Pompa filtrująca: co warto wiedzieć?

0
1502
Pompa filtrująca: co warto wiedzieć?
Woda w basenie jest stale zanieczyszczana przez kontakt ze skórą człowieka i wnikanie do basenu liści, owadów i cząsteczek kurzu. Nieoczyszczona woda staje się mętna i zagraża zdrowiu osób korzystających z basenu. Basen staje się nieprzydatny do kąpieli. Do regularnego mechanicznego oczyszczania wody stosowane są pompy filtrujące do basenu.

Zasada działania pomp filtrujących

Pompa filtrująca obejmuje pompę i filtr do basenu. Taka gotowa konstrukcja ułatwia montaż wyposażenia. Za pomocą pompy woda z basenu dostaje się do filtra. Tam jest oczyszczana i wraca do basenu.

Cała objętość wody w basenie powinna przepływać przez filtr co najmniej trzy razy dziennie, aby jej oczyszczanie było skuteczne. Aby sprawdzić wydajność pompy filtrującej, pojemność basenu jest konwencjonalnie dzielona przez cztery i w ten sposób uzyskiwana jest objętość wody, która powinna przejść przez pompę filtrującą w ciągu jednej godziny.

Aby woda w basenie zawsze była ciepła, a pływanie przyjemne i komfortowe, konieczny jest zakup profesjonalnego sprzętu, na przykład pompy ciepła https://aquamonkey.pl/pompy-ciepla-do-basenu.html, która jest idealnym rozwiązaniem do tego celu.

Rodzaje filtrów

Pompy filtrujące obejmują kilka rodzajów filtrów. Najpopularniejszymi wśród nich są:

  • wkładowe;
  • piaskowe.

Filtry wkładowe są wyposażone w wymienne wkłady, które są wymieniane po upływie okresu ich ważności. Przez cały okres eksploatacji wkłady są okresowo płukane pod bieżącą wodą po ich wyjmowaniu z filtra. Zaletą filtra wkładowego jest oszczędzanie wody i wyższy stopień oczyszczania niż w przypadku filtrów piaskowych.

Filtry piaskowe to zbiornik z piaskiem kwarcowym lub szklanym, przez który przepływa woda i jednocześnie jest oczyszczana. Filtry piaskowe są najpopularniejszymi ze wszystkich rodzajów filtrów ze względu na niski koszt, łatwą konserwację i długą żywotność.

Jeżeli w basenie pływają dzieci, szczególnie ważne jest kontrolowanie temperatury wody, a w tym pomogą termometry basenowe, które znajdziesz pod linkiem aquamonkey.pl.

Zalecenia dotyczące wyboru pomp filtrujących

Należy brać pod uwagę pojemność i ilość użytkowników korzystających z basenu. Do basenów domowych odpowiednie są filtry o mniejszej wydajności niż do basenów komercyjnych, z których korzysta większa liczba osób.

Na przykład do basenów domowych o pojemności do 20 tysięcy litrów odpowiednia jest pompa filtrująca Bestway 58462 ze skimmerem. Taka pompa filtrująca oczyszcza 2,5 tys. litrów wody na godzinę. Pompa filtrująca jest używana z basenami rozporowymi i stelażowymi i nie jest kompatybilna z basenami ze stalowymi ścianami.

Pompa filtrująca: co warto wiedzieć?

Pompa filtrująca Emaux FSP390-SD75 z filtrem piaskowym nadaje się do prywatnych basenów o pojemności do 32 tysięcy litrów. Sprzęt oczyszcza 8 tysięcy litrów wody na godzinę. Taka pompa filtrująca wyposażona jest w zawór 4-pozycyjny z manometrem i złączami do zmiany trybu pracy.

Zasada działania pomp filtrujących

Pompa filtrująca PowerLine 81073 amerykańskiej firmy Hayward nadaje się do oczyszczania wody w prywatnych basenach o pojemności 40-60 tysięcy litrów. Sprzęt posiada wyższą wydajność i oczyszcza 14 000 litrów wody na godzinę.

Taka pompa filtrująca wyposażona jest w filtr piaskowy oraz pompę jednofazową o mocy 1 kW. Obudowa filtra wykonana jest z polipropylenu o wysokiej wytrzymałości, który chroni zbiornik przed promieniami UV, chemikaliami i wilgocią. Silnik pompy wykonany jest ze stali nierdzewnej. Obudowa wykonana jest z wytrzymałego tworzywa termoplastycznego z dodatkiem włókna szklanego.

Zalecenia dotyczące wyboru pomp filtrujących

Wybierz sprzęt zaufanych i znanych producentów: Bestway, Hayward, Emaux. Odpowiednio dobrany system filtracji zmniejsza częstotliwość stosowania środków dezynfekcyjnych. Regularne mechaniczne oczyszczanie wody w połączeniu z dezynfekcją chemiczną sprawia, że ​​woda jest czysta i przejrzysta, co stwarza warunki do bezpiecznej i komfortowej kąpieli.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię