Gwarancja odpowiedniego poziomu nauczania

0
692

Jednym z najważniejszych zadać Ministerstwa Edukacji Narodowej jest sprawowanie pieczy nad poziomem nauczania w szkolnych placówkach. Od wielu lat na podstawie przepisów ustawy o systemie oświaty (art. 35 ust. 2 pkt 1) MEN ustala kierunki realizacji polityki oświatowej na kolejny rok szkolny. Pozwala to dyrektorom i pracownikom szkół odpowiednio wcześniej przygotować się do zmian czy modyfikacji.

Nie tylko poziom nauczania

O sukcesie placówki szkolnej decyduje kilka czynników. Pierwszym wydaje się być poziom nauczania, co pozwala dzieciom i nastolatkom na zdobywanie wiedzy niezbędnej podczas dalszych etapów edukacji, ze studiami włącznie. Trzeba pamiętać, że rzeczywista weryfikacja następuje nie na ocenach końcowych na świadectwie, ale podczas testów sprawdzanych przez niezależne komisje oraz w momencie kiedy uczniowie wybierają szkołę średnią czy uczelnię.

O popularności szkoły wśród świadomych rodziców, bo nie można tego wymagać od osoby mającej osiem czy dwanaście lat, decydują też inne czynniki. Bardzo ważna jest kadra, która potrafi przekazywać wiedzę w sposób spójny i ciekawy, nie zapominając o egzekwowaniu wymagań. Dobry nauczyciel powinien być ponadto sprawiedliwy, wyrozumiały i kulturalny. Nie każdy pedagog rodzi się z takimi cechami, dlatego z pomocą mogą przyjść specjalistyczne kursy dla pracowników oświaty. Podobne kursy polecane organizowane są też dla kadry zarządzającej.

Bezpieczeństwo – Ministerstwo Edukacji Narodowej, opracowując nadzór pedagogiczny 2015 i na lata poprzednie, pomyślało także o bezpieczeństwie. Przemoc w szkole czy dostępność do używek mogą być poważnym problemem zwłaszcza w dużych placówkach, dlatego konieczne są odpowiednie działania Nie jest to proste, ale przyjazna szkoła musi być bezpieczna dla uczniów i nauczycieli. Wybierając placówkę dla swej pociechy, rodzice coraz częściej biorą pod uwagę i ten aspekt.

Poziom nauczania, bezpieczeństwo, kultura pracowników to nie wszystko. Na decyzję o posłaniu dziecka do szkolnej placówki, decyduje też dostęp do zajęć pozalekcyjnych. I o tym powinni pamiętać dyrektorzy szkół, chcąc być konkurencyjnym na wymagającym rynku usług edukacyjnych. Specjalistyczne kursy i szkolenia z pewnością nie zaszkodzą.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię