełnowartościowa, np. gdy maluch spędza czas na niezbyt kreatywnych czynnościach. Jako rodzice i opiekuni powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że aktywizacja szkraba może być przez nas skutecznie ukierunkowywana. Dowiedziono, że jedną z najskuteczniejszych metod uczenia się w wieku dziecięcym jest plastyka.

Kreatywna zabawa, która idzie w parze z wartościową nauką

Malowanie, pisanie, tworzenie mini-rzeźb wpływa na rejony mózgu odpowiedzialne za koncentrację, skupienie i skrupulatność. O ile organizacja miejsca do tworzenia malunków farbami może być nieco problematyczna – wszak cały bałagan trzeba będzie posprzątać, o tyle świetną alternatywą mogą być kolorowanki do druku.

Dziecko, mając do dyspozycji kredki, ołówki i mazaki, wypełnia poszczególne wzory kolorami, zgodnie ze swoją kreatywnością. Motywacja pociechy do tego typu czynności nie powinna być za trudna. Wystarczy wybrać książeczkę z kolorowankami, która będzie dobrze kojarzyła się dziecku. Może składać się ona z motywów bajkowych lub zwierzęcych. Dzieci uwielbiają malować słonie, żyrafy czy hipopotamy. Możliwość uzupełniania gotowych kształtów da im sporo frajdy.

Kolorowanka – funkcje, zalety i pomysły

Kolorowanki dla dzieci spełniają funkcję zabawy, rozrywki i nauki. Spędzanie czasu na malowaniu pozwala dobrze wykorzystać czas i zmobilizować malucha do wspólnego działania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rodzic wspólnie z malcem kolorował wybrane obrazki. Kolorowanki oddziałują na psychikę dziecka, poprawiając umiejętności. Wśród zalet kolorowania można wyróżnić:

  • naukę koncentracji na rozwiązywaniu konkretnych problemów;
  • odreagowanie, rozluźnienie organizmu po dniu w przedszkolu lub szkole;
  • budowanie kreatywności poprzez wymyślanie własnych inspiracji.
  • poprawę zdolności manualnych – dziecko ćwiczy koordynację ruszając kredkami.

Kolorowanki nie muszą być nudne! Zabawa dla całej rodziny

Dziecko nie musi jedynie wypełniać gotowych form wydrukowanych. Warto zachęcać pociechę, aby tworzyła ona własne pomysły. My, jako rodzice, możemy wejść w rolę wykonawcy – i pomagać dziecku w uzupełnianiu kształtów kolorami. Takie wspólne spędzanie czasu nie tylko buduje umiejętności rozwojowe dziecka, ale pomaga także w poprawnej socjalizacji. Pociecha, która radośnie bawi się z nami w kolorowanki, zyskuje poczucie przynależności rodzinnej. Kolorowanka może być zatem świetną, edukującą zabawą, którą warto zaprezentować swojej pociesze.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię