Psychoterapia sposobem na problemy w życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym

0
685

Bez względu na wiek, płeć i wykształcenie depresja dotyka wszystkich grup społecznych. Jej objawy mogą być zróżnicowane w zależności od pacjenta. Jest ona przypadłością skomplikowaną, z tego względu jej rozpoznanie nie jest wcale łatwe. Najczęstsze błędy w diagnozowaniu depresji polegają na tym, że większość pacjentów nie potrafi mówić o emocjach, a także obawia się napiętnowania związanego z chorobą psychiczną.

Objawy depresji

Depresja to skomplikowana choroba, o wieloaspektowym podłożu. Najczęściej powtarzającymi się dolegliwościami jest obniżony nastrój, szybsze męczenie się, spowolnienie lub pobudzenie psychoruchowe, zmniejszenie aktywności, utrata zainteresowań, zaniżona samoocena, brak wiary w siebie, problemy z koncentracją, utrata apetytu powodująca spadek masy ciała, bezsenność, problemy z zasypianiem, wczesne budzenie się, ciągły pesymizm, brak emocjonalnego reagowania na wydarzenia, widzenie przyszłości w czarnych barwach, myśli samobójcze. Niektórzy chorzy popadają w zaburzenia nastroju, lęki, fobie, natręctwa, nadużywanie alkoholu i ogólne rozdrażnienie. Depresja to choroba przewlekła. Stwierdza się ją u pacjenta, kiedy zaburzenia utrzymują się co najmniej przez dwa tygodnie.

Jak radzić sobie z chorobą?

Leczenie depresji jest procesem złożonym, w tym celu stosuje się psychoterapię poznawczo-behawioralną. Najlepsze skutki przynosi terapia psychodynamiczna i psychoanalityczna, która polega na docieraniu do źródeł choroby. Jeśli przypadłość jest bardzo zaawansowana, dla wsparcia prowadzonej terapii, po konsultacji lekarskiej, wdraża się również farmakoterapię.

Psychoterapia to zbiór różnych technik, za pomocą których leczy się lub wspomaga leczenie różnych schorzeń i problemów o podłożu psychologicznym. Wyjątkowy nacisk postawiony jest na wykorzystanie w terapii kontaktu międzyludzkiego. Od innych technik, psychoterapię wyróżnia indywidualne podejście do człowieka. Polega na dobraniu formy leczenia, wybraniu stosowanego nurtu psychoterapii, a także dopasowaniu prowadzącego psychoterapeuty.

Formy psychoterapii

W zależności od problemu psychoterapeuta dobiera odpowiednią formę prowadzonej terapii. Może odbywać się ona indywidualnie. W tym rodzaju psychoterapii pacjent skupia się na odtwarzaniu schematów relacji, w jakie wchodził z innymi znaczącymi osobami. Jeśli źródłem schorzenia okazują się relacje z ludźmi, osobami bliskimi lub współpracownikami, psycholog może zalecić terapię grupową. Psychoterapię par wykorzystuje się w przypadku, kiedy problem występuje pomiędzy dwoma osobami. W tym wypadku partnerzy dowiadują się jak wzmacniać pożądane zachowania u bliskiej osoby, a także jak wyrażać w sposób odpowiedni swoje potrzeby, uczucia i myśli. Psychoterapeuci prowadzą także coaching osobisty, który skupia się na poszukiwaniu motywacji do działania oraz wypracowaniu w sobie spokoju wewnętrznego. Coaching zawodowy polega na ułatwieniu rozwoju zawodowego pracowników, wsparciu ich w zadaniach, które realizują oraz na poprawie wydajności ich pracy i komunikacji z innymi osobami. Prowadzone się również warsztaty, które pomagają rozwijać i doskonalić umiejętności, przydatne w różnych sferach życia.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę MindMed Warszawa, specjalizującą się w głębokich nurtach psychoterapeutycznych.

psychoterapia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię