Czy technologia może pomóc w nauce?

0
1720
technologia w nauce
Niezależnie od tego, czy jesteś uczniem, studentem, czy profesjonalistą i kontynuujesz swoją edukację, z pewnością w ostatnim czasie coraz częściej korzystasz ze wsparcia technologii w nauce i komunikacji. „Zdalna” praca czy nauka jest codziennością wielu z nas. Stąd zauważalny, dynamiczny rozwój urządzeń z tego sektora rynku. Wiele firm wprowadziło nowe narzędzia do nauki, a istniejące już pomoce – w szczególności tablety – zyskały na popularności.

Pozytywny wpływ technologii na naukę szkolną

Czy ekrany pomagają w uczeniu się? Owszem, a efekt uczenia się na ekranie dotykowym jest szczególnie korzystny w przypadku przedmiotów ścisłych. Ruchy rąk, możliwość „sterowania” działaniami, eksperymentami czy doświadczeniami, powoduje, że efektywniej przyswajamy informacje i schematy. Wszystko dzięki współpracy obu półkul mózgowych. Zaangażowanie w aktywność obydwu półkul zwiększa możliwość zapamiętywania. Samo powtarzanie, czytanie, deklamowanie na głos wzorów jest o wiele mniej efektywne niż obserwowanie przemian na ekranie, przy jednoczesnej możliwości manualnego sterowania tym, co się dzieje na naszych oczach. Dlatego często ucząc się, instynktownie chodzisz czy kręcisz się na fotelu biurowym.

Lewa półkula odpowiada m.in. za zdolność analizowania i umiejętności matematyczne, a prawa za myślenie przestrzenne, wyobraźnię i kreatywność (a także zdolności artystyczne).

Wskazówka: Jeśli chcesz zwiększyć możliwości swojego mózgu, w przerwach w nauce stosuj ćwiczenia wspierające synchronizację półkul mózgowych: żonglowanie, pisanie inna ręką niż na co dzień. Warto również spróbować urozmaicić swoje notatki kolorami, rysunkami, ilustracjami, które pobudzają wyobraźnię.

Technologia na wszystkich etapach nauki

Najczęstszą metodą zdobywania wiedzy jest zapamiętywanie poprzez czytanie. Korzystanie z e-booków, aplikacji ze streszczeniami czy odsłuchiwanie innych treści na wielofunkcyjnych urządzeniach mobilnych jest więc nieocenioną pomocą – pozwalają one szybciej i efektywniej zapoznać się z treścią.

Zatrzymywanie informacji jest kluczową częścią nauki. Nie oznacza to ślepego zapamiętywania wszystkiego, co przeczytasz lub usłyszysz. Chodzi raczej o uporządkowanie istotnych aspektów wiedzy w taki sposób, aby łatwo było je wyszukać i uzyskać do nich dostęp w razie potrzeby.

Celem jest tutaj posiadanie notatek z kursów, podkreśleń z książek, filmów i plików audio, odpowiednio zorganizowanych, oznaczonych i oznakowanych, tak aby łatwo można było do nich wrócić za pomocą kilku kliknięć. Jeśli na co dzień zgłębiasz humanistyczne nauki, to możliwość zestawiania ze sobą różnych tekstów, zapisywania własnych obserwacji i komentarzy, a także zaznaczanie istotnych fragmentów tekstu może wiele ułatwić.

Rynek kursów online to kolejna branża, która eksplodowała w ciągu ostatnich kilku lat. Możemy znaleźć kursy na każdy temat, na każdym z możliwych poziomów ekspertyzy, w formie aplikacji i usług dostosowanych technologicznie do wymogów ekranów mniej lub bardziej mobilnych – smartfonów, laptopów czy tabletów.

Sprzęt ułatwiający naukę

Komputer stacjonarny, laptop czy tablet to nieocenione wsparcie w edukacji. Spora część materiałów i pomocy naukowych, także w edukacji instytucjonalnej, przekazywania jest w formie cyfrowej. W takiej formie wymagane są również prace uczniów i studentów podlegające ocenie. Nie ulega wątpliwości, że tablety pomagające w nauce to idealne rozwiązanie. Wśród oferty marki Samsung można znaleźć urządzenia stworzone do tego typu zadań.

Jak styl życia wpływa na przyswajanie informacji?

Czy poza odpowiednim sprzętem coś jeszcze ułatwia przyswajanie wiedzy? Jeśli chcesz szybko się uczyć, utrzymanie świeżego i aktywnego umysłu jest kluczowe. Mózg jest jak mięsień i jeśli chodzi o uczenie się, konsekwencja okazuje się istotniejsza od intensywności. Zdrowe odżywianie i jego związek ze stylem życia to również temat, który powinien być wpajany uczniom na wszystkich etapach edukacji.

Odżywianie a nauka

Dobra dieta daje mózgowi energię do poprawnego funkcjonowania. Małe posiłki o regularnych porach unormują poziom glukozy we krwi, co zapobiega nadmiernemu przemęczeniu.

Sport wspiera także mózg

Aktywność fizyczna wzmaga przepływ krwi do mózgu i jej utlenienie, co sprzyja skupieniu i zapobiega wahaniom nastrojów.

Sen a zdolność do zapamiętywania

Sen jest szczególnie ważny w okresie dojrzewania. Jego brak zmniejsza zdolność koncentracji na zadaniach, a także tłumi umiejętność przypominania sobie informacji. Niedobór snu zwiększa też poziom stresu.

Interakcje społeczne a nauka

Posiadanie kręgu przyjaciół, którzy są pozytywnie nastawieni do życia, daje większe szanse na sukces w szkole. Zaspokojenie potrzeb emocjonalnych sprawia, że mózg jest odprężony i łatwiej przyswaja informacje.

Technologia ma niemały wpływ również i na ten aspekt, szczególnie w ostatnich kilku latach. Możliwość wirtualnego spędzania czasu z rówieśnikami stała się niezwykle istotna w erze społecznego dystansu. Dzisiaj spędzanie czasu w sieci dla dorastających dzieci i nastolatków często sprowadza się do wspólnych aktywności, wspólnego grania czy oglądania viralowych filmików i dzielenia się wrażeniami, a w konsekwencji budowania relacji sprzyjających rozwojowi.

Podjęcie i utrzymanie zdrowego stylu życia może sprawić, że oceny na egzaminach i klasówkach poprawią się, zainteresowanie przedmiotami wzrośnie, a koncentracja pozytywnie wpłynie na zdolność do uczenia się i retencji informacji.

 

*Artykuł powstał w ramach odpłatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię