Test poziomujący angielski – dlaczego warto go wykonać?
Test poziomujący angielski pozwala uzyskać rzetelną i obiektywną ocenę kompetencji językowych, dzięki czemu dalsze przyswajanie wiedzy może być znacznie lepiej zaplanowane i bardziej efektywne.
To świetne rozwiązanie dla osób, które po latach wracają do nauki, wybierają się na kurs albo chcą zdać egzaminy Cambridge. Unikniesz dzięki temu sytuacji, w której zaczniesz uczyć się słownictwa czy gramatyki niedopasowanych do Twoich realnych umiejętności.
Dzięki testom dowiesz się też, jakie obszary wymagają poprawy i lepiej skoncentrujesz się podczas nauki, zamiast tracić czas na powtarzanie dobrze już opanowanego materiału. Test poziomujący angielski pozwoli Ci nie tylko wybrać odpowiedni kurs i zdać egzamin, ale też dostosować materiały edukacyjne. Każdy podręcznik spełnia określone potrzeby i jest jednocześnie podstawą do poznawania nowych kompetencji językowych.
Jak zrobić test poziomujący angielski?
Test poziomujący angielski możesz wykonać na wielu stronach internetowych i w aplikacjach w telefonie. Nie musisz w tym celu wychodzić z domu, ani specjalnie się przygotowywać. Nawet lepiej, kiedy zrobisz go w wolnej chwili, bez wcześniejszego powtarzania materiału. Sprawdź jednak, jak wygląda test i kto dokładnie go układał. Dobrze jest wykonać go w doświadczonej i specjalizującej się w organizacji kursów szkole, np. Lincoln. Wtedy masz pewność, że pytania obejmują wiele dziedzin języka, w tym słownictwo, gramatykę i czytanie ze zrozumieniem. Do tego będą one podzielone na kilka poziomów, sprawdzających dokładnie Twoją wiedzę. Na wykonanie testu poziomującego angielski poświęć kilka lub kilkanaście minut, w zależności od konkretnej strony.
Jakie są certyfikaty z języka angielskiego i jaki to poziom?
Kiedy zdecydujesz się potwierdzić swoje kwalifikacje językowe, warto zdać egzamin KET, PET, FCE, CPE lub CAE. Co to dokładnie oznacza? Każdy z nich organizowany jest co roku, a po uzyskaniu pozytywnego wyniku, otrzymasz certyfikat uznawany zarówno za granicą, jak i w Polsce. Egzaminy organizowane są na różnych stopniach, np. dla zaawansowanych będą to CPE lub CAE. Jaki to poziom? Wyjaśniamy to dokładnie poniżej:
- A2 Key (KET) – podstawowy, dla osób uczących się angielskiego od niedawna,
- B1 Preliminary (PET) – średnio-zaawansowany niższy, uznawany za granicą, idealny dla posługujących się językiem w codziennych sytuacjach,
- B2 First (FCE) – średnio-zaawansowany i jednocześnie najpopularniejszy, uznawany za granicą przez wielu pracodawców i uczelni,
- C1 Advanced (CAE) – zaawansowany, rozszerzony o wyrażanie swoich opinii i rozumienie skomplikowanych tekstów,
- C2 Proficiency (CPE) – zaawansowany, prestiżowy egzamin potwierdzający biegłe posługiwanie się angielskim.
Wiedząc, jakie są certyfikaty z języka angielskiego, możesz łatwiej wybrać odpowiedni poziom, np. CAE egzamin sprawdzi się dla osób poszukujących pracy na wysokich stanowiskach w zagranicznych korporacjach. Jednak w tym przypadku również możesz skorzystać ze specjalnych testów online, które organizowane są zarówno przez oficjalną instytucję Cambridge, jak i szkoły językowe takie jak Lincoln.
Dobrym rozwiązaniem jest też wykonanie przykładowych arkuszy egzaminacyjnych, ale musisz mieć pewność, że ktoś doświadczony je sprawdzi i oceni. Często takie praktyki są wykorzystywane na kursach przygotowujących do egzaminu.