Lokata terminowa jest produktem inwestycyjnym, dzięki któremu można pomnożyć gromadzony od dłuższego czasu kapitał. Dzięki lokacie zyskuje się w skali roku od około jednego do nawet kilku procent zaoszczędzonej kwoty. Podejmując decyzję o umieszczeniu swoich środków pieniężnych na lokacie na określony czas, trzeba mieć świadomość tego, że jej zerwanie przed terminem może się wiązać z różnymi konsekwencjami.
Konsekwencje zerwania lokaty
Przy zerwaniu lokaty przed terminem bank może wraz z kapitałem nie wypłacić odsetek w ogóle (szczególnie jeśli lokata jest zrywana w pierwszych dniach lub miesiącach jej trwania), bądź też wypłacić je w pomniejszonej wysokości.
W tym drugim przypadku wszystko jest uzależnione od polityki banku. Zatrzymuje on wówczas np. 30,50 lub 90% kwoty odsetek naliczonych do dnia zerwania lokaty. Niektóre banki pobierają ponadto opłatę manipulacyjną za zerwanie lokaty określoną procentowo lub kwotowo.
W takiej sytuacji może się okazać, że przy zerwaniu lokaty straci się część pieniędzy, które zostały na niej umieszczone. Dlatego warto jest dokładnie przestudiować regulaminy dotyczące takiego produktu jak lokata terminowa aby uniknąć nieprzewidzianych sytuacji.
Rodzaj lokaty i jej wpływ na konsekwencje jej zerwania
Lokaty można podzielić na te tradycyjne, w przypadku których pieniądze klienta lokowane są w bezpiecznym miejscu oraz lokaty strukturyzowane. Część pieniędzy z takiej lokaty jest inwestowana przez bank w bezpieczny sposób i klient zawsze uzyskuje z nich zwrot w postaci odsetek, z kolei druga, zwykle mniejsza część – w inwestycje o pewnym stopniu ryzyka, a więc np.: w akcje giełdowe, w surowce lub w różnego rodzaju obligacje.
W tym drugim przypadku można stracić sporą kwotę pieniędzy. Ze względu na fakt iż banki lokują przekazane przez klienta środki w różnych miejscach, przed ich zdeponowaniem informują one klientów, że poniesione przez nich opłaty za zerwanie lokaty mogą przekroczyć wysokość środków, które zostały zdeponowane.
Kiedy warto jest zdecydować się na lokatę?
Lokata terminowa stanowi dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają duże rezerwy pieniędzy na koncie bankowym i nie przewidują w najbliższym czasie dużych wydatków.
Nie jest ona zbyt opłacalna w sytuacji, w której pieniądze są cały czas pobierane i odkładane, ponieważ wcześniejsze zerwanie lokaty wiąże się z określonymi konsekwencjami finansowymi.
Traci się wówczas wypracowany wcześniej zysk lub nawet część oszczędzonych środków pieniężnych. W takim przypadku można się zastanowić nad rachunkiem oszczędnościowym, który daje większy dostęp do środków pieniężnych.