Jak położyć do snu niemowlaka, roczniaka i przedszkolaka

0
1704
Zbliża się wieczór. Rodzice marzą, by ich dziecko poszło wreszcie spać, a oni mogli odpocząć. Tymczasem ich pociecha ani myśli zasypiać. Podpowiadamy, jak to zmienić.

Jak położyć do snu niemowlę

Niemowlęta nie mają wbudowanego zegarka, żyją własnym, ciężkim do zdefiniowania rytmem. Rodzice często zauważają, że nie ma dwóch takich samych dni. Powód jest dość prozaiczny. O ile doba trwa dwadzieścia cztery godziny, to rytm dobowy człowieka zamyka się w dwudziestu sześciu godzinach. Minie trochę czasu, zanim uda się przestawić dziecko na krótszy cykl dobowy. Warto od początku wprowadzić pewne rytuały, na przykład kąpiel o stałej porze.

Przede wszystkim jednak trzeba pamiętać, że to niemowlę. Nie zaśnie, jeśli będzie głodne, nieprzewinięte, będzie mu zimno lub niewygodnie. O wszystkich potrzebach poinformuje oczywiście płaczem.

Najmłodsze dzieci lubią usypiać na rękach, lekko kołysane przez rodziców. Dobrą metodą jest też wzięcie niemowlęcia do łóżka, by zasnęło przy mamie lub tacie. Sprawdza się także szczelne owijanie dziecka kocykiem, kołderką lub śpiworkiem. Tę metodę stosuje niejedna opiekunka do dziecka we Wrocławiu. Przede wszystkim jednak trzeba pamiętać, że to niemowlę, nie można od niego za wiele wymagać. Na to przyjdzie czas później.

Niemowlęta mają na ogół dwie drzemki w ciągu dnia. Trwają od pół do dwóch godzin. Druga powinna zakończyć się minimum cztery godziny przed wieczornym usypianiem.

Dlaczego roczniak nie chce spać

Mogłoby się wydawać, że roczne czy dwuletnie dziecko jest na tyle duże, by zasypiało samo, najlepiej o stałej porze. To błąd w myśleniu. Tak naprawdę dzieci do ukończenia trzeciego roku życia nie umieją same zasypiać i potrzebują wsparcia. Zdarzają się oczywiście wyjątki, jednak większość dzieci nie zaśnie, nawet gdy będzie bardzo zmęczona.

Dziecko w tym wieku powinno już mieć ustalony rytm dnia. Na ogół śpi w dzień tylko raz, tuż po obiedzie. Malucha w tym wieku bardzo łatwo jest rozregulować, dlatego warto ściśle trzymać się utartych schematów. Posiłki, spacer, drzemka, wieczorna kąpiel powinny być zawsze o stałej porze.

Małe dzieci potrzebują kontaktu z osobą dorosłą i bardzo to lubią. Warto wykorzystać ten fakt, opowiadając dziecku wieczorem bajkę lub czytając książkę. Maluch wtulony w rodzica zaśnie w ciągu kilku minut. Przed snem warto wykluczyć wszystkie głośne i ruchliwe zabawy, wyłączyć telewizor (jego miganie działa bardzo pobudzająco na dziecko), przyciemnić światło, stworzyć przytulną atmosferę.

Jak uśpić przedszkolaka

Dzieci powyżej trzeciego roku życia na ogół nie potrzebują drzemki w ciągu dnia. Przedszkola odchodzą od tradycji „leżakowania”. Jeśli więc dziecko ma problem z wieczornym zasypianiem, a śpi w dzień, warto zastanowić się, czy jest gotowe na wyeliminowanie tej drzemki.

Badania amerykańskich naukowców przekonują, że połowa przedszkolaków ma problemy z zasypianiem. Powody są różne, ale do najczęściej powtarzających się należą: zbyt późne kładzenie dziecka spać, zbyt „ciężka” kolacja, nadmiar bodźców w ciągu dnia, szczególnie wieczorem, brak ruchu i świeżego powietrza. Niestety w dobie „tabletowych” dzieci, już przedszkolaki stają się ofiarami urządzeń multimedialnych.

Dzieci w tym wieku potrafią dłużej skupić uwagę. Warto to wykorzystać na wieczorne wspólne czytanie, rozmowy przed snem itp. trzeba też dopilnować, by dziecko zjadło całą kolację i obowiązkowo wypiło szklankę wody, słabej herbaty lub mleka. Pozwoli to uniknąć nocnych wycieczek do lodówki. Jeśli dziecko nie usypia i często wychodzi ze swojego pokoju to znak, że trzeba mu w tym usypianiu towarzyszyć. Wiele przedszkolaków lubi usypiać trzymając mamę lub tatę za rękę.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię