Jak rozpoznać i wyleczyć boreliozę?

1
1246

Pojawienie się rumienia na skórze oraz objawy przypominające grypę mogą wskazywać na rozwój boreliozy. Jest to choroba odkleszczowa, co oznacza, że narażone na nią są przede wszystkim osoby, które często cierpią z powodu ugryzień kleszczy.

Borelioza rozwija się w ciągu 1-3 tygodni od chwili ukąszenia. Bakterie atakują tkankę nerwową, mięśniową i łączną. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych objawów tej dolegliwości jest pojawienia się rumienia. Rumień wędrujący to zaczerwienienie, występujące w różnych miejscach na skórze. Trzeba jednak pamiętać, że rumień występuje jedynie u części zarażonych. Borelioza powoduje również wystąpienie szeregu innych symptomów, które są mniej charakterystyczne i mogą dotyczyć zaburzeń neurologicznych i kardiologicznych, a także zapalenia stawów. Po pewnym czasie choroba zaczyna mieć postać przewlekłą. Objawy w tej fazie to między innymi bóle głowy, gardła i stawów oraz gorączka i dreszcze. Mogą pojawić się zawroty głowy, problemy z mówieniem lub paraliż mięśni twarzy.

Leczenie boreliozy

Leczenie boreliozy przeprowadza się przy pomocy antybiotyków. Terapia może trwać od kilku tygodni do nawet pół roku. Prawidłowe postępowanie w przypadku tej choroby nadal budzi spore kontrowersje wśród lekarzy. Częściowo wynika to z faktu, że jest to mało poznany problem. Osoby, które cierpią z powodu boreliozy, nadal często nie są prawidłowo diagnozowane i nie otrzymują właściwego leczenia. Zdarza się nawet, że chorzy kierowani są między innymi na leczenie psychiatryczne, zanim prawidłowo zdiagnozuje się u nich boreliozę.

Niestety nadal brakuje skutecznych testów, które pozwalają na potwierdzenie zarażenia boreliozą. Przeciwciała pojawiają się w krwi chorego dopiero po kilka tygodni po zakażeniu, czyli w chwili, gdy choroba jest już w stosunkowo zaawansowanym stadium. Ponieważ bakterie mogą się przenosić, np. do układu nerwowego, zdarza się, że badania daje wynik negatywny także u osób chorych. Z powodu braku dobrych testów, diagnoza stawiana jest najczęściej na podstawie objawów klinicznych.

Bezpieczne wyciąganie kleszcza

Warto pamiętać, o tym, że czym wcześniej rozpocznie się leczenie boreliozy, tym lepsze rezultaty można osiągnąć. Dlatego osoby, które często ulegają ukąszeniom kleszczy, powinny zwracać szczególną uwagę na swoje zdrowie. Warto także sięgać po różne środki odstraszające owady. Trzeba również wiedzieć jak wyjąć kleszcza, gdy dojdzie do ukąszenia.

Kleszcza można usunąć specjalną strzykawką, która wytwarza podciśnienie. Jeśli osoba trzecia wyjmuje owada ręcznie, powinna założyć rękawiczki, ponieważ również może ulec zakażeniu. Do wyciągnięcia kleszcza w takiej sytuacji trzeba zastosować specjalną pęsetę, kleszcza należy uchwycić możliwie jak najbliżej powierzchni skóry, a następnie pociągnąć do góry. Miejsce ukąszenia należy zdezynfekować wodą utlenioną lub alkoholem. Należy także dokładnie sprawdzić, czy cały kleszcz został usunięty.

Nigdy nie wolno łapać kleszcza za brzuch – w ten sposób można wycisnąć płyn, który jest zainfekowany bakteriami. Trzeba także uważać, żeby głowa owada nie została w ciele. Niebezpieczne jest także stosowanie różnych domowych sposobów, takich jak smarowanie masłem, wazeliną, benzyną, czy lakierem do paznokci, ponieważ takie specyfiki jedynie zwiększają ryzyko, że kleszcz zwymiotuje, co zwiększa ryzyko rozwoju infekcji.

Warto wiedzieć, że kleszcz nie musi długo przebywać w organizmie, żeby doszło do zarażenia chorobą. Dlatego należy zwracać uwagę na każde ukąszenie i śledzić swoje samopoczucie, żeby zauważyć ewentualne objawy rozwijającej się boreliozy.

Więcej informacji na temat Boreliozy na stronie wyleczborelioze.pl

Łóżka dla dzieci

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię