Jak palenie szkodzi organizmowi?

0
810

Jak palenie szkodzi organizmowi?

Chociaż o szkodliwości palenia tytoniu mówi się dużo w mediach, szkołach, na uczelniach, a także w prasie, wciąż wiele osób nie może zrezygnować z tego nałogu. To uzależnienie było prawdziwą plagą w czasach komunistycznych i chociaż świadomość konsekwencji zdrowotnych wzrosła od tamtego czasu, nadal należy przypominać, jakie konkretne skutki za sobą niesie. Poniżej przedstawione zostały udowodnione naukowo skutki palenia papierosów.

Szkodliwe substancje zawarte w dymie tytoniowym

W efekcie spalania papierosa powstaje szereg trujących substancji, które stopniowo zanieczyszczają organizm człowieka. Tworzą się między innymi substancje takie jak:

  • amoniak,
  • cyjanowodór,
  • akroleina,
  • tlenki azotu,
  • tlenek węgla,
  • arsen,
  • benzen.

Te cząsteczki wnikają zarówno do górnych, jak i dolnych dróg oddechowych, a dalej docierają do praktycznie wszystkich narządów, zaburzając ich funkcjonowanie. Właśnie dlatego należy zrobić wszystko, by pozbyć się tego trującego nałogu. W aptekach dostępne są środki ułatwiające rzucenie papierosów, a wśród nich desmoxan w tabletkach, który wykazuje się dużą skutecznością w walce o własne zdrowie.

Wpływ palenia papierosów na układ oddechowy

Palenie tytoniu powoduje osmolenie płuc. Dodatkowo w wyniku nałogu tytoniowego dochodzi do rozwoju kaszlu palacza, a także ciężkich i przewlekłych chorób takich jak: przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma, a także różnego rodzaju nowotwory:

  • płuc,
  • języka,
  • krtani.

Dodatkowo nałóg papierosowy powoduje zmniejszenie pojemności życiowej płuc. Obniżeniu ulega również wydolność fizyczna i tolerancja na wysiłek. Pod wpływem tytoniu mogą pojawić się także nadwrażliwość na alergeny wziewne, powodując katar oraz przewlekłe zapalenie zatok.

Konsekwencje palenia tytoniu dla serca i naczyń krwionośnych

Pod wpływem wdychania dymu papierosowego obniża się procentowa zawartość tlenu we krwi, a zwiększa się poziom tlenku węgla. Powoduje to zmniejszenie dotlenienia wszystkich organów, co objawia się chwilowym zawrotem głowy, a nawet mdłościami. Wieloletni nałóg prowadzi także do rozwoju nadciśnienia tętniczego, choroby zakrzepowo-zatorowej, zwiększenia ryzyka udaru mózgu i zawału serca.

Papierosy powodują ogólne przyspieszenie tętna, co dodatkowo męczy mięsień sercowy. W wyniku tego może pojawić się arytmia, którą trzeba leczyć farmakologicznie.

Papierosy przyspieszają procesy starzenia

Nikotyna i zawarte w papierosach substancje smoliste powodują szybsze starzenie organizmu, spadek libido, obniżenie sił witalnych, a także zmniejszenie apetytu. Chociaż niektórych konsekwencji nie widać gołym okiem, to przyspieszone procesy starzenia skóry spędzają sen z powiek w szczególności kobietom. Odruch wciągania dymu wpływa na powstanie krótkich, ale głębokich zmarszczek nie tylko wokół ust, ale również na czole i w okolicach oczu. Odcień cery staje się poszarzały, a owal twarzy ulega obniżeniu. Osłabieniu ulegają także włosy i paznokcie, co nie wygląda korzystnie. Palenie papierosów odwania tkankę skórną i przyczynia się do powstawania trądziku i nieestetycznych plam.

 

Nałóg tytoniowy sukcesywnie i długofalowo wpływa destrukcyjnie na zdrowie człowieka. Jedyną metodą na zatrzymanie negatywnych zmian jest zerwanie z papierosami i rozpoczęcie zdrowego stylu życia.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię