Zajść w ciążę po pierwszym in vitro

0
1131

Skuteczność leczenia to najważniejsze kryterium wyboru kliniki niepłodności, którym kieruje się para długo starająca się o dziecko. W Polsce średniaefektywność zapłodnień in vitro wynosi 35,2 proc. na cykl leczenia, ale są kliniki, które mają lepsze rezultaty. Jak to robią i gdzie je znaleźć?

Niepłodność to dziś poważny problem społeczny i demograficzny. Szacuje się, że w Polscedotyczy około 20 proc. osóbw wieku rozrodczym, czyli mniej więcej 1,5 mln par. 60 proc. z nich wymaga specjalistycznego leczenia. Naprzeciw problemom niepłodnych par wychodzą specjalistyczne klinikileczenia niepłodności. W Polsce działa ich obecnie ok. siedemdziesięciu, co może się wydawać korzystne dla pacjentów, którzy nie muszą dojeżdżać setek kilometrów na leczenie. Jednak decydując się na którąś z nich, warto wziąć pod uwagę nie tylko lokalizację, ale też sprawdzić jej skuteczność.

Wyniki badańEuropejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE 2010) pokazują, że w Polsce średnia skuteczność zapłodnienia in vitro wynosi 37,3 proc. Na kolejnych miejscach są Hiszpania (33,8 proc.) i Wielka Brytania (30,9 proc.), dalej Niemcy (27,9 proc.) i Włochy (24,1 proc). – Na tle Europy, gdzie średnia skuteczność wynosi 33,2 proc.polskie kliniki wypadają bardzo dobrze. W InviMed po pierwszym in vitro w ciążę zachodzi aż 43 proc. pacjentek – mówi lek. med.Rober Gizler, specjalista ginekolog-położnik i konsultant ds. jakości medycznej klinik InviMed.– Obliczamy to zestawiając wyniki kliniczne ze wszystkich cykli leczenia różnymi technikami in vitro: IVF, ICSI oraz IMSI – dodaje Robert Gizler z InviMed. Dane dotyczą kobiet ze wszystkich grup wiekowych i można je potwierdzić w raportach ESHRE.Najwyższą skuteczność in vitro osiąga się u kobiet do 35. roku życia.Ich szansa na urodzenie dziecka w sześciu cyklach in vitro przekracza 80 proc. Powyżej tego wieku zauważalny jest naturalny spadek płodności. W grupie 38-40-latek w wyniku zapłodnienia in vitro, po 6 pełnych cyklach in vitro, dziecko urodzi od50 proc. do 65 proc.z  nich.in-vitro (1)

Źródło: Raport EIM ESHRE 2010 r. Skuteczność leczenia InviMed obliczona została na podstawie zestawienia zawierającego wyniki kliniczne ze wszystkich cykli leczenia: IVF, ICSI oraz IMSI. Przedstawione dane dotyczą kobiet ze wszystkich grup wiekowych.

Skuteczność kliniki zależy przede wszystkim od dwóch czynników – doświadczenia zespołu lekarzy i embriologów oraz metod i technologii wykorzystywanych w diagnostyce i leczeniu. Zespoły wszystkich pięciu klinik InviMed – w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Gdyni i Poznaniu liczą w sumie 250 osób. Są wśród nich doświadczeni specjaliści, którzy jako jedni z pierwszych w kraju wykonywali zapłodnienie in vitro.–Od 14 lat wykorzystujemy wiedzę i międzynarodowe doświadczenie do tego, aby pomagać coraz szerszej grupie niepłodnych osób. Sięgamy po nowe technologie, które zwiększają efektywność naszej pracy, takie jak np. system do obserwacji rozwijającego się zarodka EmbryoVision – mówiRobert Gizler z InviMed. Technologia umożliwia całodobową obserwację i obiektywną ocenę rozwijającego się zarodka w realnym czasie. Dzięki temu rozwiązaniu, możliwe jest wybranie zarodka o najlepszych parametrach, co zwiększa szansę na zajście w ciążę o 8 proc. do 12 proc.Badania prowadzone przez InviMed pozwoliły też określić najbardziej właściwy moment umieszczenia zarodków w macicy kobiety poddawanej leczeniu in vitro. U kobiet poniżej 35. roku życia przeniesienie zarodka w stadium blastocysty, czyli w 5.dniuod zapłodnieniazwiększa szanse na uzyskanie ciąży już w pierwszym cyklu in vitro nawet  do 54 proc. Inną metodą podnoszącą szanse na rodzicielstwo, stosowaną w InviMed, są badania genetyczne zarodków PGD i PGS, które wykonuje się przed umieszczeniem embrionów w macicy kobiety. Badanie PGDpomaga wykluczyć dużą liczbę chorób, między innymi takich jak: mukowiscydoza,anemia sierpowata,pląsawica przewlekła Huntingtona, zespół Williamsa, dystrofia mięśniowa Duchenna. Z kolei  PGS (aCGH) wykrywa nieprawidłowościchromosomów i pozwala wykryć zespoły: Downa Patau, Downa, Edwardsa, Klinefeltera, Turnera oraz Trisomię chromosowmu X. Zalecane jest najczęściej pacjentom po 35. roku życia oraz tym, u których,  powtarzają się niepowodzenia implantacji zarodka oraz poronienia. Jego wykonanie wskazane jest również w trudnych przypadkach niepłodności męskiej. Najnowsze badania dowodzą, że technika PGS zwiększa szansę na ciążę w 55-70 proc. przypadków. InviMed wykonuje badania we współpracy z IGENOMIX, firmą działającą w ramach Uniwersytetu Walencji w Hiszpanii, która jest jednąz najbardziej znanych na świecie ośrodków oferujących zaawansowane usługi w zakresie genetyki rozrodczej.

Decydując się na konkretną klinikę warto sprawdzić, czyprocedury przeprowadzane są z zachowaniem najwyższego stopnia bezpieczeństwa.Identyfikacja pacjentów i pobranego od nich materiału biologicznego do wszystkich zabiegów powinna odbywać się na każdym etapie leczenia.  – Procedura„double checking” stosowana w klinikach InviMed  oznacza, że podczas procedur medycznych dane pacjentów są zawsze sprawdzone przez dwóch specjalistów. Dzięki niej pacjenci mają pewność, że nie dojdzie do pomyłki –mówi Robert Gizler. InviMed działa w oparciu o standardy i zalecenia ESHRE, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (PTMR), American Society for Reproductive Medicine (ASRM) oraz zasady określone przez Ministerstwo Zdrowia. Więcej informacji na: www.invimed.pl.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię