Rodzice chcą zawsze dla swoich dzieci jak najlepiej. Także w przypadku wyboru akcesoriów i wyposażenia dla malucha.Głównie dokonując tego rodzaju zakupu mama i tata zwracają uwagę na:
wykonanie – tak, aby było bez wystających ostrych krawędzi i elementów,
użyteczność – element wyposażenia musi spełniać swoją funkcję, do której jest przeznaczony,
komfort – patrzymy na to, czy zakupiony przedmiot będzie dla dziecka wygodny,
bezpieczeństwo – zarówno dla dziecka, jak i rodzica.
Niewątpliwie ważnym wyborem będzie wózek dla dziecka. Odpowiednio dobrany powinien posiadać wszystkie wymienione wyżej czynniki. Wózek dla dziecka towarzyszy maluchowi już od momentu narodzin. Wielu rodziców używa wózka, jako swoistej kołyski, gdzie dzięki amortyzatorom można dziecko delikatnie bujać do snu.
Poza tym, pediatrzy zalecają codzienne spacery, aby dziecko dotleniało swój mózg. Warto więc, aby wózek był komfortowy dla dziecka, ale także użyteczny dla rodzica. Oznacza to, że powinien być lekki i prosty w prowadzeniu, ponieważ będzie często używany. Każdy element wózka powinien być przez Nas dokładnie zweryfikowany. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na koła, ponieważ powinny być skonstruowane w taki sposób i wykonane z takich materiałów, aby można było poruszać się nim bez problemu po praktycznie każdej nawierzchni.
Sprawdźmy, jaki rodzaj wózka będzie najbardziej odpowiedni dla dziecka. Czy powinniśmy zdecydować się na zakup zarówno głębokiego wózka typu gondola, jak i spacerówki? Czy raczej postawić na kompaktowe wózki, które posiadają funkcję zarówno jednego, jak i drugiego? Poniższy artykuł pozwoli Ci odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania
Wózki głębokie – gondola
Przeznaczone są od pierwszych chwil po narodzinach, aż do około szóstego miesiąca życia dziecka. Dokładny wiek, do którego używamy gondoli, jest uzależniony od indywidualnego rozwoju dziecka. Zależy to od momentu, kiedy dziecko zacznie samodzielnie siedzieć. Dopiero w tym momencie powinniśmy zmienić wózek na spacerówkę. Gondola jest przeznaczona tylko i wyłącznie do przebywania dziecka w pozycji leżącej. Dziecko jest zabezpieczone przed wypadnięciem za pomocą wysokich boków. Dodatkowo gondola jest wyposażona w materacyk, który zapewnia dziecku komfort. Jest to wygodne także dla rodziców, ponieważ umożliwia częste pranie, co jest szczególnie przydatne w przypadku wychowywania małych dzieci.
Wiele gondoli można odpiąć od wózka i wyjąć. Stanowią wtedy oddzielny element wyposażenia wózka. Często są sytuacje kiedy dziecko zasypia podczas spaceru, a my nie chcemy wnosić wózka do mieszkania. Możemy wtedy w wygodny sposób wyjąć gondolę wraz ze śpiącym dzieckiem i przenieść w miejsce, które chcemy. Poza tym wygodne może się to okazać w przypadku, gdy idziemy z małym dzieckiem do lekarza na szczepienie i możemy swobodnie wyjąć gondolę, która będzie pełniła funkcję nosidełka.
Warto sprawdzić, czy wózek posiada dodatkowe okienko, które można odsłaniać. Zapewni to dziecku dodatkową wentylację w letnie upały. Niektóre modele mają regulowaną budkę w taki sposób, że można ją przełożyć na drugą stronę, co jest bardzo przydatną funkcją. Dzięki temu można regulować cień i skutecznie chronić wrażliwą skórę dziecka przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
Wózki parasolki
Tego rodzaju wózek jest następstwem głębokiego wózka. Zmieniamy wózek na spacerówkę, gdy dziecko samodzielnie siedzi. Tzw. „parasolka” to wózek kompaktowy, który z pierwszego punktu widzenia nie różni się niczym od typowej spacerówki.
Parasolki charakteryzują się niewielkimi gabarytami. Dzięki temu możemy wózek szybko złożyć i wsadzić np. do bagażnika. Świetnie się sprawdzi w przypadku wypadu poza miasto do parku lub innego otoczenia, które należy zwiedzić pieszo. Wystarczy wyciągnąć wózek z bagażnika i w szybki oraz łatwy sposób mamy wózek dla dziecka. Z pewnością maluch nie przejdzie o własnych siłach zbyt dużego odcinka drogi, o ile w ogóle będzie potrafił już samodzielnie się przemieszczać.
Ważne jest to, aby siedzisko w parasolkach rozkładało się jak najniżej, najlepiej na płasko. Dzięki takiej szerokiej regulacji, można w dowolny sposób dostosować pozycję dziecka do okoliczności. W przypadku, gdy dziecko zaśnie w wózku, można w wygodny sposób opuścić oparcie i stworzyć dziecku komfortowe warunki do wypoczynku w pozycji leżącej.
Warto wziąć pod uwagę fakt, że parasolka nie będzie posiadała takich amortyzatorów jak głęboki wózek. Tego typu wózek charakteryzuje się głównie tym, że jest o wiele mniej zabudowany, niż gondola. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę na budkę, która powinna się mocno rozciągać. Ochroni to dziecko od niesprzyjających warunków atmosferycznych, jak np. silne wiatry. Przed ostatecznym zakupem warto sprawdzić, czy wózek łatwo się prowadzi i składa w prosty oraz szybki sposób.
Wózki 2 w 1
Łączą one w sobie dwie funkcje, a więc mogą być:
- głębokim wózkiem z gondolą,
- spacerówką.
Wielką zaletą tego kompleksowego wyboru jest to, że wystarczy jeden zakup i można cieszyć się długotrwałą funkcjonalnością. Wiele producentów uważam że wózek rośnie wraz z dzieckiem. Tego rodzaju wózek można początkowo używać dla malutkiego dziecka, które jeździ tylko w pozycji leżącej. Następnie wraz z jego wzrostem możemy zmienić funkcję na spacerową, gdzie dziecko siedzi i widzi całe otoczenia. Dzięki temu jazda w wózku nie jest dla malucha monotonna i spędzi większą ilość czasu bez marudzenia Aby trochę poszerzyć wiedzę należy poczytać np. Ranking Wózków Dziecięcych
Niestety tego rodzaju wózki mają dosyć duże gabaryty i mogą utrudniać wnoszenie ich po schodach, szczególnie gdy wzrasta waga dziecka. Może okazać się to nie lada wyzwaniem, więc często po pewnym czasie tak, czy inaczej, rodzice decydują się na dodatkowy wydatek i zakup lżejszego wózka.
Wózki 3 w 1
To jeszcze bardziej rozbudowana wersja, niż poprzednia. Różni się tym, że posiada dodatkowy element w postaci fotelika dla dziecka. Tego rodzaju dodatkowy element można zamontować do stelażu wózka, albo używać go jako oddzielnego fotelika samochodowego. Świetnie sprawdzi się to podczas szybkich zakupów, gdzie nie trzeba dziecku zmieniać miejsca położenia, a wystarczy jedynie przemieścić fotelik z samochodu i przymocować do wózka.
Chociaż tego rodzaju wózki będą jedynym zakupem, bo nie trzeba oddzielne zakupować:
- głębokiego wózka,
- spacerówki,
- fotelika,
to przeważnie trzeba za nie zapłacić dosyć sporą sumę pieniędzy.
Poza tym ciężko się składają i przez to nie są wygodne dla rodziców, którzy dosyć często podróżują. Niekiedy dołączony do zestawu fotelik nie spełnia do końca oczekiwań i wymogów, jakie powinien posiadać profesjonalny fotelik samochodowy lub okazuje się, że po jakimś czasie jest zbyt mały dla dziecka. Nie spełnia on wtedy swojej podstawowej funkcji, jaką jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem.
Jaki będzie najodpowiedniejszy wózek dla dziecka?
Szczególnie ważne podczas wyboru właściwego wózka będzie zwrócenie uwagi na kilka kluczowych elementów, takich jak:
- stelaż
- koła
- amortyzacja
- bezpieczeństwo
Jaki będzie najlepszy stelaż?
To właśnie na stelażu montuje się inne elementy wózka. Ważny jest materiał, z którego jest wykonany, a także jego rozmiary i stabilność. Szczególnie to ostatnie wpływa na bezpieczną podróż malucha i komfort użytkowania wózka. Jeśli wózek będzie często noszony po schodach oraz wkładany do auta, lepiej zainwestować w lekki stelaż aluminiowy, aniżeli zbudowany ze stali. Dodatkowym atutem będzie możliwość przekładania rączki, która pozwala ustawić dziecko przodem lub tyłem do kierunku jazdy.
Które koła będą najwłaściwsze?
Na rynku do wyboru mamy koła piankowe lub pompowane. Te wykonane z pianki na pewno mają wielką zaletę, ponieważ nie trzeba ich dopompowywać, ani nie ma możliwości przedziurawienia ich. Jednak o wiele gorzej znoszą wstrząsy, niż tradycyjne koła pompowane.
Materiał z jakiego są wykonane koła to nie wszystko, ponieważ trzeba jeszcze wziąć pod uwagę to, ile ich powinno być. Z pewnością trzykołowe wózki sprawiają wrażenie nowocześniejszych. Jednak niekoniecznie będą trafnym wyborem, szczególnie podczas poruszania się na podjazdach. Z reguły są one przystosowane do wózków czterokołowych. Ciężko im także zapewnić stabilność podczas wnoszenia do środków komunikacji publicznej, jak np. tramwajów. Jednak będą zajmowały mniej miejsca w mieszkaniach, czy w bagażniku.
Ostatecznie powinniśmy także zweryfikować, czy w modelu, który chcemy zakupić, koła są skrętne. Swobodne manewrowanie wózkiem będzie znacznym udogodnieniem, szczególnie na zakupach, gdzie musimy często skręcać w ciasne alejki.
Właściwa amortyzacja
Odpowiednia amortyzacja spełnia nie tylko swoją podstawową funkcję, jaką jest łagodzenie wstrząsów, ale także pozwala na swobodne bujanie wózkiem na boki, co ułatwia dziecku zasypianie. Najczęściej wykorzystywana jest amortyzacja paskowa, za pomocą skórzanych pasków. Świetnie sprawdza się to na nierównych powierzchniach oraz podczas kołysania malucha.
Drugim najczęściej wykorzystywanym rodzajem amortyzatorów są sprężyny. Są one przeznaczone do jazdy po równej powierzchni i umożliwiają kołysanie dziecka jedynie do przodu i do tyłu.
Atest, gwarantujący odpowiedni poziom bezpieczeństwa
Wszystkie produkty dla małych dzieci muszą być oznaczone gwarancją bezpieczeństwa, czyli atestem. Jest to zgodne z przepisami prawa i dotyczy także wózków. W standardowych modelach informację o tym znajdziemy na metkach lub naklejkach przyklejonych do produktu. W przypadku, gdy mamy wątpliwości co do posiadania atestu, należy skontaktować się bezpośrednio z producentem wózka, który udzieli Nam odpowiedzi na nurtujące Nas pytania lub poczytać więcej na portalach branżowych takim jak https://bezpiecznybrzdac.pl.
Podsumowanie
Wybór określonego rodzaju wózka w dużej mierze zależy od jego użyteczności. Rodzice powinni zwrócić uwagę na to jaki styl życia preferują oraz jakie są ich warunki mieszkaniowe. Wiadomo, że dla rodzin, które chętnie często podróżują, najlepszym rozwiązaniem będzie wózek, który w łatwy sposób można złożyć i zajmuje mało miejsca w bagażniku. Na pewno wózek o dużych gabarytach nie sprawdzi się, gdy rodzic będzie musiał pokonywać dużą ilość schodów. Należy więc pamiętać, że dobór konkretnego rodzaju wózka jest ściśle uzależniony od indywidualnych wymagań rodziców.