Pieluszki muślinowe lub tetrowe zamiast pampersów
Pierwszą rzeczą, na którą warto się zdecydować jest rezygnacja z pampersów. Wiele osób w tym momencie pomyśli, że to istne szaleństwo, w końcu pieluszki jednorazowe to bardzo wygodne rozwiązanie. Ale gdy weźmie się pod uwagę, że jedna zużyta pieluszka będzie się rozkładać nawet 100 lat. Jeżeli weźmie się pod uwagę fakt, że przeciętne dziecko do pierwszego roku życia zużywa 2 tys. pampersów, to robi się już cała góra śmieci, których można by uniknąć. Wystarczy sięgnąć po pieluszki muślinowe lub tetrowe. Nie podrażniają wrażliwej skóry dziecka, są miękkie i mają atrakcyjny design. Nie chłoną wilgoci tak jak pampers, dlatego trzeba je znacznie częściej wymieniać. Dzięki temu można też zniwelować ryzyko odparzeń u dziecka. Ponadto takie pieluszki mogą mieć różnorodne zastosowanie. Można wykorzystywać je do wytarcia buzi dziecka po posiłku, do odbijania po posiłku, czyli położenia ich na ramieniu podczas noszenia dziecka. Taką pieluszkę można również rozłożyć na przewijaku w trakcie czynności higienicznych. Pieluszki muślinowe można prać w pralce. Jedyną niedogodnością jest fakt, że trzeba się zaopatrzyć w całkiem spory zapas. Jednak nawet zużyta, czyli sprana pieluszka nie musi trafić do śmieci. Można ją wykorzystać jako szmatkę, choćby do polerowania okien.
Stosuj woreczki zero waste zamiast foliówek i mroź swój pokarm
W swoim domu warto wprowadzić zasadę zero waste i może to dotyczyć także stosowania woreczków materiałowych zamiast foliówek. Można je wziąć ze sobą na zakupy i właśnie do nich włożyć warzywa czy owoce, zamiast do woreczka foliowego. Jeżeli już jesteśmy przy zero waste, to warto wykorzystywać laktator w celu odciągania pokarmu. Ów pokarm można potem przelać do specjalnych, sterylnych pojemników i w zamrażalniku przechowywać nawet do 6 miesięcy. Dzięki temu można dzielić obowiązki związane z karmieniem z partnerem, a jednocześnie nie trzeba korzystać z mleka modyfikowanego pozostawiając dziecko pod opieką, co także wpisuje się w zero waste.
Rozważnie kupuj ubranka dziecięce i pierz je ekologicznie
Młodzi rodzice często stoją przed pokusą kupowania dużej ilości ubranek dziecięcych. Jednak maluch szybko wyrasta z rzeczy, zatem nie warto kupować ich w nadmiarze. Można też wykorzystać ubranka po starszym rodzeństwie malucha albo od członków rodziny, którzy chętnie wręczają je w prezencie albo ofiarowują nowe w ramach odwiedzin dziecka. Dawanie nowego życia starym rzeczom to działanie eko i tak samo możesz postępować z nowymi ubrankami kupowanymi dla dziecka, odsprzedając je lub oddając dla potrzebujących, gdy z nich wyrośnie. Wtedy możesz bez wyrzutów sumienia kupić kolejne. Jeżeli chodzi o eko rozwiązania, to warto jeszcze stosować eko pranie. Można prać choćby w orzechach albo chociaż proszku hipoalergicznym. Kupując ubrania warto wybierać te wykonane z bawełny organicznej, czyli ekologicznych upraw.
Oszczędzaj energię i staraj się nie zostawiać włączonego światła
Ważna jest również oszczędność energii i nie chodzi tu o oszczędności na ogrzewaniu, w końcu należy dziecku zapewnić zdrową optymalną temperaturę w domu, ale oszczędzanie energii elektrycznej. Zatem istotne znaczenie ma korzystanie ze źródeł światła LED i oświetlenia ze ściemniaczem. Dzięki temu w pokoju dziecka będzie można stworzyć odpowiednią atmosferę do snu. Jeśli już zostawia się światło to powinno być ono nieznaczne, rozproszone, ściemnione. Trzeba jednak starać się nie zostawiać włączonych źródeł światła.
Jest wiele eko rozwiązań, które można stosować mając malutkie dziecko. Warto wprowadzić je do życia, bo dzięki nim można zaoszczędzić, a nie jedynie chronić planetę. Zakup pieluszek muślinowych jest tego najlepszym przykładem. Na pampersy wydasz wielokrotnie więcej niż na pieluszki wielorazowego użytku, nawet jeśli zaopatrzysz się w spory zapas, aby nie prać zbyt często.