Jak wybrać huśtawkę do ogrodu czy na plac zabaw?

2
2306

Huśtawka, na każdym placu zabaw czy w ogrodzie musi być. Nie wyobrażamy sobie, by mogło jej zabraknąć bez różnicy na rodzaj czy wygląd i z czego jest zrobiona, urządzenie to jest jednym z najpopularniejszych na placu czy w ogrodzie. Dlatego zwróćmy uwagę na to, z czego jest wykonana, na jaki model się zdecydować.

ODPOWIEDNIA HUŚTAWKA

Przez większość roku, przez placu zabaw przewija się mnóstwo dzieci. Na placu zabaw przewija się mnóstwo dzieci. Na placu zabaw mamy wiele różnych urządzeń, służących naszym dzieciom. Każdy plac zabaw winien naszym pociechom gwarantować bezpieczeństwo, a huśtawka jest element obowiązkowym, na każdym placu zabaw.

HUŚTAWKA ROZWIJA WYOBRAŹNIE

Huśtawka, rozwija wyobraźnie, relaksuje, uspokaja, działa pozytywnie na koordynacje ruchową dzieci, pozwala wyćwiczyć równowagę. Dziecko używające huśtawki:

  • szybciej siada, chodzi
  • rozwija wyobraźnie przestrzenną, lepiej się skupia, co później procentuje w nauce
  • pobudza zmysł dotyku, wzroku, węchu
  • endorfiny wydzielane w czasie bujania sprawiają, że stajemy się szczęśliwsi
  • kontakty z innymi dziećmi uczą współpracy z rówieśnikami
  • bujanie na huśtawce uspokaja

NA CO UWAŻAĆ KUPUJĄC HUŚTAWKĘ

  • powinny być zrobione z profili aluminiowych, ewentualnie ze stali nierdzewnej
  • huśtawka wagowa powinna mieć belkę górną, aluminiową, ocynkowaną
  • malowanie powinno być proszkowe
  • siedzenie, najlepiej miękkie, gumowe, a dla dzieci najmłodszych kubełkowe
  • farby powinny być wodoodporne i naniesione natryskowo
  • liny zastosowane powinny mieć rdzenie stalowe, a łańcuchy kalibrowane, łączone śrubami ocynkowanymi
  • huśtawki sprężynowe, muszą mieć zabezpieczenie przed zakleszczeniem
  • huśtawka powinna mieć strefę bezpieczeństwa
  • łańcuchy powinny spełniać wymogi międzynarodowej ISO 1834

Wybierając huśtawkę zwróćmy uwagę na cenę, co nie znaczy, że powinno być to priorytetem przy jej wyborze. Ważna jest też wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrzne, dlatego ważny jest odpowiedni materiał, z którego została wykonana.

hustawka-w-ogrodzie

RÓŻNORODNOŚĆ HUŚTAWKI

Materiał, z którego huśtawka została wykonana to ważny element przy jej wyborze. Każdy materiał ma swoje wady i zalety, a materiałów jest wiele jednym z nich jest

DREWNIANA

Jest estetyczna, ekologiczna. Drewno się nie nagrzewa i nie wywołuje alergii. Dzięki różnorodności drewna, z którego mogą być wykonane, mają różny kolor, formę.

Drewniane huśtawki wymagają pielęgnacji i są ciężkie, ale na pewno stabilne. Drewno odporne jest na warunki klimatyczne. Ponieważ drewno może mieć wady wynikające z właściwości drewna zwróćmy uwagę czy mają: sęki, pęknięcia, zabarwienia, czy nie są zgniłe i nie mają wad mechanicznych. Takie wady obniżają jakość drewna, mogą go zdyskwalifikować przy produkcji huśtawki.

METALOWA

Huśtawka jest nowoczesna, pasująca do wielu typów mebli ogrodowych. Przy zastosowaniu z profilami aluminiowymi stelaż jest lekki i mobilny.
Są wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu.

Niestety rdzewieją, szczególnie gdy nie są zabezpieczone przed korozją. Ich niska waga sprawia, że bywają niestabilne. Sprawiają wrażenie zimnych i często trzeba zakupić poduszki dla lepszego komfortu zabawy.

PLASTIKOWA

Są lekkie, łatwo się czyszczą i odporne na warunki klimatyczne. Nie blakną i nie odkształcają się.

Niestety są niestabilne. Zalecane są zazwyczaj dla najmłodszych dzieci. Elementy plastikowe wymagają magazynowania przez zimę, gdyż mróz może odkształcać plastik.

TEKSTYLNE

Z tego typu materiału robione są zazwyczaj hamaki. Mają idealny wygląd, są miękkie przyjemne dla ciała, odprężające i łatwe w czyszczeniu. Huśtawka taka jest komfortowa i bezpieczna. Niestety nie są trwałe. W zimie nie mogą wisieć, gdyż mróz psuje materiał osłabiający włókna.

TECHNORATTANOWA

Są imitacją ratanu, psują do każdego wystroju. Ich nienaganny wygląd i przyjemny dotyk, dodadzą komfortu. Łatwość czyszczenia to kolejny atut. Odporne na wilgoć i fakt, że się odkształcają sprawiają, że nie wymagają sezonowania i konserwacji. Często stosowane dla stelaży metalowych przy wyrobie huśtawki. Są niestety drogie co sprawia, że rzadko wykorzystuje się je jako huśtawki ogrodowe dla dzieci.

WIKLINOWE, RATTANOWE

Huśtawki takie idealnie komponują się z otoczeniem. Przyjemne dla wzroku, dobrze oddziaływają na ludzi. Tworzą one fajne kosze dla całej rodziny. Niestety są raczej mało trwałe. W zimie trzeba ją chronić przed mrozem, a ich twarde gałązki często sprawiają dyskomfort przy użytkowaniu, a ich trzeszczenie przy każdym ruchu nie kiedy przeszkadza użytkownikowi.

Huśtawki rozróżniamy, także wg. wielkości:

  • huśtawki pojedyncze – przeznaczone dla małych placów zabaw i ogrodów. Są łatwe w montażu
  • huśtawki podwójne – tzw. rodzinne. Są idealne dla większej rodziny.
  • huśtawki modułowe – to takie do, których można dołączyć kolejne elementy, tworząc zróżnicowaną budowle
  • huśtawki nietradycyjne – to bujaki, kosze, siedziska do zastosowania według uznania ludzi

Kupując huśtawkę zatem zwróćmy uwagę na wyżej opisane właściwości, abyśmy mogli dokonać idealnego wyboru huśtawki przy jej zakupie i montażu.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca szeroki wybór produktów do ogrodu, w tym huśtawki ogrodowe: http://ogrodolandia.pl/hustawki-ogrodowe.

Łóżka dla dzieci

2 KOMENTARZE

  1. Mam plastikową w ogrodzie, dobrej marki, jest mocna , elementy sa grube, korzysta z niej 5 latek i 11 latek czasami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię